Środa, 29 maja
Imieniny: Magdaleny, Urszuli
Czytających: 4269
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Aktywnie w Starej Kopalni

Środa, 22 września 2021, 8:28
Aktualizacja: 8:29
Autor: red
Wałbrzych: Aktywnie w Starej Kopalni
Fot. organizatorzy
Obchody Europejskich Dni Dziedzictwa, Piknik Ekologiczny z Radiem Zet, odsłonięcie pomnika Airtona Senny, piknik z okazji Dni Województwa Dolnośląskiego we Wrocławiu, Dzień Przedszkolaka czy koncert rapera Palucha. Do tego prace przy powstającym muralu, warsztaty dla studentów i chętnie odwiedzana przez wycieczki trasa turystyczna. I to co najważniejsze oficjalna decyzja o powstaniu SOWY w Starej Kopalni w Wałbrzychu. Tak wyglądały ostatnie dni aktywności Instytucji.

Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu nie zamierza kończyć aktywnego wakacyjnego sezonu. Działające w strukturach Muzeum Przemysłu i Techniki przygotowało w minionym tygodniu warsztaty dla szkół pn. „Smaki dziedzictwa” w ramach obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa. Głównym tematem zajęć była tożsamość Wałbrzycha, a obejmowały one prezentację multimedialną, grę terenową i zajęcia plastyczne, na których uczniowie z okolicznych szkół tworzyli kulturową mapę Wałbrzycha.

Miniony weekend Stara Kopalnia rozpoczęła w piątek organizowanym w jej plenerach już koncertem rapera Palucha. W sobotę i niedzielę wałbrzyska atrakcja turystyczna pozostała otwarta dla wszystkich turystów, ale również zachęcała do zabawy całe rodziny na swoich stoiskach w Wałbrzychu i we Wrocławiu. Podczas Pikniku Ekologicznego z Radiem Zet w wałbrzyskim Śródmieściu oraz w ramach Dni Województwa Dolnośląskiego na wrocławskich Partynicach - Stara Kopalnia zapraszała do udziału w questingu o górnictwie, kole fortuny z pytaniami o kopalni oraz warsztatach ceramicznych. Nie zabrakło również chętnych do zdjęć z ekwipunkiem górniczym na ściance z charakterystycznymi szybami kopalni - Julią i Sobótką.

Już niedługo w całej okazałości będzie można podziwiać pierwszy mural w Starej Kopalni. Na murze oporowym przy placu eventowym zaprezentowano pierwsze efekty pracy nad wałbrzyskimi muralem, który nawiązywać ma do atrakcji i historii miasta. Nad powstaniem muralu czuwają artyści - Łukasz Karkoszka - ceramik, Kalina Bańka - praca w szkle oraz Robert Kukla - twórca specjalizujący się w miejskich muralach. To pod ich czujnym okiem swój udział w projekcie tworzenia dzieła na betonowym murze Starej Kopalni dokładają uczennice szkół licealnych z Wałbrzycha i Szczawna Zdroju, które od czerwca uczestniczą w warsztatach w ramach projektu „Poszukiwanie Mistrza w sobie” zrealizowanego dzięki dofinansowaniu z funduszy Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Efekt końcowy zobaczymy prawdopodobnie w pierwszej połowie października. Warto nadmienić, że na dzieło składają się nie tylko fragmenty malowane specjalną farbą, ale również formy z ceramiki i szkła, które są obecnie mocowane na powstającej pracy.

20 września z okazji miejskich obchodów Dnia Przedszkolaka Stara Kopalnia, przy współpracy z innymi instytucjami, zaprosiła do siebie dzieci z Wałbrzyskich przedszkoli. Podczas dwugodzinnego wydarzenia na maluchy czekały warsztaty ceramiczne, malowanie węglem, klocki i roboty BOTZEES, LEGO DUPLO Education, interaktywna podłoga FunFloor i mata do sterowania ROBOTAMI, do tego pokazy akrobatyki oraz tańce i animacje. Nie zabrakło malowania buzi, brokatowych tatuaży, dmuchawców oraz fotobudki. Uśmiechy i radość dzieci przez kilka godzin nieustających zabaw były najlepszą nagrodą dla organizatorów.
20 września to również ważna data dla Starej Kopalni w Wałbrzychu ze względu na ogłoszenie wyników do inicjatywy SOWA. Czym jest SOWA? To Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności, która powstanie w budynku dawnej elektorowi, a obecnie sali koncertowej w Instytucji. Program finansowany jest przez Ministerstwo Edukacji i Nauki, przy wsparciu Centrum Nauki Kopernik. Wałbrzych znalazł się wśród 32 miast w Polsce, w których powstanie sieć lokalnych minicentrów nauki. W ramach projektu w Starej Kopalni powstanie od 15 do 18 urządzeń, a przestrzeń będzie podzielona na część wystawienniczą (eksperymenty) oraz majsterownię (zadania do wykonania). Zgodnie ze złożonym wnioskiem SOWA w Starej Kopalni ma powstać w czwartym kwartale 2022 roku.

Twoja reakcja na artykuł?

4
36%
Cieszy
6
55%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
1
9%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (11)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group