• Czwartek, 12 grudnia 2019
  • Godz. 10:02
  • Imieniny: Adelajdy, Ady, Aleksandra, Dagmary, Konrada
  • Czytających: 2297
  • Zalogowanych: 1
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Czeka nas wystawa malarstwa z audiodeskrypcją

Wiadomości: Wałbrzych
Środa, 4 kwietnia 2012, 11:33
Aktualizacja: 11:33
Autor: PAW
Fot. PAW
„Obraz dźwiękiem malowany” – pod takim tytułem odbędzie się pierwsza w Wałbrzychu i jedna z pierwszych na Dolnym Śląsku, wystawa malarstwa z audiodeskrypcją. Opis dźwiękowy do prac Bernadety Nowak, malarki i ilustratorki, umożliwi zwiedzanie wernisażu zarówno osobom widzącym jak i tym niewidomym i słabowidzącym.

Przystosowywanie sztuk wizualnych do potrzeb osób niewidomych, to coś, co wciąż nie jest popularną praktyką w naszym kraju. Niemniej jednak wrocławska Fundacja „Katarynka”, która działa na rzecz rozwoju audiodeskrypcji, przy współpracy z wałbrzyską Biblioteką pod Atlantami, postanowiła wyjść naprzeciw osobom z dysfunkcjami wzroku. Obrazy, które pojawią się na wystawie, będą wyposażone w opis dźwiękowy, który za pomocą specjalnego sprzętu audio będzie umożliwiał odbiór prezentowanej sztuki wszystkim, którzy nie są w stanie odbierać jej za pomocą wzroku.

Obrazy kamiennogórskiej malarki – Bernadety Nowak, wyposażone w audiodeskrypcje, zostaną wystawione w Galerii Książki - 12 kwietnia 2012 roku. Otwarcie wernisażu organizatorzy zaplanowali w samo południe. W związku z tym, w wyżej wymienionym dniu, o godzinie 12:00, wszyscy chętni będą mieli okazję przeżycia niecodziennej wystawy, na której obrazy malarki z pobliskiej Kamiennej Góry, będzie można odbierać dwojako: wzrokiem lub słuchem. Widzowie będą mieli okazję obejrzeć bardzo różnorodne prace. Na wystawie zawisną bowiem znakomite portrety, krajobrazy z cyklu „Moje miasto – Kamienna Góra”, a także bajkowe motywy, jak choćby „Zakochany księżyc” czy „Czarodziejska kula”.

Artystka pochodzi z Kamiennej Góry i choć kolory od zawsze wirowały w jej głowie, malarstwem zajmuje się profesjonalnie od 3 lat. Do tego czasu doczekała się już kilku wystaw w rodzinnej Kamiennej Górze oraz w innych miejscach Polski. Za swoją twórczość otrzymała też wiele wyróżnień i nagród. Tematyka jej prac jest bardzo różnorodna. Jak sama twierdzi, maluje bliskich, zwierzęta, krajobrazy. Często tworzy też ilustracje do bajek. Tym razem jej prace zostały dodatkowo opatrzone w audiodeskrypcje. Twórcami słownych opisów do obrazów Bernadety Nowak są audiodeskryptorzy z wrocławskiej fundacji „Katarynka”, którzy na co dzień zajmują się przystosowywaniem sztuk wizualnych do potrzeb osób niewidomych i słabowidzących.

Poprzez wernisaż poprowadzą niewidomych różne głosy, które nie tylko będą starały się opowiedzieć o tym, co jest na obrazie, ale także odpowiednim tempem i intonacją będą starały się oddawać klimat każdego z malowideł.

Wystawę otworzy Mariusz Trzeciakiewicz – prezes wrocławskiej fundacji „Katarynka” oraz Cezary Kasiborski – kurator wystawy z ramienia wałbrzyskiej „Biblioteki pod Atlantami”. Wernisaż rozpoczynający wystawę będzie też okazją do spotkania się z artystką- malarką oraz do rozmowy z ludźmi fundacji „Katarynka”. Wystawę będzie można zwiedzać do końca kwietnia.

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group