Niedziela, 14 lipca
Imieniny: Kamila, Marcelina
Czytających: 5279
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Nowa oferta edukacyjna

Wtorek, 5 września 2023, 7:30
Aktualizacja: 8:51
Autor: red
Wałbrzych: Nowa oferta edukacyjna
Fot. organizatorzy
Żegnajcie wakacje! Na nowy rok szkolny Stara Kopalnia z nową ofertą edukacyjną.

Za nami ostatni weekend tegorocznych wakacji, który upłynął pod znakiem rodzinnych animacji. Czas na nowy rok szkolny i nowe propozycje edukacyjne od Starej Kopalni w Wałbrzychu.

Wiele działo się w Wałbrzychu w pierwsze dni września, które wieńczyły wakacyjny okres beztroski. Od dziś rusza nowy rok szkolny, który rozpoczęła w Wałbrzychu uroczysta inauguracja w sali łańcuszkowej Starej Kopalni.

Nim jednak odbyły się wszelkie uroczystości i wybrzmiał pierwszy dzwonek, instytucja zaprosiła do siebie na bogaty w propozycje weekend kończący wakacje. W sobotę rodzinny piknik przygotowany przez NSZZ Solidarność, Urząd Miasta, IPN i Starą Kopalnię zdominował moc atrakcji dla dzieci. Zabawa z animatorami, dmuchane zamki, tory przeszkód, gry planszowe i sprawnościowe. Wielkie bańki mydlane, malowanie twarzy, a nawet basen z wielkimi pływającymi kulami sprawiły, że plac przed kawiarnią Sztygarówka stał się na jeden dzień wielkim placem zabaw, a do wspólnej zabawy zachęcali nie tylko prowadzący animatorzy, ale również szczudlarze. Sporym zainteresowaniem cieszyła się również gra VR i zajęcia z pierwszej pomocy. Na spragnionych czekała woda, popcorn i wata cukrowa. Swoje stoiska z wydawnictwami miały Instytut Pamięci Narodowej oraz Solidarność. Przed rozpoczęciem festynu, już od rana trwała rywalizacja w turnieju piłkarskim, który trwał na boiskach w Aqua Zdroju. Po godzinie 10:00 rozpoczęła się również sesja popularno-naukowa w sali multimedianej Starej Kopalni, przygotowanej przez IPN. Konferencja była częścią obchodów rocznicy podpisania porozumień sierpniowych. Piknik dla mieszkańców i turystów był dostępny dla wszystkich bezpłatnie, zabawa trwała do godziny 17:00, a już godzinę później duży plac eventowy pod wieżą widokową opanował przygotowany przez Wałbrzyski Ośrodek Kultury 7. Dolnośląski Festiwal Ognia. Warsztaty i występy konkursowe z ogniem w rękach trwał do późnych godzin nocnych. Jak w każdą sobotę nie zabrakło nocnej zmiany. Kolejna grupa zwiedzających ciekawa górniczych wrażeń wybrała się na Nocną Szychtę, gdzie w czasie zwiedzania wykonywała drobne prace związane z pracą pod ziemią.

W ciągu nocy nastąpiła szybka metamorfoza terenu kopalni, który już od rana został opanowany przez biegaczy. Wałbrzych gościł uczestników Półmaraton Wałbrzych, którego trasę wytyczono w samym sercu kopalnianej infrastruktury, a biegacze krążyli między budynkami kończąc wizytę w Starej Kopalni na strefie kibica i bufecie przygotowanym na ostatniej prostej prawdziwie górniczego odcinka trasy biegu. Po biegowych zmaganiach, odwiedzający goście kopalni i kibice mieli okazję podziwiać strefę luksusowych samochodów, a do ryku silników mocnych sportowych pojazdów rytmicznymi bitami przygrywał DJ. Wszystko dla tego, że już za tydzień rusza Black Diamonds Festiwal, który opanuje muzyką i setkami samochodów Starą Kopalnię na trzy dni najbliższego weekendu 8-10 września. Niedzielna strefa była ostatnią możliwością wygrania bezpłatnych wejściówek na Festiwal. Wciąż bilety jednak można nabyć przez stronę eventim.pl.

W Starej Kopalni oficjalne miejskie uroczystości rozpoczynające nowy rok szkolny. Z tej okazji instytucja przygotowała ofertę zróżnicowanych zajęć edukacyjnych, z których korzystać będzie można od dziś do końca roku szkolnego. Wśród propozycji od Starej Kopalni znaleźć można m.in. lekcje z kartografii, warsztaty numizmatyczne, zajęcia archeologiczne, czy takie, które swoją tematyką nawiązują bezpośrednio do górnictwa, w tym specjalne oprowadzanie po kopalni z dostosowaniem zwiedzania do wieku uczestników. Oprócz lekcji muzealnych pojawiają się zajęcia w Strefie Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności SOWA oraz aktywności plastyczno – artystyczne przygotowane przez Wałbrzyską Galerię Sztuki BWA, mającą swoją siedzibę w Starej Kopalni. W propozycji od BWA znalazły się m.in. oprowadzania po bieżących wystawach, warsztaty rysunku, czy pracownia ceramiczna w Centrum Ceramiki Unikatowej. Program edukacyjny przygotowany przez Starą Kopalnię, który przypomnijmy znajduje się na liście Poznaj Polskę, przygotowanej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki tym samym staje się ciekawą propozycją na uzupełnienie wiedzy i szkolnego programu edukacji. Pełna propozycja zajęć dostępna jest na stronie www.starakopalnia.pl/oferta-edykacyjna2023/2024.

Twoja reakcja na artykuł?

4
57%
Cieszy
3
43%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (6)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group