Środa, 17 kwietnia
Imieniny: Rudolfa, Roberta
Czytających: 5283
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Be Together – wałbrzyski finał projektu!

Wtorek, 16 listopada 2021, 8:26
Aktualizacja: 13:10
Autor: red
Wałbrzych: Be Together – wałbrzyski finał projektu!
Fot. organizatorzy
W Wałbrzychu to już 3 edycja z udziałem osób z niepełnosprawnościami i pełnosprawnych.

Podczas projektu spotykaliśmy się i braliśmy udział warsztatach, to był wspólny czas wypełniony poznawaniem się, przełamywaniem barier i pokonywaniem własnych granic, budowaniem zaufania i obalaniem stereotypów.

21.11.2021, niedziela, godz. 17:00 - Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia - sala Montownia, ul. Wysockiego 29, Wałbrzych.

Zapraszamy na finał projektu Be Together – integracja i sztuka w Wałbrzychu!

Be Together to twórczy projekt, który zakłada integrację grupy osób z niepełnosprawnościami i osób pełnosprawnych na bazie warsztatów artystycznych. Tegoroczna edycja była dla nas wyjątkowa! Projekt rozwinął się, zmienił formułę na
częściowo wyjazdową i – chociaż wszystkie 3 grupy artystyczne zebrały się wokół Wrocławia, Katowic i Wałbrzycha – okazał się być działaniem jeszcze bardziej otwartym na uczestników mniejszych miejscowości.

Jak i w ubiegłych latach pracowaliśmy z teatrem, ruchem i słowem (grupa wrocławska i katowicka), a także rozwijając działania wizualne i manualne (grupa wałbrzysko-wrocławska).

PROGRAM FINAŁU

17.00wernisaż wystawy Schronienie (grupa wrocławsko-wałbrzyska)
17.30pokaz filmu Dwa/Jeden Świat (grupa katowicka), Słońcem pijani (Mazury) i Wracać (grupa wrocławska)

Zgłoś chęć udziału w finale pod adresem: projektbetogether@gmail.com lub emu.fundacja@gmail.com

O wystawie Schronienie:

Kiedy jest Ci bezpiecznie? Co sprawia, że tak się czujesz? Gdzie jest Twoje schronienie?

Wystawa Schronienie jest intymną historią o światach, które tworzymy i które nas chronią. O wewnętrznych krainach, które mają własne faktury, dźwięki i krajobrazy. O miejscach, które są zawsze dostępne, niezależnie od zewnętrznych okoliczności. Schronienie jest językiem krainy, w której jest miejsce na bycie tym, kim się jest. To zanurzenie w symbolice świata, który jest dobry i bezpieczny. Tym, który chroni. Bez przymusu zakładania zbroi i udawania kogoś innego. Interpretacją tego, co wewnątrz na historie opowiedziane dłońmi, tkaninami, nitkami i igłami. To co najcenniejsze znajduje się w środku. Na zewnątrz widać tylko ślady, nieład, zwisające nitki, zszycie warstw. Zobaczenie tego, co wewnątrz wymaga światła. Wymaga też skupienia i otwartości. Tam opowiedziane są mitologie tej krainy. Uczestnicy edycji wałbrzysko-wrocławskiej: Janusz Błoch, Katarzyna Chojnacka, Magdalena Chojnacka, Katarzyna Dardzińska, Magdalena Dróżdżyńska, Maciej Kaca, Karolina Kasprzak, Szymon Nowiński, Magdalena Sawicka, Małgorzata Skrzypnik, Michał Szymkowiak.

O filmie Wracać:

Każda kolejna edycja projektu Be Together to przygoda. Jej początek jest jak początek podróży, która chociaż w pewnym stopniu zaplanowana i spodziewana, bywa, że staje się wyprawą w nieznane. Tak było i w tym roku. Niemal każda podróż dobiega końca. Refleksje na temat powrotów w bardzo szerokim kontekście stały się inspiracją pokazu finałowego wrocławskiej grupy Be Together. Powroty cieszą, czynią niepokój, przerażają, mogą budzić ciekawość, mogą być spektakularne, wyczekiwane, mogą być też ciche i skromne i wcale przez to nie mniej wartościowe. Są szalenie ważną częścią naszej codzienności. Podróż wrocławskiej grupy Be Together także dobiega końca. Mamy nadzieję, że uczestnicy/czki projektu będą z przyjemnością patrzeć wstecz a ich powrót z tej wyprawy będzie naznaczony ciepłymi i inspirującymi wspomnieniami.

O filmie Dwa/Jeden Świat:

W tegorocznej edycji katowickiego Be Together skupialiśmy się na połączeniu świata osób g/Głuchych i słyszących. Zadawaliśmy sobie pytania: co te dwa światy mogą sobie dać? Czego możemy nauczyć się od siebie nawzajem? Jak możemy nauczyć się wspólnej komunikacji?

Skupiliśmy się na języku migowym, poezji miganej, szukaniu nowych rozwiązań, zwiększaniu ekspresji, rozwijaniu teatralnej strony języka migowego, ale także wierszy mówionych, gdyż w obu przypadkach posługujemy się rytmem i mimiką. Ciało, dłonie, ruch, wzrok były naszymi przewodnikami w poszukiwaniu wspólnej drogi i odpowiedzi na intencję „Pokaż, jak mogę być bliżej ciebie". Wspólna droga może powstać jedynie, jeśli oba światy zaangażują się w próbę zrozumienia tego drugiego, z jednej strony tak odmiennego, a z drugiej tak bliskiego. Wspólnie tworzyliśmy także scenografię i tworzyliśmy wizualną przestrzeń artystyczną wykorzystaną w filmie.

O filmie Słońcem pijani:

W tym roku po raz pierwszy udało nam się zrealizować rejs pod żaglami dla uczestników projektu, którzy są z nami od lat. Wspólne żeglowanie to bycie na małej przestrzeni jaką jest jacht, wspólne posiłki ich przygotowywanie i sprzątanie po nich,
ale przede wszystkim bycie razem – ze wszystkim co ze sobą niesiemy, z każdym uśmiechem i każdą łzą, ze wszystkim potknięciami i z każdym wyciągnięciem ręki. Jadąc na rejs mieliśmy skupić się na otoczeniu, na przestrzeni, na głębi i na szeroko rozumianej wolności, podczas rejsu okazało się, że to co najistotniejsze zadziało się w nas. Chcemy podzielić się cząstką tego co przeżyliśmy razem.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
1
100%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group