Wtorek, 3 grudnia
Imieniny: Franciszka, Ksawerego
Czytających: 3525
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/Kraj: Osiem lat współpracy

Czwartek, 3 sierpnia 2023, 6:44
Autor: red
Wałbrzych/Kraj: Osiem lat współpracy
Fot. użyczone
Zamek Książ w Wałbrzychu otrzymał w depozyt minikolekcję broni białej ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu . W tym roku przypada ósma rocznica współpracy między obiema instytucjami. Dzięki niej do zamku wróciły liczne obiekty zabytkowej z dawnej kolekcji Hochbergów w tym obrazy i meble.

Zbiór zabytkowych szabel z XVIII i XIX w. przybliża historię Dolnego Śląska, będącego niegdyś obszarem wielu wojen i przemarszów wojsk, a także daje wgląd w dzieje militariów i wojskowości. Wśród przekazanych zabytków znalazły się: pruska krótka szabla piechoty (tzw. tasak) z XVIII w. oraz przykłady szabli kawaleryjskich z XIX w., używanych w armiach Prus, Rosji, Francji i Saksonii.

- Nasza wieloletnia współpraca z Muzeum Narodowym jest ważna i potrzebna. Ma znaczący wpływ na podniesie atrakcyjności trasy turystycznej Zamku Książ. Sprawiła, że historia zatoczyła koło. Książańskie artefakty, które cieszyły niegdyś oczy księżnej Daisy, są dziś podziwiane przez gości odwiedzających Zamek Książ – wyjaśnia prezeska Zamku Książ w Wałbrzychu, Anna Żabska.
- Poczynając od wyjątkowej wystawy »Metamorfozy Zamku Książ«, którą wspólnie otworzyliśmy 11 lipca 2015 r., kontynuujemy naszą obopólnie korzystną współpracę. Współpracę niezwykłą w skali kraju, której partnerami są państwowa instytucja muzealna i spółka, której założycielem i właścicielem jest Gmina Wałbrzych. Obecność w nim naszych oryginalnych zabytków – obrazów, rzeźb i wyrobów rzemiosła artystycznego z dawnej kolekcji Hochbergów - doprowadziła do poprawy stanu obiektu, a w parze z tym systematycznie prowadzone prace badawcze i konserwatorskie pozwoliły nam wzbogacić wiedzę na ich temat i poprawić stan zachowania. Te nasze wspólne, obopólnie korzystne działania sprawiły, że nastąpiło jakże widoczne podporządkowanie ruchu turystycznego wartościom zabytkowym obiektu – mówi dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Piotr Oszczanowski.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
1
50%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
1
50%
Przeraża

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group