Środa, 17 sierpnia
Imieniny: Julianny, Jacka
Czytających: 4546
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Liczenia uczyli ich japońscy mistrzowie

Wtorek, 4 października 2016, 6:40
Autor: red
Wałbrzych: Liczenia uczyli ich japońscy mistrzowie
Fot. użyczone
Na zaproszenie Instytutu Matematyki Uniwersytetu Wrocławskiego przyjechał do Polski Kenichi Ishido, mistrz i założyciel szkoły sorobanu w Japonii.

Na spotkanie z mistrzem pojechała również wałbrzyska młodzież z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 15, która wraz z przedstawicielami wrocławskich szkół chłonęła wiedzę matematyczną w uniwersyteckiej auli. Mistrzowi Ishido towarzyszył jeden z jego uczniów Tetsuya Ono, który tydzień wcześniej zdobył tytuł Wicemistrza Świata w Szybkim Liczeniu. Grupę japońskich mistrzów sorobanu, wspomagała Megumi Shibuya – instruktorka szkoły Ishido prefektury Chiba. Wspólnie zademonstrowali techniki liczenia na sorobanie i poprowadzili warsztaty, zakończone praktycznymi zajęciami.

Soroban to liczydło, którego korzeni należałoby się doszukiwać w czasach pierwotnego człowieka. Z ewolucją człowieka, ewaluowało również liczydło, któremu nadano nazwę abak. Jego podobieństwo do dzisiejszego liczydła można odnaleźć w czasach imperium rzymskiego. Według wielu teorii rzymscy kupcy zawieźli swoje liczydło razem z towarami do Chin, z którymi prowadzili ożywiony handel. Przypuszcza się, że to właśnie oni zmodyfikowali rzymskie liczydło i w ten sposób około 900 roku powstało chińskie liczydło, zmodyfikowane w XIII w. do tzw. „Suan pan”. Na przełomie XVI i XVII wieku Chińczycy przywieźli swoje liczydło do Japonii. Tam używane było w szkołach i urzędach do około 1930 roku. Wtedy Japończycy uprościli liczydło pozostawiając z 7 koralików na jednej osi, tylko 5. W tej prostszej postaci liczydło japońskie czyli soroban jest używane do dziś.

Około 200 uczniów zgromadzonych w auli Instytutu Matematyki miało okazję sprawdzenia swoich umiejętności w liczeniu na sorobanie oraz podziwiania niezwykłych umiejętności w liczeniu samego wicemistrza świata. Dla mistrza Tetsuya Ono nie stanowiły problemu matematyczne wielocyfrowe pamięciowe obliczenia bez użycia urządzeń liczących. Jednak on sam wyjaśnił, że do takich umiejętności doszedł powoli i przez wieloletnie systematyczne ćwiczenia, rozpoczynając od sorobanu. Uczestnicy spotkania byli pod olbrzymim wrażeniem pokazu Już nikomu nie trzeba było przypominać i udowadniać, że licząc na sorobanie pracują jednocześnie obie półkule mózgowe. A dzięki treningom każdy jest w stanie wykonywać długie obliczenia w pamięci.

W Publicznej Szkole Podstawowej nr 15 zajęcia sorobanu odbywają się systematycznie raz w tygodniu od roku szkolnego 2015/2016. Uczęszczają na nie uczniowie klas IV – VI. Zajęcia prowadzi nauczyciel matematyki Agnieszka Ranowicz. Uczniowie mają okazję, co nie jest bez znaczenia dla szybkości liczenia, posługiwać się sorobanami sprowadzonymi bezpośrednio z Japonii. W ubiegłym roku szkolnym, jako zaproszona ekspertka, postępy w liczeniu uczniów „Piętnastki” sprawdzała studentka ostatniego roku Instytutu Matematyki UW. Okazało się, że cała rzesza uczniów świetnie radzi sobie z działaniami na dodawanie i odejmowanie liczb wielocyfrowych.

Uczniowie wałbrzyskiej szkoły oraz przedstawiciele szkół wrocławskich zgromadzeni we Wrocławiu na spotkaniu z mistrzem Kenichi Ishido po intensywnych zajęciach wyszli również zmotywowani do dalszego treningu matematycznego. Każdy uczestnik otrzymał drobny upominek, nawiązujący do kultury Japonii i japońskiej szkoły sorobanu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group