• Poniedziałek, 26 sierpnia 2019
  • Godz. 4:47
  • Imieniny: Aleksandra, Marii, Wiktora, Zefiryny
  • Czytających: 2273
  • Zalogowanych: 0
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

CK–MBP zaprasza na ,,Ścigam Iwana Groźnego” z udziałem dra J. Wilczura

Wiadomości: REGION, Głuszyca
Środa, 29 stycznia 2014, 11:55
Autor: red
Fot. użyczone
Projekcja filmu ,,Ścigam Iwana Groźnego” w reżyserii Piotra Mielecha, będzie można obejrzeć już 6 lutego o godz. 18.00 w głuszyckim CK–MBP. Gościem specjalnym będzie dr J. E. Wilczur, który poprowadzi panel dyskusyjny. Wstęp wolny.

Premiera filmu w reż. Piotra Melecha miała miejsce w Muzeum Powstania Warszawskiego.

Dokument opowiada o Johnie Demjaniuku, ukraińskim strażniku z niemieckiego obozu zagłady Żydów w Sobiborze. Demjaniuk został oskarżony o to, że w 1943 roku przyczynił się do zamordowania około 28 tys. Żydów. W zbieraniu materiału dowodowego ogromną rolę
odegrał dr Jacek Wilczur, wieloletni pracownik śledczy Głównej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich w Polsce. Badacz zgromadził i przekazał do sądu w Jerozolimie blisko 600 stron dokumentów poświadczających m.in. fakt, iż John Demjanjuk popełniał zbrodnie na terenie Polski, w Treblince.

Głuszycka projekcja filmu zapowiada się niezwykle emocjonująco, bowiem dzięki Łukaszowi Kazkowi, pojawi się dr Jacek Wilczur.
- Jest mi ogromnie miło, że zostałem zaproszony na projekcję filmu. Odpowiem na wszystkie zadane pytania dotyczące sprawy Iwana Groźnego, ale także poruszę wiele spraw, których nie ma w dokumencie, ani w wydanej przeze mnie książce na temat sprawy Iwana Groźnego - zapowiada dr Jacek Wilczur.

Projekcja odbędzie się z cyklu ,,Wieczór z dokumentem - kręci nas kino historyczne”. Przedsięwzięcie organizowanego jest przez Fundację Łukasza Kazka ,,Świat, którego już nie ma” oraz magazyn historyczny ,,Wiedzę i Życie Inne Oblicza Historii" jak i głuszyckie Centrum-Kultury-MBP.

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz

~Jacek 30-01-2014 7:44
Byłem w Walimiu, temat wart każdego kto choćby tylko lekko interesuje się historią, a sam spotkanie z Wilczurem to już klasyk będę na bank!!!!!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group