Czwartek, 28 marca
Imieniny: Anieli, Jana
Czytających: 3635
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Obrazy wrócą do Zamku Książ

Piątek, 10 kwietnia 2015, 6:30
Aktualizacja: 7:29
Autor: red
Wałbrzych: Obrazy wrócą do Zamku Książ
Fot. użyczone
Doszło do uroczystego podpisania umowy pomiędzy zamkiem a muzeum, dotyczącej otwarcia Wystawy Muzeum "Metamorfozy Zamku Książ".

11 lipca 2015 roku, po 70 latach obrazy wiszące przed 1942 rokiem powrócą do zamku, a on sam zapełni się prawdziwymi eksponatami świadczącymi o jego niesamowitej historii.

Metamorfozy Zamku Książ - 11 lipca 2015

Wystawa przygotowana przez Muzeum Narodowe we Wrocławiu w Zamku Książ w Wałbrzychu

To bez wątpienia najważniejsze wydarzenie w powojennej historii Zamku Książ! Po kilkudziesięciu latach do zamku powrócą obrazy z dawnej kolekcji Jana Henryka XV von Hochberga i jego żony księżnej Daisy. Łącznie w Książu zawiśnie aż 38 obrazów związanych z jego historią lub fascynacjami dawnych właścicieli obiektu, pochodzących ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu, które wybrane zostały do ozdobienia zamkowych sal. A to dopiero pierwszy etap „metamorfoz” Zamku Książ!

Chociaż dziś mówimy o kilkudziesięciu działach sztuki, które chcemy zaprezentować publicznie w zabytkowych wnętrzach tego urokliwego zamku, to wspólnie mamy świadomość tego, że dokonujemy pewnego rodzaju przełomu. Trawestując słowa Neila Amstronga z załogi Apollo 11 mogę rzec, że jest to doprawdy mały krok naszego muzeum, ale wielki skok dla muzealnictwa – powiedział dr hab. Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Misją muzeum jest przede wszystkim gromadzenie i zabezpieczanie spuścizny artystycznej. Dochodzi do tego obowiązek jej konserwowania, naukowego opracowywania czy wreszcie upowszechniania. Ale dzisiaj coraz bardziej do tych zadań pretenduje jeszcze jeden, szczególny obowiązek – chroniąc to bogactwo artystyczne, musimy się także nauczyć nim dzielić. Oczywiście nie w wymiarze materialnym, ale współodpowiedzialności za jego propagowanie i udostępnianie. Dzieło sztuki dopiero wówczas odzyskuje swoją pierwotną wartość, kiedy jest podziwiane, kiedy możemy z nim obcować.

Na wystawie można będzie zobaczyć 38 obrazów i 2 rzeźby ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Wśród nich znajdzie się 10 obrazów z kolekcji Hochbergów, 4 barokowe portrety członków różnych gałęzi tego rodu oraz inne prace wytypowane do ozdobienia zamkowych wnętrz. Przygotowania do otwarcia ekspozycji w Zamku Książtrwają już od wielu miesięcy, ponieważ trzeba było stworzyć odpowiednie warunki prezentacji cennych dzieł sztuki – bardzo precyzyjnie zdefiniowane pod kątem konserwatorskim i spełniające wszelkie normy bezpieczeństwa.

Projekt, który realizujemy to historyczne wydarzenie dla Zamku Książ – uważa Krzysztof Urbański, prezes zarządu Zamku Książ w Wałbrzychu Sp. z o.o. Nie przesadzę mówiąc, że to w Polsce precedensowe przedsięwzięcie. Chciałbym bardzo podziękować przede wszystkim Panu prof. Oszczanowskiemu, który od początku pilotował ten projekt, Pani dr Lejman, która jako kurator wystawy zmaterializowała nasz pomysł i wszystkim zaangażowanym pracownikom Muzeum i Zamku. Nie będę ukrywał, że umowa, którą zostanie podpisana 8 kwietnia to zaledwie pierwszy etap dalszych "metamorfoz" zamkowych! Już teraz mamy wiele planów na rozwój tego projektu oraz na dalsze wzbogacanie oferty Książa.

Ogromnym zaangażowaniem wykazał się również Mecenas Zamku Książ, PGNIG, który od początku wspiera inicjatywy zamku oraz jego rozwój kulturalny.

Wystawa „Metamorfozy ZamkuKsiąż” będzie składać się z trzech części - wyjaśnia dr Beata Lejman, kustosz Muzeum Narodowego we Wrocławiu, kuratorka wystawy: Prezentację rozpoczynamy w tzw. Sali Wystaw, gdzie pokażemy m.in. scenę z „Metamorfoz” Owidiusza z wyobrażeniem Pana ścigającego nimfę Syrinks i cykl obrazów Stephana Kesslera przedstawiających biblijną historię syna marnotrawnego. Druga część wystawy eksponowana będzie w salonach reprezentacyjnych pierwszego piętra (Trakt Barokowy), które ozdobią dzieła wpisujące się w program treściowy stworzony w XVIII w. przez zespół artystów zatrudnionych przez Konrada Ernsta Maximiliana von Hochberga. Zobaczymy tam portrety, martwe natury, przedstawienia mitologiczne, animalistyczne, alegoryczne i pejzażowe. Kolejna część wystawy pokazywana będzie w Sali Konrada, gdzie stworzymy Galerię Sławnych. Tam będzie można oglądać portrety legendarnych władców z dynastii Przemyślidów oraz Piastów, którzy położyli fundamenty kultury na Śląsku. Relacje Hochbergów z Habsburgami i Hohenzollernami naświetlone zostaną na tle ważnego dla epoki feudalnej mitu cesarskiego aż po jego totalitarny kres w XX w.

Czytaj również

Komentarze (6)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group