Niedziela, 25 maja
Imieniny: Grzegorza, Magdaleny
Czytających: 3409
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION: Olga Tokarczuk i nie tylko ona

Niedziela, 25 maja 2025, 6:47
Aktualizacja: 9:24
Autor: organizatorzy
REGION: Olga Tokarczuk i nie tylko ona
Fot. organizatorzy
„Manipulacja, dezinformacja, hejt” – pod tym hasłem odbędzie się 11. edycja Fes walu Góry Literatury.

Spotkamy się w dniach 4–12 lipca w ponad 20 lokalizacjach Ziemi Kłodzkiej, Aglomeracji Wałbrzyskiej i Kotliny Dzierżoniowskiej. Zaplanowaliśmy niemal 160 spotkań autorskich, dyskusji, koncertów, czytań, warsztatów, wystaw, pokazów filmowych, akcji społecznych i seminariów z udziałem ponad 200 gości.

Hasło przewodnie tegorocznej edycji brzmi „Manipulacja, dezinformacja, hejt”. Inspiracją do podjęcia takiego tematu była zarówno zeszłoroczna odsłona, podczas której nas i naszych gości oraz gościnie zalała niewyobrażalna wcześniej fala mowy nienawiści, oparta na manipulacji i dezinformacji, jak i słowa wygłoszone w tym roku przez Olgę Tokarczuk w czasie ceremonii
przyznania jej doktoratu honoris causa Sorbony: „Znaleźliśmy się oto w bardzo niepewnym, może nawet niebezpiecznym okresie w historii świata. Stary porządek polityczny wydaje się rozsypywać w pył, zaś nowy, powstający na naszych oczach, nabiera niepokojących kształtów. Wracają, wydawałoby się dawno wyegzorcyzmowane, demony. W globalnej wojnie o przywództwo nad światem informacja wykorzystywana jest jako broń, za pomocą której można wprowadzić w błąd, zmanipulować, oszukać, zwieść i w końcu zabić.

W takiej rzeczywistości wszechobecnego kłamstwa musimy jednocześnie dbać jak najstaranniej o niezatracanie materialnych i rzeczywistych konturów naszego świata, zwłaszcza w sytuacji kiedy napierają na nas hordy fałszerzy, diabelsko biegłych w szokującej interpretacji faktów, zdolnych uczynić z czarnego białe i odwrotnie. Gdzie zatem jest miejsce fikcji literackiej w wojnach z fałszem, manipulacją, dezinformacją, mistyfikacją, fake newsami, przeinaczeniami i zwykłym, ordynarnym kłamstwem?”.

W czasie tegorocznej edycji spróbujemy odpowiedzieć na to fundamentalne i tylko pozornie paradoksalne pytanie postawione przez Noblistkę (a będzie ono wybrzmiewać wielokrotnie podczas dyskusji o książkach zaproszonych osób autorskich). Przyjrzymy się mechanizmom manipulacji, dezinformacji i hejtu z wielu różnorodnych, nie zawsze oczywistych i przewidywalnych punktów widzenia.

Będziemy te pojęcia analizować zarówno w kontekście relacji społecznych, środowiska naturalnego czy równości praw, jak i technologii internetowych oraz zagadnień psychologicznych, filozoficznych, historycznych i politycznych.

Temat przewodni Feswalu Góry Literatury 2025 będzie się przewijał podczas niemal 80 spotkań autorskich i debat, a także rekordowej liczby 25 warsztatów i seminariów Latającego Uniwersytetu Ludowego.

Na naszych scenach oprócz Olgi Tokarczuk zagoszczą m.in.: Götz Aly, Anne Appelbaum, Bogdan de Barbaro, Joanna Bator, Michał Bilewicz, Adam Bodnar, Grzegorz Bogdał, Sylwia Chutnik, Petra Hůlová, Jaga Hupało, Tadeusz Gadacz, Georgi Gospodinow, Katarzyna Grochola, Mikołaj Grynberg, Magdalena Grzebałkowska, Patrick Radden Keefe, Weronika Kostyrko, Joanna Kuciel-Frydryszak, Jolanta Kwaśniewska, Adam Leszczyński, Filip Łobodziński, Wojciech Mann, Adam Michnik, Jerzy Owsiak, Mateusz Pakuła, Dorota Sumińska, Tomasz Stawiszyński, Wojciech Tochman, Joanna Tokarska-Bakir, Anda Ro enberg, Kateřina Tučková, Adam Wajrak, Ewa Winnicka, Ewa Woydyłło, Oksana Zabużko, Urszula Zajączkowska.

Pośród tegorocznych wykładowców Latającego Uniwersytetu Ludowego, oprócz regularnie odwiedzających nasz feswal Edwina Bendyka, Karoliny Kuszlewicz, Karola Maliszewskiego i Magdaleny Środy, będą Państwo mogli spotkać m.in. Katarzynę Błażejewską-Stuhr, Jakuba Gałęziowskiego, Katarzynę Kasię i Grzegorza Markowskiego, Jana Mencwela oraz Katarzynę Szaulińską.

W bardzo rozbudowanym paśmie dziecięcym i młodzieżowym Małe Góry Literatury zapraszamy na warsztaty i lekcje m.in. z Malwiną Hajduk, Bogusiem Janiszewskim, Grzegorzem Kasdepkem, Agatą Romaniuk, Katarzyną Stoparczyk oraz Olą Szmidą.

