Środa, 30 listopada
Imieniny: Andrzeja, Justyny
Czytających: 3448
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/Boguszów-Gorce: Grozi nam marginalizacja?

Piątek, 5 lutego 2021, 6:46
Autor: opr. PAW
Wałbrzych/Boguszów-Gorce: Grozi nam marginalizacja?
Fot. red
Na liście gmin zagrożonych trwałą marginalizacją w latach 2021–2027 znajduje się niestety Boguszów–Gorce. Na liście miast średnich tracących funkcje społeczno–gospodarcze widnieje tymczasem Wałbrzych.

Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie przyjęcia „Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego 2030”, przedłożoną przez ministra inwestycji i rozwoju. „Krajowa Strategia Rozwoju Regionalnego 2030” (KSRR 2030) to podstawowy dokument strategiczny polityki regionalnej państwa.

W przyjętej przez rząd „Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju do roku 2020 (z perspektywą do 2030 r.)” wskazano nowy model rozwoju regionalnego Polski. Przewidziano w nim rozwój naszego kraju jako społecznie i terytorialnie zrównoważony, dzięki któremu efektywnie będą rozwijane oraz wykorzystywane miejscowe zasoby i potencjały wszystkich regionów. Celem takiego modelu jest wspomaganie w szczególności obszarów, które nie mogą w pełni rozwinąć swojego potencjału rozwojowego, bo utraciły swoje funkcje społeczno-gospodarcze (np. przestały być miastami wojewódzkimi) przez co stały się mniej odporne na różne zjawiska kryzysowe (np. negatywne skutki procesów demograficznych).

Z raportu wynika, że w naszym kraju jest 755 gmin zagrożonych marginalizacją. W tym niechlubnym gronie znalazł się Boguszów-Gorce. Niestety, ale mamy również naszego przedstawiciela w gronie miast kryzysowych (silne powiększanie niekorzystanego dystansu, zła sytuacja społeczno-gospodarcza). Tym przedstawicielem jest Wałbrzych, który została sklasyfikowany na 11. miejscu wśród 139 miast średnich tracących funkcje społeczno-gospodarcze.

KSSR 2030 r. kładzie nacisk na zrównoważony rozwój całego kraju, czyli zmniejszanie dysproporcji w poziomie rozwoju społeczno-gospodarczego różnych obszarów, głównie miejskich i wiejskich. Jednym z celów KSRR jest zapewnienie większej spójności rozwojowej Polski przez wsparcie obszarów słabszych gospodarczo. Dlatego w dokumencie wskazano obszary strategicznej interwencji (OSI), które otrzymają szczególne wsparcie (będą to obszary zagrożone trwałą marginalizacją, miasta średnie tracące funkcje społeczno-gospodarcze, Śląsk i tereny Polski wschodniej).

Twoja reakcja na artykuł?

3
8%
Cieszy
7
18%
Hahaha
2
5%
Nudzi
6
15%
Smuci
1
3%
Złości
21
53%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (51)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group