Niedziela, 27 września
Imieniny: Kosmy, Damiana
Czytających: 2295
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Filharmonia Sudecka rozpoczyna nowy sezon

Wiadomości: Wałbrzych
Czwartek, 10 września 2015, 17:00
Aktualizacja: Piątek, 18 września 2015, 12:17
Autor: Robert Bajek
Fot. Robert Bajek
Koncertem Symfonicznym 11 września Filharmonia Sudecka w Wałbrzychu rozpoczyna nowy, obfitujący w wiele ciekawych wydarzeń, sezon artystyczny. O planach na najbliższe miesiące mówili wczoraj podczas konferencji prasowej Elżbieta Łaganowska – Dyrektor Filharmonii Sudeckiej, Tomasz Janczak – Zastępca Dyrektora do spraw artystycznych i Krystyna Swoboda – Organizator Pracy Artystycznej.

Inauguracja Sezonu Artystycznego 2015/2016 Filharmonii Sudeckiej nastąpi w najbliższy piątek, kiedy to podczas koncertu symfonicznego wystąpi Krzysztof Jakowicz, który zaprezentuje słuchaczom Koncert skrzypcowy e-moll op. 64 Mendelssohna, a Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Sudeckiej zadyryguje Marek Pijarowski. W programie koncertu inauguracyjnego znajdzie się również Uwertura "Coriolan" Beethovena i I Symfonia c-moll op. 68 Brahmsa.

O kolejnych atrakcjach i projektach muzycznych mówił Tomasz Janczak:

"11 września mamy Inaugurację Sezonu Artystycznego. Wrzesień zaczynamy bardzo dynamicznie, bo aż pięcioma koncertami. 13 września w ramach współpracy z Wratislavia Cantans w Kościele Ewangelicko-Augsburskim odbędzie się koncert Chóru Patriarchatu Moskiewskiego pod batutą Anatolija Grindenko. Kilka dni później - 18 września nasz świetny "Summer Band" przedłuża lato. Będzie to chwila z muzyką bardziej lekką, łatwą i przyjemną. Dla wielbicieli lekkiej muzyki jest to z pewnością znakomity pomysł na spędzenie wieczoru. 25 września - koncert symfoniczny pod patronatem Ambasady Republiki Wenezueli w Polsce. Będziemy gościć młodego dyrygenta Gerardo Estrada Martineza i Laureatów Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego "Młody Paganini" w Legnicy. No i 27 września to dla nas najważniejsze wydarzenie od lat. Wielki koncert symfoniczny Aleksandry Kurzak i Krzysztofa Cugowskiego - połączenie ognia i wody, dwóch żywiołów. Ze względu na ogrom wydarzenia byliśmy zmuszeni zorganizować to we Wrocławiu w Hali Stulecia. Myślę, że nasi melomani nam to wybaczą. Warto przejechać się do Wrocławia na ten koncert, bo jest to wyjątkowe wydarzenie. Utwory Budki Suflera, które zaśpiewa Krzysztof Cugowski są specjalnie zaaranżowane na ten wieczór, na ten koncert. Oprócz tego Aleksandra Kurzak - tego nazwiska nie trzeba przedstawiać. Jest światowej klasy śpiewaczką, na dzień dzisiejszy największym polskim sopranem, na co dzień śpiewa w Metropolitan Opera w Nowym Jorku. Ten koncert nie miał precedensu i nie wiadomo czy się powtórzy. Warto to usłyszeć, zobaczyć, bo to wielkie wydarzenie".

Październik w Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu kojarzy się z Festiwalem Muzyki Filmowej. O szczegółach Festiwalu mówiła Krystyna Swoboda:

"W ramach Festiwalu odbędą się trzy koncerty. Pierwszy z nich będzie to koncert z muzyką polską, z polskich filmów i seriali. Będzie to w zasadzie koncert monograficzny z twórczością Michała Lorenca. Następnym koncertem będzie koncert kameralny. Wystąpi nasz zespół Michelangelo Ensemble i zaprezentuje muzykę może nie tyle filmową, co muzykę z musicali. Ostatni koncert to "wielcy kompozytorzy na wielkim ekranie". Usłyszymy tematy z filmów, do których muzykę pisali Morricone, Zimmer, Williams i wielu innych".

Oprócz Festiwalu Muzyki Filmowej w październiku Filharmonia Sudecka przygotowała również Koncert Specjalny, w którym wystąpi Chór Męski SAKHIOBA z Gruzji, oraz koncert upamiętniający 35 rocznicę śmierci Włodzimierza Wysockiego. Szczegółowy program koncertów dostępny jest na stronie internetowej wałbrzyskiej filharmonii: www.filharmonia-sudecka.pl. Między Świętami Bożego Narodzenia a Nowym Rokiem Filharmonia Sudecka planuje natomiast kolejne duże widowisko operetkowe. Będzie to pełnowymiarowy spektakl "Baron Cygański" Johanna Straussa, wystawiany w Hali Widowiskowo-Sportowej Aqua-Zdroju.

Podczas konferencji poruszane były nie tylko sprawy artystyczne. Dyrektor Elżbieta Łaganowska mówiła również o planowanych remontach i zakupach instrumentów muzycznych:

"W ubiegłym roku złożyliśmy aplikację do Ministerstwa Kultury o wspomożenie finansowe w pewnych działaniach. W tym roku realizujemy projekt zakupu instrumentów muzycznych dla muzyków filharmonii, na które mamy przeznaczone 100 tysięcy złotych z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, oraz 50 tysięcy złotych z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. W tym roku po wizycie Komisji Kultury Urzędu Marszałkowskiego otrzymaliśmy również kwotę około 120 tysięcy złotych na odmalowanie sali koncertowej i garderób. Ponieważ dowiedzieliśmy się o tym w lipcu, nasze wszelkie działania idą w kierunku zrobienia dokumentacji, oczywiście musi być przetarg, wobec czego sądzimy, że do fizycznej realizacji tych zadań podejdziemy w listopadzie i w grudniu tego roku. Przy tej okazji będziemy się jeszcze starali zrobić wentylację, która w tej chwili jest nieco przestarzała. Z przyjemnością muszę też zakomunikować, że wznawia działalność nowa kawiarnia, która od koncertu inauguracyjnego będzie otwarta".

Pomimo planowanego remontu sali koncertowej Filharmonia Sudecka nie zamierza zmniejszyć w tym czasie liczby koncertów. Będą się one odbywały w Teatrze Zdrojowym w Szczawnie-Zdroju. Mecenasem głównym Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu w nowym sezonie artystycznym są Wałbrzyskie Zakłady Koksownicze "Victoria" S. A.

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group