Spotkania z naszymi gośćmi i gościniami poprowadzą m.in. Urszula Glensk, Eliza Kącka, Katarzyna Kolenda-Zaleska, Michał Nogaś, Małgorzata Omilanowska, Amelia Sarnowska, Olga Wróbel i Dorota Wysocka-Schnepf.

Zagramy 9 koncertów. Wystąpią: Trio Możdżer Danielsson Fresco, Kaśka Sochacka, ZALEWSKI, RGG & Robert Więckiewicz, Artur Andrus, Zespół Reprezentacyjny, Łona | Konieczny |Krupa, Pidżama Porno, Hołdys / Waglewski / Karimski Orchestra.

osyjskiej na Kramatorsk.
Nie zabraknie innych stałych pasm feswalowych – pasmo sztuki w tym roku będzie reprezentować rozległa i różnorodna wystawa Po deszczu, której kuratorkami są Jaga Hupało i Anna Klimczak. Zostaną podczas niej zaprezentowane – w różnych lokalizacjach – prace kilkudziesięciu artystek i artystów, wśród nich Bożenny Biskupskiej, Joanny Concejo czy Poli Dwurnik. Istotnym elementem wystawy staną się dzieła oddające dramatyczne doświadczenia zeszłorocznej powodzi. Nie będą to jedyne akcenty dotyczące wrześniowej tragedii podczas naszego festiwalu.

Kuratorowane przez Karola Maliszewskiego pasmo poetyckie znowu przybliży młode głosy w polskiej poezji czy „mniej znaną literaturę polską”. W jego ramach spotkamy się m.in. z Anną Janko, Maciejem Robertem, Bianką Rolando, Dariuszem Sośnickim, Mirką Szychowiak, Antoniną Tosiek i Agą Zano.

Ponownie za sprawą naszych działań teatr amatorski będzie mógł zaistnieć na deskach zawodowego teatru: na scenie Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu wystąpi Teatr Muzyczny na Fabrycznej z Ludwikowic Kłodzkich.

Tradycyjnie odbędą się warsztaty prozatorskie prowadzone przez Zbigniewa Kruszyńskiego, Miłkę Malzahn i Karola Maliszewskiego, w tym roku pod hasłem „Fikcja, fiksacja, mistyfikacja”. I ponownie przez dużą część feswalu będzie towarzyszyć nam Tour de Konstytucja, akcja społecznoedukacyjna, organizowana przez Fundację Aktywna Demokracja.

I ponownie przez dużą część festiwalu będzie towarzyszyć nam Tour de Konstytucja, akcja społeczno-edukacyjna, organizowana przez Fundację Aktywna Demokracja.

Praktyczne informacje

Pełny program 11. edycji Feswalu Góry Literatury jest dostępny na stronie Fundacji Olgi Tokarczuk. Udział w większości wydarzeń jest bezpłatny. Bilety obowiązują natomiast na wydarzenia na Zamku Sarny w dniach 4, 5, 6 oraz 11 i 12 lipca – karnety i bilety są całodniowe, tzn. uprawniają do wejścia na spotkania i dyskusje na scenie literackiej, jak i na wieczorne koncerty. Ceny biletów jedniodniowych zaczynają się od 160 zł, a karnetów weekendowych – od 272 zł. Osobno biletowane są również koncerty poza Zamkiem Sarny: w Nowej Rudzie, Wałbrzychu, Dzierżoniowie i Ludwikowicach Kłodzkich (ceny wahają się od 85,50 do 107 zł). Wstęp na spotkania autorskie i dyskusje przed koncertami w tych miejscowościach jest wolny. Na spotkania w Starej Kopalni w Wałbrzychu obowiązują bezpłatne wejściówki, wkrótce będzie je można pobrać ze strony internetowej starakopalnia.pl.

Bilety są dostępne w sprzedaży za pośrednictwem pla ormy eBilet. W przypadku niewyczerpania puli biletów, będzie je można zakupić także na miejscu.

Na bezpłatne warsztaty i seminaria w ramach Latającego Uniwersytetu Ludowego oraz Małych Gór Literatury obowiązują zapisy pod adresem: lul@fundacjaolgitokarczuk.org, liczba miejsc jest ograniczona.

Szczegóły i zasady odnośnie do zgłoszeń na warsztaty prozatorskie pod hasłem „Fikcja, fiksacja, mistyfikacja” znajdują się tutaj.

W folderze Fes wal Góry Literatury 2025 | Dla mediów znajdą Państwo pełny program do pobrania, aktualne informacje prasowe, zasady dotyczące akredytacji medialnych oraz wybór zdjęć z minionych edycji Feswalu.

Przedstawicieli mediów zapraszamy do akredytowania się na Feswal Góry Literatury 2025. W tym celu należy zaakceptować Regulamin akredytacji medialnych oraz przesłać wypełniony formularz akredytacyjny.

Zachęcamy także do odwiedzania naszych mediów społecznościowych, gdzie zamieszczamy najbardziej aktualne informacje: Feswal Góry Literatury: Facebook, Instagram, wydarzenie Feswal Góry Literatury 2025. Fundacja Olgi Tokarczuk: Facebook, Instagram.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
2
29%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
5
71%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (8)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2025 Highlander's Group