Czwartek, 4 marca
Imieniny: Eugeniusza, Kazimierza
Czytających: 3511
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Konferencja "Czas na kobiety" w Starej Kopalni

Niedziela, 26 lutego 2017, 6:42
Autor: Robert Bajek
Wałbrzych: Konferencja
Fot. Robert Bajek
Wczoraj na terenie Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu odbyła się konferencja "Czas na kobiety", zorganizowana przez Stowarzyszenie Kongres Kobiet i Fundację Coca Coli w Atlancie.

Konferencja "Czas na kobiety" to jedna z dziesięciu tego typu imprez organizowanych w całej Polsce. Jej celem jest aktywizacja zawodowa i społeczna Polek. Uczestniczki konferencji uzyskują między innymi informacje jak zmienić ścieżkę kariery, jakie prawa posiadają, jak najprościej założyć własną firmę i jak walczyć z wykluczeniem ze względu na wiek.

- Spotkanie "Czas na kobiety", które dziś wita w Wałbrzychu panie, które są zainteresowane większą aktywnością zawodową i społeczną jest częścią dużego, ogólnopolskiego projektu, który zachęca kobiety do aktywności, do brania spraw we własne ręce. To bardzo ważne, bo kobiety mają nieustannie pod górkę w naszym kraju. Mniej zarabiają, trudniej znajdują pracę a są bardzo przedsiębiorcze. Wśród przedsiębiorców w Polsce aż 35 procent to kobiety. To bardzo dużo. Tego ducha przedsiębiorczości w kobietach trzeba aktywizować, pobudzać, dopieszczać. My poprzez spotkania, rozmowy dyskusje, chcemy pokazać kobietom, że mogą więcej, że mogą sięgnąć dalej i chcieć więcej - powiedziała Dorota Warakomska - Prezeska Kongresu Kobiet.

Spotkanie w Starej Kopalni podzielone było na 3 bloki. Blok I - "Wiedza - wzmacnianie kobiet" mówił o tym jak pokonywać bariery, wyzwania i stereotypy. Zawierał też informacje z lokalnego rynku pracy. Jako panelistki wystąpiły między innymi Małgorzata Beślerzewska, Estera Grabarczyk, Zdzisława Leszczyńska-Chruścik, Sylwia Petryna, Daniela Sprytula, Grażyna Urbańska, Agata Zborowska, Dorota Warakomska i Marta Lempart. Blok II i III stanowiły warsztaty, podczas których nie zabrakło porad dotyczących zakładania i prowadzenia własnej firmy, samorealizacji i wykorzystywania własnego potencjału.

- Nie tylko my cierpimy z powodu populistycznych rządów, które nienawidzą kobiet i wprowadzają coraz większe obostrzenia. To się dzieje w co najmniej 40 krajach świata. Niedługo po tym, jak myśmy protestowały w październiku, na ulice wyszły Koreanki, wyszły Argentynki i inne kobiety z krajów Ameryki Łacińskiej. Spotkałyśmy się dzięki nowoczesnym technologiom na facebooku. Powstała grupa międzynarodowa i ona teraz liczy 40 krajów. Na 8 marca jesteśmy umówione na Międzynarodowy Strajk Kobiet - każde w swoim kraju. Organizują to kobiety, nie organizacje, nie partie, tylko kobiety. Jesteśmy razem w tym wszystkim. Oczywiście każdy kraj ma swoje postulaty. W Polsce będziemy walczyć o państwo wolne od zabobonów, będziemy walczyć o prawa reprodukcyjne, będziemy walczyć o to, aby przemoc w Polsce przestała być dozwolona, żeby nasz rząd zaprzestał pomysłów wypowiedzenia konwencji antyprzemocowej, będziemy walczyć o to, aby kobiety przestały być dyskryminowane ekonomicznie, o to, żeby fundusz alimentacyjny zaczął działać, żeby ściągalność alimentów wzrosła, ale też o to, żeby nieodpłatna praca kobiet była uwzględniana chociażby przy świadczeniach emerytalnych - powiedziała Marta Lempart - organizatorka Ogólnopolskiego Strajku Kobiet i Międzynarodowego Strajku Kobiet.

Czytaj również

Komentarze (13) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group