• Wtorek, 19 lutego 2019
  • Godz. 21:44
  • Imieniny: Arnolda, Konrada, Marcelgo
  • Czytających: 3969
  • Zalogowanych: 1
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Bohaterowie zrywu sierpniowego uhonorowani

Wiadomości: Wałbrzych
Piątek, 31 sierpnia 2018, 14:20
Aktualizacja: Sobota, 1 września 2018, 8:39
Autor: red.
Fot. Robert Bajek
Dzisiaj w Wałbrzychu odbyły się uroczystości, podczas których przypomniano bohaterów Sierpnia 80, dzięki którym możliwe było powstanie NSZZ "Solidarność".

Uroczystości, w których uczestniczyli między innymi: Kami Zieliński - wicewojewoda dolnośląski, Ireneusz Zyska - Poseł na Sejm RP, Roman Szełemej - prezydent Wałbrzycha, a także wałbrzyscy radni, przedstawiciele związków zawodowych, braci górniczej, osoby związane z "Solidarnością", kościołem i antykomunistyczną opozycją, rozpoczęły się pod figurą Św. Barbary na terenie Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia, gdzie przypomniana została historia Sierpnia 80, historia bohaterów tamtych dni i waga tego zrywu antykomunistycznego.

Następnie uczestnicy uroczystych obchodów przeszli pod pamiątkową tablicę przy ulicy Wysockiego, gdzie złożono kwiaty. Warto w tym miejscu przypomnieć, że powołanie NSZZ "Solidarność" umożliwiło wcześniejsze podpisanie pomiędzy ówczesną władzą a Międzyzakładowymi Komitetami Strajkowymi tak zwanych "Porozumień Sierpniowych". Obecnie mówi się o porozumieniach podpisanych w Szczecinie, Dąbrowie Górniczej, Gdańsku i Jastrzębiu-Zdroju, ale na początku września 1980 roku jedno z ważnych porozumień zostało podpisane w Wałbrzychu, o czym warto pamiętać.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Dziwi
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
100%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (49) Dodaj komentarz

~olo 31-08-2018 14:51
trochę to niegodne i na pewno głupie i chamskie W krótkiej koszulce z głupim napisem składać kwiaty No i widzę ze dyżurny proboszcz PO ( znany ze swojego kazania ) obecny przy doktorku jak zawsze
~ 31-08-2018 16:14
Ile razy można oglądać te same zdjęcia???? Nie wiem co sądzić o kimś, dla kogo napis "KONSTYTUCJA"jest głupi (może to samo co ten ktoś o napisie na koszulce?)
~Romek pan Kredycik - Chwilowka 31-08-2018 16:31
Wydzierali mordy do Szelemeja Bedziesz siedzial za dlugi miasta?? i za trucie miasta Mobrukiem? Nie? To czas zaczac, czas brac przyklad z demokratow, tych od mowy milosci, co zakopuja podzialy w narodzie. PS Konstytucja sluzy do czytania i przestrzegania a nie machania.... Zmanipulowane matolki, wiedzialem ze jak beda wam czytac Konstytucje w kawalkach to zrobia wam krzywde.... i zrobili.... Zaczal Rzepliski, ktory zaczal pozytecznym idiotom wciskac, ze sedziowie sa specjalna kasta, lepsza od szareego czlowieka i oni nie musza sie stosowac do ustaw.... szaraczki musza, ale sedziowie nie.... Tak im PO i Kasta wcisnela i teraz lataja jak otepiale bezmyslne przekazniki i przkeazuja bez zastanowienia to co im do glow wcisnal Rzeplisnki i PO.... oj matolki matolki.
~Romek pan Kredycik - Chwilowka 31-08-2018 16:34
Ej demokraci, matolki, kiedy przestaniecie deptac i niszczyc porzadek prawny w Polsce??? Kiedy zaprzestaniecie linczowac i gwalcic domniemanie konstytucyjnosci ustaw? Kiedy przestaniecie klamac i lzec? Przeciez Konstytucja mowi jasno, ze sedziowie maja obowiazek stosowac sie do ustaw. Przeciez Konstytucja mowi jasno, kto moze stwierdzic niekonstytucyjnosc ustaw.... i matolki uwierzcie mi nie jest to ani redktor TVNu, ani lwowski zulik, ani Hania phezydent Warszawy, nie jest to tez rysiu petru, nie moe tego stwierdzic nawet TSUE.... ten fakt moze stwierdzic tylko i wylacznie TK.... wiecie dlaczego matolki i demokraci??? Bo tak mowi Konstytucja, na ktora sie powolujecie.... wiec zamiast nia machac czy tez na koszulki zakladac, polecam zacznijcie ja czytac.
