Piątek, 23 października
Imieniny: Marleny, Seweryna
Czytających: 3014
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Otwarcie ulicy Ayrtona Senny w Wałbrzychu

Wiadomości: Wałbrzych
Niedziela, 13 września 2015, 15:19
Aktualizacja: Poniedziałek, 14 września 2015, 7:01
Autor: Robert Bajek
Fot. Robert Bajek
Z udziałem przedstawicieli władz miasta, parlamentu, duchownych, działaczy Polskiego Związku Motorowego, kierowców i pilotów rajdowych, zawodników i pasjonatów sportów motorowych odbyło się wczoraj oficjalne otwarcie ulicy Ayrtona Senny w Wałbrzychu.

Ulica Ayrtona Senny - przecznica od ulicy Noworudzkiej na wysokości numeru 4 została pierwotnie wytyczona prywatnie na terenie kompleksu obiektów należących do Jerzego Mazura. Znajduje się tam między innymi Muzeum Górnictwa i Sportów Motorowych i salon samochodów marki Nissan. Dzięki stosownej uchwale przyjętej przez Radę Miasta Wałbrzycha i przy wsparciu Prezydenta Romana Szełemeja ulica ta stała się teraz oficjalną ulicą Wałbrzycha. Nadanie tej właśnie nazwy ulicy stanowiło formę uczczenia pamięci i oddania hołdu tragicznie zmarłemu, pochodzącemu z Brazylii, trzykrotnemu mistrzowi świata Formuły 1. Inicjatorem tej akcji był wielokrotny mistrz Polski i Europy w różnych dyscyplinach motosportu, pierwszy w historii Polak na mecie Rajdu Dakar - Jerzy Mazur.

Na uroczystość nadania ulicy nazwy Ayrotna Senny do Wałbrzycha przyjechało wielu znanych kierowców, pilotów rajdowych, zawodników, motocyklistów, działaczy sportowych i miłośników sportów motorowych. Przed oficjalną częścią uroczystości możliwe było zwiedzanie Muzeum Górnictwa i Sportów Motorowych. Głównym punktem uroczystości było przecięcie wstęgi, co stanowiło oficjalne otwarcie ulicy. Przed ceremonią przecięcia wstęgi odczytane zostały listy, które z tej okazji na ręce Jerzego Mazura i Romana Szełemeja przysłali zaproszeni goście, którzy nie mogli przybyć na tę uroczystość. Następnie nowo otwarta ulica naszego miasta została poświęcona i odbył się pierwszy przejazd, w którym uczestniczyły motocykle, quady, samochody wyścigowe, oraz pojazdy zabytkowe.

- W imieniu Rady Miasta i swoim własnym bardzo serdecznie witam na dzisiejszym, bardzo ciekawym spotkaniu. Jest to miejsce wyjątkowe. Miejsce, które ma pokazywać zarówno pasję człowieka sportów motorowych - pana Jerzego Mazura i emocje, które w Wałbrzychu wiążą się ze sportami motorowymi, ale jednocześnie pokazywać to co jest prawdziwe w naszej historii. Prawdziwa jest historia Wałbrzycha związana z górnictwem. Nie ma wielu miejsc w Polsce, w Europie, gdzie przywiązanie do wspaniałej a jednocześnie trudnej historii jaką jest górnictwo węgla kamiennego jest tak żywe jak w Wałbrzychu. To jest miejsce szczególnie, bo ono eksponuje połączenie tradycji z nowoczesnością. Nowoczesnością zarówno w sensie technologicznym - mamy tu nowoczesne samochody sprzedawane od wielu lat, mamy panele fotowoltaiczne produkujące energię elektryczną w sposób ekologiczny, ale jednocześnie mamy przedsiębiorczość w najlepszym tego słowa znaczeniu. Pan Jerzy Mazur daje prace wielu ludziom, budując od wielu lat zupełnie inny obraz Wałbrzycha, jednocześnie nie zrywając z tradycją, której najlepszą certyfikacją jest ten szyb, dbałość o to jak wyglądały chodniki podziemne i cała pasja, którą realizuje pan Jerzy Mazur. Wszyscy wiemy, że nazwanie ulicy imieniem Ayrtona Senny jest wyrazem pojmowania sportu jako pasji. Bardzo przychylnie do tego wniosku ustosunkowała się Rada Miasta i jednogłośnie zgodziła się z tą niecodzienną sytuacją. Cieszę się, że w kolejne miejsce Wałbrzycha mamy okazję zaprosić turystów i tych wszystkich, którym bliski jest zarówno wątek górniczy i chętnych do zobaczenia jak wyglądała historia automobilizmu w wydaniu wałbrzyskim - powiedział Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej

Kolejnym punktem uroczystości były wspomnienia Jerzego Mazura o Ayrtonie Sennie - „O Ayrtonie dla Ayrtona”. Pomysłodawca nadania nazwy ulicy opowiadał o swoim spotkaniu z mistrzem Fomuły 1, o jego karierze, życiu, dokonaniach i działalności pozasportowej. Przybyli na uroczystość goście przekazali następnie na rzecz Muzeum Górnictwa i Sportów Motorowych wiele cennych eksponatów i pamiątek takich jak kombinezony rajdowe, kaski, puchary, kalendarze i książki. Każdy z uczestników uroczystości otrzymał album "Panteon Polskiego Sportu" ufundowany przez Sobiesława Zasadę. Organizatorzy zaplanowali również przejazd uczestników na teren Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia. W ramach uroczystości odbył się też konkurs plastyczny dla dzieci a tematem prac była oczywiście postać Ayrtona Senny i Formuła 1.

Czytaj również

Komentarze (7) Dodaj komentarz

~a 13-09-2015 16:10
a co, polskich sportowców już nie ma? co za durny pomysł! a czymże się ów Ayrton dla miasta/kraju zasłuzył? nie ma wybitniejszych?
~A dajcie spokój 13-09-2015 19:21
Jakaś wewnętrzna, prywatna? uliczka?....droga? Jest o czym gadać?
~k 13-09-2015 21:55
jak sie nie ma co z kasa robic to sie wymysla...
~dar.jusz 16-09-2015 13:51
Popieram przedmówców z całego serca!!!
~Testo1 17-09-2015 15:38
czy ten inwestor wesprze kampanię PO?
~Aerton 20-09-2015 11:15
Ludzie niewielkiego wzrostu mają zawsze bardzo rozbudowane ego
~Krzysiek 9-10-2015 15:57
Rozumiem gdyby ta ulica była jedną z ulic wewnętrznych miasta, gdzieś w centrum lub okolicach WSSE, ale wewnątrz placu i salonu samochodowego . Coś w tym jest nieprzemyślanego, nie przeczę aby Ayrton Senna miał swoją ulicę w Wałbrzychu . Jerzy MAZUR miał kaprys i zrobił to co chciał i uważał za stosowne.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group