Środa, 19 czerwca
Imieniny: Gerwazego, Protazego
Czytających: 5472
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/powiat wałbrzyski/Marciszów: Cena wody idzie w górę

Wtorek, 28 maja 2024, 8:32
Aktualizacja: 10:18
Autor: PAW/Relacje Regionalne
Wałbrzych/powiat wałbrzyski/Marciszów: Cena wody idzie w górę
Fot. archiwum
Nie mamy zbyt sympatycznych wieści dla mieszkańców Wałbrzycha i gmin wchodzących w skład Wałbrzyskiego Związku Wodociągów i Kanalizacji. Tuż przed wakacjami zaplanowano dla nas wszystkich podwyżki cen wody i cen za odprowadzanie ścieków.

Wałbrzyski Związek Wodociągów i Kanalizacji podjął decyzję, która uderzy wałbrzyszan i mieszkańców powiatu wałbrzyskiego mocno po kieszeni. Nowa taryfa za wodę oznacza, że za m³ wody mieszkańcy zapłacą od czerwca 9 zł netto (9,72 zł brutto), a pozostali odbiorcy 9,12 zł netto (9,85 zł brutto). Dotychczas płaciliśmy 7,42 zł brutto. Cena ścieków też odpowiednio wzrośnie z dotychczasowych 10,27 złotych brutto za m³ do 12,43 zł netto (13,42 brutto). Zgodnie z zapowiedziami WZWiK, takie stawki mają obowiązywać przez kolejne 3 lata.

Przypomnijmy, że podwyżki cen wody dotkną mieszkańców m.in. Wałbrzycha, Szczawna-Zdroju, Jedliny-Zdroju, Walimia, Czarnego Boru, Głuszycy, Boguszowa-Gorc czy Starych Bogaczowic.

Niektórzy decyzję o wprowadzeniu podwyżek za wodę i odprowadzanie ścieków wiążą z niedawnym wyrokiem sądu, który to Sąd Okręgowy w Jeleniej Górze oddalił apelację wniesioną przez Wałbrzyskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o., Wałbrzyski Związek Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Wałbrzychu oraz Gminy: Boguszów Gorce, Czarny Bór, Głuszyca, Jedlina Zdrój, Stare Bogaczowice, Szczawno Zdrój i Wałbrzych od wyroku sądu I instancji o ustanowienie służebności czerpania wody przeciwko gminie Marciszów z udziałem Saur Horyzont S.A. w Warszawie.

Wyrok w kontekście już wcześniej wydanych wyroków sądowych oznacza dla gminy – najważniejsze w skrócie:

• po pierwsze WPWiK Sp. z o.o. w Wałbrzychu winien wydać do dyspozycji gminie Marciszów cały posiadany bezprawnie majątek znajdujący się na terenie gminy Marciszów, w tym dwa zakłady do produkcji wody,

• po drugie gminie Marciszów przysługuje jednorazowo wielomilionowe roszczenie odszkodowawcze od WPWiK i WZWiK w tym od w/w gmin, z tytułu bezumownego korzystania ze wspomnianego mienia i utraconych korzyści,

• po trzecie uregulowana ma zostać kwestia odpłatnego dostarczania wody z marciszowskich ujęć do ponad 250 tys. aglomeracji wałbrzyskiej, w skład której wchodzą w/w gminy,

• po czwarte wejdzie w życie umowa dzierżawy z dzierżawcą Firmą Saur Horyzont S. A., dzięki której każdego roku do budżetu gminy Marciszów będzie wpływało kilka milionów złotych,

• po piąte będzie przeprowadzona modernizacja ujęć wody i przestarzałej infrastruktury, a przez to polepszona jakość wody i dostaw bez zbędnych strat.

- Uratowaliśmy, to co przed laty zostało zepsute. Przed nami duża perspektywa rozwoju marciszowskich wodociągów, perspektywa dużych dochodów dla gminy, a tym samym perspektywa rozwoju naszej gminy. Dzisiejszy wyrok to dla mnie osobista satysfakcja, jako włodarza gminy, ale także spełnienie obietnic wyborczych i potwierdzenie skuteczności projektu z Saur Horyzont S. A. Teraz po zakończonych procesach sądowych ostatecznie liczę na partnerską współpracę z WPWiK i WZWiK. Deklaruję, że Gmina Marciszów jest partnerem, który dąży do wypracowania kompromisu respektującego wydane orzeczenia sądowe - kontynuuje wójt Cepielik.

Twoja reakcja na artykuł?

5
4%
Cieszy
3
3%
Hahaha
0
0%
Nudzi
2
2%
Smuci
33
29%
Złości
71
62%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (75)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group