~Wybory 31-08-2018 16:50
No PiSowcy się zjawili nigdy ich tam nie było, ale cóż wybory, nawet ten grubas łysy w brylach się pojawił i Zyska trafił do Wałbrzycha, co wybory potrafią zdziałać.
~roś 31-08-2018 17:24
Nietęgą miał minę Jaki Zysk na fotce nr -37.
~wyzwalacz 31-08-2018 17:28
Zaprawdę lepiej było wtedy niedojadać niż teraz żyć na kolanach przed Izraelem i USA. ,,Zryw Solidarności" to był zwykły MAJDAN zorganizowany przez odspawanych od koryta w 1968 r. obywateli polskich narodowości żydowskiej (Geremka, Kuronia, Michnika i Mazowieckiego) oraz amerekańskie służby i NGO. Solidarność- Fuck Off.Za upodlenie Polski i Polaków.
~Polewa z matolka 31-08-2018 17:44
wybory.... no cud... szkoda ze Komoruski nie trafil, a trafil tylko jego autobus hehehe.... aale i tak byla polewa jak wielki Rom z Kaska i swoja szajka latal po rynku za pustym autobusem z podobizna jeszcze Wiekszego BULa Komoruskiego.... ahhhh.... PS a ja chcialbym uslyszec od Romana jak zamierza wyciagnac miasto z dlugow... jak zamiarze zwiekszyc zyski do budzetu miasta? Tym ze miasto sie wyludnia? Kredytami? Czy czym? haselkiem Czystym i zdrowym Walbrzych? hehehe.... jaki zdrowy to powiedza ludzie co cierpia na poczekalni w jego szpitalu wijac sie z bolu i czekajac na przyjecie....
~minoni 31-08-2018 18:12
Spęd kilku osób oraz śmieszny Zyska
~Ja 31-08-2018 18:26
Sped kilku osób? Przecież wasz idol Roman tam był. O osobniku z metra ciętym w koszulce i wyglądzie zbitej małpki zamilcze z litości.
~''''''''' 31-08-2018 19:04
Przenieście jak najszybciej tą pamiątkową tabliczkę pod figurkę św. Basi na starej kopalni, żeby nie było zamieszania na ulicy przy dźwiganiu sztandarów przez górniczą geriatrię. Szczęść im Boże!
~minoni 31-08-2018 19:06
Do -Ja- musisz być skomlącym pisiorem
~gohciu 31-08-2018 19:42
A gdzież prawie jak papież.... JJPi lchowski...ten co czołgi na Szczawienku widział...
~gohciu 31-08-2018 19:48
a jeszcze dodam... Idzi G. gdzie???
~wyzwalacz 31-08-2018 19:51
Jeszcze jedna refleksja: Żyjemy w całkowitej hipokryzji, bo oficjele tacy jak Szełemej i jego radni oraz posłowie fetują antykomunistyczny zryw co nie przeszkadza im wypełniać dyrektywy i strategie Unii Europejskiej która jest ideowo i praktycznie - komunistycznym a przez to totalitarnym tworem. Kto się z tym nie zgadza to niech odpowie na pytanie, dlaczego po raz pierwszy unijne elity w oficjalnym dokumencie przywołały inny dokument, który jest podstawą Unii Europejskiej, a jest nim ideowy testament ALtiero Spinellego, czyli manifest z Ventotene. Co ciekawe Spinelli był skrajnym komunistą, chciał on zniszczyć państwa narodowe i w ich miejsce stworzyć jedno państwo europejskie. Dlaczego też w Niemczech, kraju UE stawia się pomniki Marksa? Jeden wielki szwindel nas otacza.
~Jerzy Jacek Pilchowski 31-08-2018 20:06
~gohciu: Faktycznie. Popełniłem mały błąd gdy "przepowiadałem" co czego komuniści są zdolni. - Gdy 15 grudnia pacyfikowano kopalnię to czołgów nie było. Były tylko samochody pancerne.
~Jerzy Jacek Pilchowski 31-08-2018 20:11
~wyzwalacz: Jeśli chodzi o Geremka, Kuronia i Michnika to faktycznie nazwiska te są dobrym przykładem na działanie żydokomuny. Jeśli chodzi o Mazowieckiego to on był Polakiem. Jest to niestety dobry przykład na to, że niektórzy Polacy to "Targowica" oraz na to, że wielu Polaków to "d... wołowe" gdyż nie potrafili się (i dalej nie potrafią) żydokomunie przeciwstawić.
