Czwartek, 5 sierpnia
Imieniny: Mariana, Marii, Stanisława
Czytających: 2443
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Dyskusja o transporcie miejskim i międzymiastowym nie milknie

Sobota, 11 października 2014, 16:30
Aktualizacja: Wtorek, 28 października 2014, 13:24
Autor: PAW
Wałbrzych: Dyskusja o transporcie miejskim i międzymiastowym nie milknie
Fot. red.
O komunikacji miejskiej i między Wałbrzychem a gminami należącymi do powiatu wałbrzyskiego, pisaliśmy już kilkakrotnie i wydawać by się mogło, że nic więcej na ten temat napisać nie można. Okazuje się jednak, że temat ten wciąż budzie wiele emocji i kontrowersji i samorządowcy bardzo często do niego wracają.

- Dzięki wprowadzeniu połączeń z Jedliną, Głuszycą czy Walimiem, zauważalny jest dopływ osób korzystających z tych połączeń – mówi prezydent Roman Szełemej. – W Głuszycy bardzo długo zastanawiano się, czy takie połączenie uruchomić, ale to mieszkańcy sami zadecydowali, że jest ono potrzebne. Były opory ze strony prywatnych przewoźników, ale apele władz Głuszycy czy Jedliny Zdroju o zwiększenie liczby kursów autobusów z Wałbrzycha do tych miejscowości, świadczą o sukcesie naszego przedsięwzięcia.

Gwoli sprawiedliwości trzeba przyznać, że kontrole dokonywane przez Inspekcję Transportu Drogowego wykazały w kilku przypadkach szereg nieprawidłowości przy świadczeniu usług przewozowych przez prywatnych przedsiębiorców. Żeby nie być gołosłownym wspominamy o ostatniej kontroli ITD. przeprowadzonej na trasie Wałbrzych-Boguszów-Gorce. Inspektorzy ITD skontrolowali trzy pojazdy kursujące regularnie na linii 32 pomiędzy Boguszowem-Gorcami a Wałbrzychem. Okazało się, że dwa z trzech kontrolowanych busów mają usterki techniczne i nie prezentują odpowiedniego stanu technicznego, by wozić pasażerów. Na kierowców nałożono mandaty, a samochody nie mogą do czasu usunięcia usterek być używane w transporcie. Ponadto inspektorzy ujawnili pewne nieprawidłowości związane z naliczaniem opłat za przejazdy i w tym wypadku właścicielom grozi kara finansowa.

Prezydent Szełemej mówi również o tym, że Gmina reaguje na sygnały płynące choćby z WSSE „Invest Park” i stąd przedłużenie trasy niektórych autobusów, by mogły bez przeszkód dowozić pracowników do wałbrzyskiej strefy ekonomicznej w godzinach dla nich dogodnych. Mowa głównie o trasie wydłużonej do Ronala i Mando.
- Ponadto popularność naszego Aqua Zdroju stale rośnie i tu też nastąpił pewien wzrost liczby kursów – tłumaczy prezydent Szełemej. – Staramy się na bieżąco reagować na sygnały i napływające do nas informacje na temat funkcjonowania transportu miejskiego i podmiejskiego, ale zdecydowana większość sygnałów, jakie odbieramy, to głosy pozytywne.

Na jednej z sesji Rady Miasta Wałbrzycha, prezydent odniósł się również do sytuacji, jaką zastał w Wałbrzychu przed trzema laty, a która dotyczyła komunikacji miejskiej.
- Byliśmy pod ogromną presją wielu osób, by zwiększyć znacznie budżet MPK. Pytam teraz, w jakim miejscu bylibyśmy obecnie, gdybyśmy ulegli tej presji i zwiększyli budżet MPK? – mówi Szełemej i zdecydowanie broni decyzji o postawieniu spółki w stan likwidacji.

Z tymi argumentami nie zgadza się radna opozycyjna Alicja Rosiak.
- Pokaźny majątek MPK poszedł pod młotek i został sprzedany za bezcen – mówi Rosiak. – Środki wydawane na komunikacje miejską są obecnie faktycznie mniejsze, ale władza powinna słuchać mieszkańców i takim przykładem jest choćby linia nr 4, której częstotliwość zdaniem mieszkańców powinna być zwiększona. Nie rozumiem też jednego. Obecny prezydent popierał kilka lat temu ówczesnego prezydenta Piotra Kruczkowskiego, a teraz wielokrotnie w różnych wypowiedziach podkreśla, jakie to błędy popełniali poprzednicy i że teraz trzeba ten stracony czas nadrabiać.

My tymczasem przypominamy, że od 1 października zmianie uległ rozkład jazdy linii nr 5. Przedmiotowa zmiana spowodowana była korektą tras przejazdu linii z Walimia do Wałbrzycha. Obecnie autobusy jadą przez Jedlinę-Zdrój, a nie jak do tej pory przez Olszyniec. Uruchomiono także dodatkowy kurs w godzinach wieczornych. Aktualny rozkład jazdy można znaleźć na stronie internetowej Zarządu Dróg, Komunikacji i Utrzymania Miasta w Wałbrzychu - zdkium.walbrzych.pl. Obecnie funkcjonuje 26 kursów linii nr 5, które przejeżdżają przez Jedlinę-Zdrój w obu kierunkach.

Dział Komunikacji Zbiorowej informuje również, że od 8 października z powodu rozpoczęcia prac drogowych przystanek Niepodległości – Świdnicka w kierunku Śródmieścia przeniesiony został:

- dla linii 11 na ul. Świdnicką 4,

- dla linii A i 12 około 250 metrów wcześniej na ul. Niepodległości 179.

Czytaj również

Komentarze (14) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group