W jaki sposób zabawa klockami LEGO wspomaga rozwój dzieci?
Mózg na wczesnym etapie życia pracuje dość intensywnie. Zabawa to więc nie tylko rozrywka, jak również konkretna stymulacja. Zwłaszcza jeśli w grę wchodzą zabawki logiczne. LEGO pasuje do tej kategorii. To de facto wszechstronne i angażujące narzędzie, Pomaga dzieciom rozwinąć wiele umiejętności, nie tylko myślenie przestrzenne. Poprzez budowanie wyimaginowanych światów dzieci rozwiązują problemy, eksperymentują, kształtują wyobraźnię oraz odkrywają moc własnego umysłu.
Umiejętności poznawcze
Budowanie LEGO jest ćwiczeniem umysłowym. Dzieci rozwijają zdolność do rozwiązywania problemów logicznych poprzez różne kombinacje klocków. Pomaga to również poprawić pamięć oraz koncentrację podczas planowania i kreowania różnych struktur. Ponadto zabawa klockami LEGO to świetny sposób na zapoznanie dzieci z takimi pojęciami jak liczenie, sortowanie i rozpoznawanie wzorów. Budując i tworząc, dzieci w naturalny sposób uczą się także rozmiarów, kształtów i kolorów.
Metoda rozwijania wyobraźni u dzieci
Zalety zabawek LEGO sprowadzają się również do pobudzania wyobraźni w czasie samodzielnej zabawy. Starsze dzieci mogą manipulować modelami w dowolny sposób, bez wskazówek lub ograniczeń ze strony dorosłych. Właśnie dlatego dzieciaki często odchodzą od ilustracji na pudełkach i budują coś swojego.
Ten rodzaj niestrukturyzowanej zabawy pozwala dzieciom testować umiejętności i rozwijać zainteresowania we własnym tempie. Co więcej, gdy dzieciom pozwala się tworzyć bez ograniczeń, ujawnia się ich naturalna kreatywność i pomysłowość, co wzmacnia ich pewność siebie oraz poczucie własnej wartości.
Umiejętności społeczne i emocjonalne
Nauka pracy zespołowej jest ważna, nie sądzisz? Tak się składa, że zabawa klockami LEGO może być zajęciem zarówno samodzielnym, jak i grupowym. Chodzi już nie tyle o budowanie, ile o wymianę elementów oraz współpracę. Praca nad ciekawą konstrukcją z klocków pozwala dzieciom uczyć się komunikacji, słuchania rówieśników i kompromisów, aby osiągnąć wspólny cel. Ma to sens podczas zabawy w piratów, dajmy na to, lub aranżacji przygód z serii LEGO Harry Potter.
Podsumowanie
Zabawa z LEGO może być istotnym czynnikiem rozwoju dziecka. Zestawy klocków przynoszą bowiem wiele korzyści młodemu umysłowi. Pomagają dzieciom rozwijać podstawowe umiejętności, które przydadzą im się w dorosłym życiu. Od ćwiczeń na myślenie przestrzenne po rozwijanie kreatywności w grupie. Pozytywny wpływ LEGO można więc uznać za niezaprzeczalny.