~Troll 31-08-2018 20:45
~wyzwalacz -masz w pełni rację.Szkoda tylko że- jak mawiał śp.Johny Radyjko- nie odsłonięto przy okazji tablicy pamątkowej na stadionie Nowe Miasto, gdzie przemawiał dr Bolek ps Motorówka herbu Arłąmow.
~ 31-08-2018 21:36
Widzę, że niektórzy to nawet w godzinach pracy przyszli na wiec. Kto za to płaci?
~wyzwalacz 31-08-2018 21:39
Plichowski; Daliście się jako Solidarność zrobić w wała żydokomunie czyli Puławianom szukającym zemsty na patriotycznych Natolińczykach stojącymi realnie na ziemi, a w końcu na wszystkich Polakach narodowości Polskiej. No cóż, byliście naiwni - wypadało by się przyznać do błędu a nie fetować początek końca 1000letniego projektu ,,Polska". Bo nim jest domaganie się przez Izrael 300 mld odszkodaowań od Polaków a PiS jest adwokatem bezczelnych roszczeń żydowskich.
~wyzwalacz 31-08-2018 21:43
Zdjęcia faktycznie przekomiczne: Niektórzy zachowali resztkę rozsądku i nie założyli biało-czerwonych szarf aby nie wyglądać jak ,,Dziedzic Pruski" z Barei. Ten w koszulce ,,Konstytucja" faktycznie wygląda jak zbita małpka urwana z innej bajki, hehehe
~kaczorek 31-08-2018 21:49
Ta Pilchowski taki działacz jak kaczyńscy że chiwali się w halach.
~ 31-08-2018 21:56
Ten w tej koszulce to nie tylko tutaj się ośmiesza ale zawsze. Jego ubiory rodem z jakiegoś teatru szokują i uwłaczają randze radnego. Facjata jak z kryminału.
~Sister 31-08-2018 22:09
Elegancja, garnitury, mundury galowe, jak przystało na rangę uroczystości. I tylko jakiś ćwok ubrany jakby się urwał na chwilę z grila u szwagra.
~Jerzy Jacek Pilchowski 31-08-2018 22:13
~wyzwalacz: Coś w tym jest ale proszę zwrócić uwagę na to, że Puławianie byli wtedy (i są nadal) zbyt słabi aby strzelać do Polaków. W przeciwieństwie do Natolińczyków którzy w obronie swoich stołków strzelali do swoich rodaków.
~wyzwalacz 31-08-2018 22:28
Puławianie, panie Plichowski, występujący pod płąszczykiem PiS, rozbroili obecnie całkowicie Wojsko Polskie, nie wspominając o odebraniu realnego prawa do obrony koniecznej czyniąc z nas gojów zwyczajnych niewolników, co dla kogoś mającego wyobraznię jest przyczynkiem do krwawych ofiar w przyszłości i to z rąk obcych. Rozprawy wladzy z suwerenem (jak w 1970) o ile odbywają się wewnątrz wspólnoty etnicznej są czymś normalnym dla kogoś znającego historię i nie są gdzie powodem do wprowadzania protektoratu cudzoziemskiego w miejsce władzy narodowej. Podobne krwawe zamieszki zdarzały sięi zdarzają np. w Wielkiej Brytanii, USA czy innych krajach ale nikt tam nie pozwolił na przejęcie władzy przez cudzoziemskie wspólnoty rozbójnicze jak to się stało u nas. Dzięki Solidarności.
~wyzwalacz 31-08-2018 22:36
Puławianie nie muszą wcale strzelać do Polaków. Mają o wiele bardziej wyrafinowane bronie niż toporny kałasznikow. Myslę tu o telewizji, Urzędzie Skarbowym, ZUSie i Aparacie,, Sprawiedliwości". Ambitne, młode Polskie jednostki są obecnie zmuszane do emigracji a nie zapędzane w ślepą uliczkę bezrobocia ,wykluczenia i buntu gdzie mogli by się stać agresywni. PiS podmienia te diamenty Ukraińcami czy ostatnio pracownikami z Nepalu, Indii itp. Ci nie będą się buntować, a resztki Polaków się tym sposobem rozwodni w pulpę bez tożsamości z której Syjon będzie lepił swoją historię w Polin. Dzięki głupcom z Solidarności.
