Poniedziałek, 23 listopada
Imieniny: Adeli, Klementyny
Czytających: 2946
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Czerpać naukę z historii

Wiadomości: Rogoźnica
Poniedziałek, 3 września 2012, 11:05
Aktualizacja: 16:22
Autor: Tomasz Wanecki/UM Strzegom
Fot. Tomasz Wanecki
Z udziałem biskupa świdnickiego – Ignacego Deca w dniu 2 września na terenie Muzeum Gross–Rosen w Rogoźnicy odbyły się uroczystości związane z obchodami 73. rocznicy agresji Niemiec na Polskę.

W niedzielne południe przy mauzoleum zgromadzili się byli więźniowie, kombatanci, Sybiracy, parlamentarzyści, przedstawiciele władz wojewódzkich, powiatowych i samorządowych Strzegomia, duchowieństwo, młodzież szkolna, harcerze oraz inni zaproszeni goście. Wszyscy chcieli złożyć cześć pomordowanym w tym nieludzkim miejscu.

- Jak co roku spotykamy się tu, na terenie byłego obozu koncentracyjnego Gross-Rosen, aby czerpać naukę z historii. Jest to miejsce szczególne, które jak żadne inne symbolizuje ostateczne zaprzeczenie wiary, zasad miłości i tolerancji. Miejsce, w którym powiedziano "nie" człowiekowi i powiedziano "nie" Bogu - podkreślał w swoim przemówieniu burmistrz Strzegomia, Zbigniew Suchyta. Gospodarz miasta, zwracając się do więźniów i kombatantów, dodał - Tyle Waszego poświęcenia i tyle heroizmu, by bronić wolności, by nie oddać Ojczyzny i samych siebie w żadną - ani fizyczną, ani psychiczna, ani duchową - niewolę. Z wielką czcią pochylamy dziś głowy przed wszystkimi, którzy stanęli do walki w godzinie próby.

Głos zabrał również poseł na Sejm RP - Andrzej Dąbrowski, który zbudowany był faktem obecności dużej liczby dzieci i młodzieży szkolnej - Już od najmłodszych lat powinno się edukować dzieci i młodzież w duchu patriotyzmu i miłości do Ojczyzny, aby w przyszłości nie dochodziło do tak tragicznych wydarzeń - mówił parlamentarzysta.
Robert Kotowicz, prowadzący całą uroczystość, poinformował o zmarłych w tym roku 8 byłych więźniach miejscowego obozu koncentracyjnego. Ich śmierć uczczono minutą ciszy.
Następnym punktem była Polowa Msza Św., której przewodniczył biskup świdnicki - Ignacy Dec. W swojej okolicznościowej homilii nawiązał do przebiegu II wojny światowej, przypominając najważniejsze fakty i sytuację naszej Ojczyzny w tamtym okresie. Nawiązał również do pielęgnowania historii - Przychodzimy dzisiaj w to miejsce, aby strzec prawdy, bo tylko na fundamencie prawdy jesteśmy w stanie zbudować lepsze jutro - zaznaczył biskup Ignacy Dec. - Świat bez odniesienia do Boga jest światem nieludzkim. Gardząc Bogiem, gardzi się człowiekiem. (…) Dbajmy o piękno naszego wnętrza - zwrócił się z gorącym apelem do uczestników niedzielnej uroczystości.

Bardzo ważnym punktem uroczystości był Apel Poległych, który wypowiedzieli harcerze ze Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, a ostatnim akordem niedzielnych obchodów było złożenie wieńców i wiązanek przed mauzoleum przez poszczególne delegacje.
Goście zaproszeni w tym dniu do Muzeum Gross - Rosen mieli okazję także zwiedzić nowe wystawy: "Zostały rzeczy, pamięć, żal" oraz "Herosi w pasiakach", a także te starsze: "Zaginione człowieczeństwo", "KL Gross-Rosen 1941-1945" oraz "AL Riese - filie obozu koncentracyjnego Gross-Rosen w Górach Sowich".

Organizatorami tegorocznych uroczystości był Urząd Miejski w Strzegomiu, Muzeum Gross-Rosen oraz Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej. Odbywały się pod honorowym patronatem biskupa świdnickiego Ignacego Deca oraz burmistrza Strzegomia Zbigniewa Suchyty. W trakcie uroczystości zagrała Orkiestra Reprezentacyjna Wojsk Lądowych z Wrocławia.

(Tomasz Wanecki)

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group