Czwartek, 17 czerwca
Imieniny: Alberta, Laury
Czytających: 1912
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Kultowa wałbrzyska porcelana ma już 80 lat!

Wtorek, 23 grudnia 2014, 6:25
Autor: red
Wałbrzych: Kultowa wałbrzyska porcelana ma już 80 lat!
Fot. użyczone
Fryderyka, jeden z najpiękniejszych fasonów porcelany, jaki gości na polskich świątecznych stołach, jest produkowany już od 80 lat. Ponadczasowość Fryderyki wynika z charakterystycznej dla tego fasonu elegancji i delikatności połączonej z fantazyjnymi zdobieniami w stylu siedemnastowiecznego włoskiego baroku.

Fryderyka, której produkcję rozpoczęto 80 lat temu, jest obecna na wielu świątecznych stołach w Polsce. Można ją również spotkać w wielu domach na całym świecie, ponieważ 85 proc. produkcji Porcelany Krzysztof z Wałbrzycha przeznaczona jest na eksport. Fason nawiązuje formą do stylistyki siedemnastowiecznego włoskiego baroku, który znany jest z bogatych i fantazyjnych zdobień. Powierzchnię wykwintnych w kształcie dzbanków, cukiernic, czy talerzy fasonu Fryderyka dodatkowo zdobi żywiołowy, delikatny roślinno-kwiatowy relief.

Urok tej porcelany polega na tym, że każdy element jest perfekcyjnie zaprojektowany – poczynając od respektowania prawideł ergonomii, przez dyscyplinę proporcji, aż po niezwykłą urodę kształtów, które emanują delikatnością i elegancją. Jednocześnie cały fason jest bogaty wielością form: od codziennych talerzy i filiżanek, po wyszukane formy bombonier, rawierek, tac czy porcjówek, które zaspokoją wszelkie apetyty – zarówno profesjonalnych stylistów, jak i wielbicieli pięknego, domowego stołu.

Fryderyka do dziś dostępna jest w oryginalnym zestawie składającym się z 36 elementów, obejmującym klasyczne filiżanki, wazy i talerze. Znajdują się w nim także piękne, choć dziś już rzadziej zamawiane elementy, jak świecznik czy czajnik z podgrzewaczem. Na przestrzeni ośmiu dziesięcioleci Fryderykę chętnie dekorowano ręcznymi zdobieniami, np. motywami kwiatowymi, ale także pokrywano kobaltem i złotem.
– Fryderyka jest wzorem ponadczasowym, czego dowodzą zamówienia napływające nieustannie od osiemdziesięciu lat – mówi Dorota Serwadczak, prezes zarządu Porcelany Krzysztof, która produkuje Fryderykę. – Fenomen Fryderyki leży m.in. w możliwościach jej zdobienia – wygląda pięknie zarówno w dekoracjach klasycznych i nowoczesnych, subtelnych i nasyconych przepychem, złotych liniach i lśniących powłokach lustrowych. Niezwykle elegancka jest również w klasycznie białej wersji – dodaje Dorota Serwadczak.

Wśród innych znanych produktów Porcelany Krzysztof jest Alaska, młodsza siostra Fryderyki, która powędrowała na stół Baraka Obamy, prezydenta Stanów Zjednoczonych. Do Białego Domu w Waszyngtonie trafiły serwisy dla 36 osób: obiadowy i kawowy, wyprodukowane w wałbrzyskiej fabryce.

Porcelana Krzysztof produkuje od ponad 180 lat najwyższej jakości porcelanę stołową, białą i dekorowaną. Większość produkcji wałbrzyskiej firmy trafia zagranicę, w tym na bardzo wymagający pod względem jakości rynek skandynawski. W ostatnich latach firma wprowadziła markę Kristoff i opracowała liczne kolekcje porcelany designerskiej stworzone we współpracy z młodymi polskimi artystami. Projekty spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem specjalistów od designu. Przyniosły firmie kilka nagród MUST HAVE przyznawanych podczas prestiżowego Łódź Design Festival.

Więcej: porcelana-kristoff.pl i kristoffdesignline.pl

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group