Piątek, 31 marca
Imieniny: Balbiny, Beniamina
Czytających: 3793
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION: Miłośnicy zabytków

Czwartek, 3 czerwca 2021, 8:29
Aktualizacja: 8:40
Autor: red
REGION: Miłośnicy zabytków
Fot. użyczone
Porządki i sensacyjne odkrycie, czyli DTMZ w Siedlęcinie.

W miniony weekend Dolnośąskie Towarzystwo Miłośników Zabytków wzięło udział‚ w corocznej akcji "Spalamy kalorie dla Lancelota" w Siedlęcinie koło Jeleniej Góry, która polega na sprzątaniu i porządkowaniu otoczenia średniowiecznej Wieży Książecej w Siedlęcinie. Oprócz DTMZ (36 osób) w akcji wzięło udział także Stowarzyszenie Historyczne Sudety (3 osoby), Stowarzyszenie Grupa Poszukiwawcza - Riese (5 osób).

- Podczas kilkugodzinnej pracy wywieziono sporo gruzu i śmieci zalegających na terenie wieży, a także usunięto samosiejki niszczące mury i porastające teren. Po pracy nie mogło zabraknąć wspólnego posiłku. Przygotowano gar bigosu, było również ognisko, na którym pieczono kiełbaski - mówi Maciej Pawlik, rzecznik prasowy Grupy.

Pojawiły się także drużyny wojów, które założyły obóz na terenie zabytku. Wojowie zaprezentowali inscenizację walki i działanie fechtunku z minionych czasów.

W niedzielę towarzystwa biorące udział w akcji wzięły udział w poszukiwaniach płyty nagrobnej Schaffgotschów. Grupy wspólnie pracowały również przy odwiertach i badaniach magnetometrem. Pod dziedzińcem odkryli pustkę, mogącą wskazywać na istnienie nieznanych do tej pory, podziemnych pomieszczeń. W najbliższym czasie zostaną przeprowadzone szczegółowe badania tego terenu, które pozwolą na poznanie "nowej" tajemnicy Wieży Książecej.

- Jako szef DTMZ, składam serdeczne podziękowanie admince grupy Magdzie Gali, jak również wszystkim uczestnikom zlotu za sobotnią i po części niedzielną pracę "wolontariuszy" przy Wieży Książcej w Siedlęcinie, połączonych sił‚ grup z którymi wspólnie pracowaliśmy podczas niedzielnego poszukiwania nieodkrytych podziemi w obrębie zabytku, Państwu Osieckim z Pałacu Książcego we Wleniu, Stowarzyszeniu Wieża Książca w Siedlęcinie w pełnym składzie - mówi Robert Matwiejów, szef DTMZ - Dziękujemy również Związkowi Gmin Karkonoskich (Krzysztof Tęcza), za pomoc w postaci sponsoringu zaopatrzeniu spożywczego, worków, rękawic roboczych nieodzownych podczas działania w obrębie zabytku. Z małym po pandemicznym poślizgiem uczestniczyliśmy w wiosennym "spalaniu kalorii dla Sir Lancelota". Nie pozostajemy biernymi miłośnikami zabytków, zawsze działamy w terenie. Również składamy podziękowanie dla drużyn wojów, którzy pojawili się pod wieżą. Z całego serca dziękujemy szczególnie naszej wspaniałej grupie DTMZ za tak liczne przybycie i charytatywne działanie na rzecz siedlęcińskiego zabytku - jesteście Wielcy.

Twoja reakcja na artykuł?

12
80%
Cieszy
3
20%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group