Poniedziałek, 21 czerwca
Imieniny: Alicji, Alojzego
Czytających: 2377
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION, Głuszyca: O prawach człowieka w szkole

Niedziela, 22 stycznia 2012, 8:00
Aktualizacja: 8:00
Autor: opr. PAW
REGION, Głuszyca: O prawach człowieka w szkole
Fot. UM w Głuszycy
Szkoła Podstawowa nr 3 w Głuszycy już od lat jest miejscem powszechnej edukacji europejskiej, a upowszechnianie wiedzy na temat praw człowieka i dziecka oraz egzekwowania ich w życiu codziennym należy do priorytetowych zadań wychowawczych.

Uczniowie kl. III – VI wzięli udział w lekcji europejskiej, podczas której uczyli się korzystać ze swoich praw. Ważnym celem lekcji było uświadomienie dzieciom, że z pojęciem praw wiąże się pojęcie odpowiedzialności, a korzystanie z praw nie może naruszać praw innych, gdyż każdy człowiek ma prawo do godnego życia i poczucia bezpieczeństwa. Hasło przewodnie zajęć to „Przemocy – mówimy: NIE!”.

W pierwszej części lekcji członkowie Klubu Europejskiego i uczniowie kl. VI b przypomnieli okoliczności ogłoszenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka oraz Konwencji o Prawach Dziecka, recytowali wiersze o prawach dzieci, tolerancji, wzajemnym szacunku i poszanowaniu godności innych ludzi. W drugiej części tych niezwykłych zajęć odbyła się rozprawa sądowa na wniosek dzieci i młodzieży przeciwko przemocy i agresji. Decyzję o wyroku podjęli wszyscy biorący udział w zajęciach. W szkolnym głosowaniu opowiedzieli się przeciwko przemocy w szkole i poza nią.

Następnie uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną, która stanowiła uzupełnienie wypowiedzi uczniów, dostarczyła informacji na temat rządowych i pozarządowych organizacji chroniących prawa człowieka oraz łamania praw na świecie. Podsumowaniem uroczystej lekcji był apel do całej społeczności uczniowskiej o zdecydowane reagowanie na wszelkie przejawy przemocy i agresji.

Źródło: www.gluszyca.pl

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group