~Jerzy Jacek Pilchowski 31-08-2018 23:37
~wyzwalacz: Liczyłem na to, że napisze pan dużo bzdur. Nie spodziewałem się jednak, że "odleci" pan tak daleko jak: "Rozprawy wladzy z suwerenem (jak w 1970) o ile odbywają się wewnątrz wspólnoty etnicznej są czymś normalnym dla kogoś znającego historię i nie są gdzie powodem do wprowadzania protektoratu cudzoziemskiego w miejsce władzy narodowej. "
~lol 1-09-2018 7:44
"doktor" Szwajgier na prawdę nie zasługuje na komentarz...
~Ungern 1-09-2018 9:06
Proszę argumentowac , Plichowski , gdzie wyzwalacz odleciał lub napisał nieprawdę. Amerykanie strzelali do swoich studentów w kampusach w latach bodajże 70tych, tłumili krwawo tez rozruchy po zabójstwie R.Kinga w latach 90 tych. Faktycznie nie było to nigdy przyczyną zmiany wladzy i nie było rozdmuchiwane przez wydmuszki typu Amnesty International atakujące jedynie wrogów USA.Hipokryzja .
~Jerzy Jacek Pilchowski 1-09-2018 11:21
~Ungern: Porównywanie czerwca 56, grudnia 70, tego co stało się w kopalni Wujek z tym co się czasami dzieje na ulicach amerykańskich miast jest typowym dla komunistów wołaniem "A u was biją murzynów". P.S. Trzeba po prostu pamiętać o tym, że w Ameryce praktycznie każdy ma broń więc jeśli jest duża bijatyka na ulicach to policja która stara się zaprowadzić porządek bywa ostrzeliwana z dwóch stron i trudno się dziwić, że czasami "puszczają im nerwy".
~wyzwalacz 1-09-2018 13:27
No cóż, typowy dla cżłonka PiS brak wyobrazni i wiedzy o swiecie panie Plichowski, bo poza USA są inne ostoje demokracji w sposób równie krwawy rozprawiające się z obywatelami. Nie przytaczam bo wiesza pan swoje. Szczerze żałuję że ówczesne władze nie zrobiły z wami bardziej zdecydowanie porządku. Dla Polaków narodowości Polskiej już lepszy byłby PRL niż Polin gdzie jesteśmy obywatelami III kategorii. Jesteście zwykłymi zdrajcami i przydupasami okupanta i tyle w temacie.Bawcie się sami.
~Jerzy Jacek Pilchowski 1-09-2018 14:47
~wyzwalacz: Czy to "Bawcie się sami." oznacza, że postanowił pan wrócić do Rosji?
~wyzwalacz 1-09-2018 16:47
Nie dość że brak wyobrażni to jeszcze obsesje. Ale odpiszę: Ani do Waszyngtonu ani do Rosji mnie nie ciągnie w przeciwieństwie do was.Berlin ani Tel Aviv też nie. Jestem stąd i pozostanę temu lojalny. W środowiska zdrajców się nie mieszam. Żegnam.
~Polewa z matolka 1-09-2018 17:43
A cala ta antyUSA Moskiwewska propaganda sluzy jednemu.... wyprowadzeniu Polski z NATO i wlozeni pod but Moskiewski... prawda ruski pacholku, wyzwalaczu.... pracowniku galerii?
~Polewa z matolka 1-09-2018 17:46
Ciekaw jestem co ruskie urwisko mialo by do powiedzenia przy polskich narodowcach, patriotach zydwskich kibicach.... wielu ich w Polsce.... pewnie by bylo beee beee bee beee.... benedek... Polewa co? No ale co moze powiedziec, jak mama na niego nakrzyczala ze na lyso sie ogolil i przestal jezdzic na mecze.... oj danielek danielek.... mowilem ci nic nie znaczysz, i nawet koszenie rwnikow nie pomoglo... nie wzieli cie do ekpiy Romana?? Mimo ze tak mu tu usilnie sluzyles, ruskich cmentarzy pilnowales.... ahh.... czujesz sie zawiedziony panie NIKT? vice prezes Korwina pracuje gdzie??? w Galerii??? co sprzedaajesz? hehehe... czlowiek sukcesu.
~wyzwalacz 2-09-2018 9:59
Przepraszałeś już gamoniu z prezydentem za to że żyjesz? Bo ja nie mam zamiaru. Okupanta nie uznaje.
~ 2-09-2018 11:00
Kopalnia Thorez to kolubka wałbrzyskiej Solidarności
~Polewa z matolka 2-09-2018 11:28
Ej rusofilku, pacholku Moskwy... kgoo mam przepraszac?? Kto sie domaga przeprosin hehehehe.. ciebie moge przeprosic osobiscie ale w cztery oczy hehehe. Kto jest twoim okupantem? Kto cie tak bardzo krzywdzi, kto cie zniewolil? Pewnie pod przymusem sluzysz tu tez Moskwie.... bowiem stoi nad toba oficer prowadzacy.... ciezko zniewolony matol.... Polewa co? Torturuja go tm, ze moze sluzyc Moskiwe na Polskich portalach hehehe.
