Środa, 24 kwietnia
Imieniny: Aleksego, Grzegorza
Czytających: 4397
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION, Jedlina-Zdrój: Ciekawe projekty jedlińskiej biblioteki

Piątek, 15 czerwca 2018, 6:48
Autor: Robert Bajek
REGION, Jedlina-Zdrój: Ciekawe projekty jedlińskiej biblioteki
Fot. Robert Bajek
Znajdująca się w budynku Centrum Kultury w Jedlinie–Zdroju Miejska Biblioteka Publiczna to nie tylko miejsce wypożyczania książek. Placówka prowadzi szereg działań zarówno edukacyjnych, skierowanych głównie do dzieci, jak również akcji ułatwiających wypożyczanie i czytanie książek.

Jednym z przykładów akcji mających na celu ułatwienie dostępu do książek jest projekt o nazwie "Książka na telefon", zainicjowany przez jedlińskie Centrum Kultury. Projekt skierowany jest do osób starszych, niepełnosprawnych, mających problemy z poruszaniem się. Takie osoby mogą wypożyczać książki drogą telefoniczną, bądź mailową, w czym pomagają pracownicy biblioteki i pracownicy socjalni, którzy dostarczają i odbierają książki, a także użyczają mobilnego dostępu do katalogu bibliotecznego online. Aby móc korzystać z takiej formy wypożyczania książek trzeba być mieszkańcem Jedliny-Zdroju, być zarejestrowanym czytelnikiem jedlińskiej biblioteki i mieć potwierdzoną niepełnosprawność lub ograniczoną możliwość poruszania się.

Kolejnym ciekawym, wychodzącym naprzeciw czytelnikom projektem jest akcja "Uwolnij książkę". W ramach akcji na skwerze nieopodal Parku Aktywności Czarodziejska Góra stanął mały drewniany obiekt - tak zwany "Grzybek", wypełniony różnego rodzaju książkami: dla najmłodszych, dla młodzieży, książkami beletrystycznymi, historycznymi, nowelami, baśniami, powieściami, poradnikami, tomikami wierszy i poezji. Czytelnicy mogą na miejscu czytać zebrane w "Grzybku" książki, mogą czytać je w parku, mogą też zabrać je do domu i po przeczytaniu zwrócić. Jeżeli ktoś ma w domu książki, z których nie korzysta, również może je tam zostawić.

Dla najmłodszych czytelników przygotowano natomiast akcję "Czytamy dzieciom w bibliotece - akademia plastyczna". Zajęcia prowadzone przez Anetę Palasek odbywają się trzy razy w miesiącu. Podczas zajęć dzieci poznają różne bajki i baśnie, a następnie tworzą prace plastyczne, dotyczące wysłuchanych opowieści i ich bohaterów. Ale to nie wszystko. Zajęcia nie ograniczają się jedynie do opowiadań i baśni, ale poruszają też istotne problemy, takie jak dbałość o domowego pupila czy zachowanie bezpieczeństwa w kontaktach z nieznajomymi. Tematem zajęć są też często aktualne wydarzenia, święta i uroczystości. W zajęciach udział biorą dzieci z Niepublicznego Przedszkola Sióstr Elżbietanek w Jedlinie-Zdroju, a także grupy przedszkolne z Miejskiej Szkoły Podstawowej w Jedlinie-Zdroju.

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group