Stara Kopalnia w Wałbrzychu otrzymała 35 tysięcy złotych z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na organizację dwóch dodatkowych wydarzeń, które wzbogacą tegoroczne obchody Barbórki – najważniejszego święta górniczego w regionie.
- To dla nas ogromne wyróżnienie i dowód zaufania. Nasz Festiwal Tradycji Górniczych Barbórka już wcześniej został wpisany na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego, a teraz, dzięki wsparciu finansowemu, możemy dalej rozbudować jego ofertę – podkreśla Jan Jędrasik, dyrektor Starej Kopalni w Wałbrzychu.
W grudniu program festiwalu zostanie poszerzony m.in. o rozbudowaną edycję popularnej „Szychty Rodzinnej”.
To wydarzenie od lat przyciąga całe rodziny – w jego programie znajdą się gry, zabawy, warsztaty i animacje, które mają nie tylko uczyć, ale również zbliżać pokolenia do górniczego dziedzictwa Wałbrzycha - podkreśla Jędrasik.
Drugim, zupełnie nowym projektem, będzie wystawa wielkoformatowych portretów wałbrzyskich górników, autorstwa znanego fotografa Dariusza Gdesza z komentarzem i opisami przygotowanymi przez dziennikarza Artura Szałkowskiego.
– To wyjątkowa opowieść o ludziach, którzy przez dekady tworzyli przemysłową tożsamość miasta. Portrety – pełne emocji, dumy i historii – pokażą górników w tradycyjnych mundurach, na czarnym tle, co podkreśli ich siłę i charakter – mówi Jędrasik.
Choć wałbrzyskie kopalnie zamknięto już ponad dwie dekady temu, to Festiwal Tradycji Górniczych Barbórka wciąż gromadzi tłumy i przypomina o historii miasta. Wałbrzyska Barbórka nie ustępuje obchodom na Górnym Śląsku, gdzie kopalnie nadal działają.
Warto przypomnieć, że festiwal stał się częścią międzynarodowego projektu, którego celem jest wpisanie górniczych tradycji na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO. Wniosek, złożony przez przedstawicieli kopalń z Polski, Austrii i Liechtensteinu, jest obecnie rozpatrywany przez biuro UNESCO w Paryżu.
- Prawie każda rodzina w Wałbrzychu ma lub miała związek z górnictwem. To dziedzictwo jest głęboko zakorzenione w naszej tożsamości. Cieszy nas, że kolejne pokolenia, także dzięki takim inicjatywom, jak Festiwal Tradycji Górniczych Barbórka, identyfikują się górniczymi tradycjami – dodaje dyrektor Starej Kopalni w Wałbrzychu.