57jurand 2-09-2018 14:56
Czwartek 17 maja 1990 roku ,,Gazeta Robotnicza'' właśnie sobie ją przeglądam str. 5,, Przeżyć restrukturyzację wałbrzyskiego przemysłu''art. Tadeusza Dudź....kiedy przyjdzie kolej na kopalnie?.W sposób otwarty z żądaniem ich likwidacji wystąpili dzialacze z kierowniczych wałbrzyskiej ,,Solidarności '' twierdząc iż jest to zagłębie bez przyszłości, głownie ze względu na koszty wydobycia...W gornictwie wałbrzyskim pracuje ok. 2o tyś.ludzi ,a żyje z niego prawie 50 tyś. Gdzie znajdą pracę w przypadku zamykania kopalń?. Dzisiaj już wiemy , zapierniczają w montowniach na strefie za makabryczne stawki.Ico tu świętować solidaruchy.
57jurand 2-09-2018 15:03
Strona 4 ,,Lista kandydatów na radnych do Rady Miejskiej w Wałbrzychu.Największy wysyp kandydatow to listy KO ,, Solidarność''.Proszę bardzo jak garneli się do wladzy w imię TKM.Dzisiaj też pod tym samym hasłem no moze z dodatkiem ,,wystarczy dla swoich''.Ami się gdzieś usłyszało ,,,że wystarczy nie kraść.''
~jw2421 2-09-2018 15:08
ci są gorsi od komuchów komuna wróciła
~ 2-09-2018 19:08
Pilchowski to kumpel Senkowskiego. Obaj po tych samych pieniądzach.
~Jerzy Jacek Pilchowski 2-09-2018 19:55
57jurand: No cóż. Jak wiadomo Gazeta Robotnicza była organem PZPR. Kłamała więc rano, kłamała w południe i kłamała wieczorem. W nocy też kłamała. Zamykanie wałbrzyskich kopalń było inicjatywą rządu. Było to "testowanie" planu Balcerowicza. A co robiła Solidarność? Starała się jak mogła ocalić wałbrzyskie kopalnie choć było oczywiste, że wiele wyrobisk będzie musiało być zamknięte gdyż były wyeksploatowane. Wydobycie miało być przenoszone na nowe pola (szyb Kopernik był już prawie ukończony) oraz walczyła o dobre emerytury dla odchodzących na emerytury górników. Solidarność wynegocjowano też duże pieniądze na restrukturyzację ale nie było to następnie wykonywane przez kilka różnych rządów.
~ 2-09-2018 20:16
bohaterowie,cwaniaki ,cinkciarze
~wyzwalacz 2-09-2018 21:15
Po raz pierwszy się zgadzam z Jurandem, jako to dziwnie się wszystko układa...Część kumatych solidaruchów dostała zapewne kasę jako głupiego jasia a reszta naiwnych przygłupów solidarnościowych dała się wyciulać. ,,przyjaciołom Polski". Zaś paryjniacy i ubecja się uwłaszczyli bo mieli dosyć pilnowania durniów. Zaprawdę to świętowanie jest jakimś idiotyzmem.
~ 2-09-2018 22:22
"- Do dziś słyszę zarzuty, że jestem winny zamknięcia kopalń - mówi. S.- Wypowiadają je głównie ludzie, którzy żerowali na ciężkiej pracy górników i dobrze z tego żyli. 20 lat przepracowałem pod ziemią, więc doskonale wiem, że te kopalnie były nierentowne." Od kiedy zwykłego, nieźle zarabiającego kopidoła interesowała nierentowność? Tak to jest, jak sie robol bierze za politykę, wypinając zad na swoich dawnych kolegów. 3/4 solidaruchów zdradziło swoje ideały i swoich kumpli. Dziś wypominają Lechowi donosicielstwo, a sami mają bardziej plugawe kartoteki niż szlachta z Tuwima. Pieprzę tę waszą Solidarność i ten wasz etos. Zeszmaciliście go do cna wy sami.
~ 5-09-2018 10:16
Pięknie Kaczyński skłócił Polaków. Pięknie.
~Kustosz z Sanktuarium Matki Boskiej Śnieżnej 5-09-2018 14:10
do tego powyżej: TO STAN UMYSŁU ZWANY "KACZYSTANEM" !!!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group