• Niedziela, 15 grudnia 2019
  • Godz. 14:46
  • Imieniny: Celiny, Ireneusza, Niny, Waleriana
  • Czytających: 3645
  • Zalogowanych: 2
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Parada Górnicza w Wałbrzychu

Wiadomości: Wałbrzych
Sobota, 5 grudnia 2015, 17:15
Aktualizacja: Wtorek, 8 grudnia 2015, 12:50
Autor: red.
Fot. Robert Bajek
4 grudnia to dzień św. Barbary, patronki dobrej śmierci i ciężkiej pracy – czyli Barbórka – tradycyjne święto górnicze. Z tej okazji ulicami Wałbrzycha przeszła Parada Górnicza, zakończona pod Pomnikiem Pamięci Górnictwa Wałbrzyskiego.

Parada wyruszyła spod Kościoła Św. Aniołów Stróżów, gdzie wcześniej odbyła się msza święta. Uczestnicy uroczystości, wśród których znaleźli się wałbrzyscy parlamentarzyści, przedstawiciele władz miasta, organizacji i środowisk górniczych, spółek miejskich, placówek kulturalno-oświatowych, młodzież z wałbrzyskich szkół i uczelni, delegacje górników z niemieckich i czeskich miast partnerskich i wielu mieszkańców miasta przy dźwiękach orkiestry górniczej przeszli ulicami naszego miasta pod Pomnik Pamięci Górnictwa Wałbrzyskiego przy Alei Wyzwolenia, gdzie przypomniano historię wałbrzyskiego górnictwa i przez złożenie kwiatów i zapalenie zniczy oddano hołd górnikom.

Parada Górnicza to nie jedyna forma uczczenia górniczego święta. W tym roku w Wałbrzychu zorganizowano Festiwal Tradycji Górniczych, będący pierwszym tego typu wydarzeniem celebrującym górnicze tradycje naszego regionu. W ramach Festiwalu zaplanowano wiele imprez, takich jak tradycyjna Karczma Piwna, Babski Comber, Dziecięca Barbórka dla najmłodszych, Jarmark Barbórkowy, pokazy filmów w Kinie Górnik a także koncerty, gry i zabawy związane z górniczymi tradycjami, pokazy, wystawy i prezentacje.

Czytaj również

Komentarze (7) Dodaj komentarz

~obserwator 1 5-12-2015 11:48
Dużo zdrowia górnikom , ale tym prawdziwym ! Czy Prezydent odebrał defiladę przed Urzędem ( nie był na mszy w kościele ?) , to jest niewiarygodne żeby być takim pustym i zadufanym w sobie człowieku ! Marzy Mu się władza totalna i jednoosobowa i kult składany dla niego przez wszystkich , obrzydliwe. Ciekawe czym zastraszył dyrektorów szkół żeby dzieci robiły frekwencję.
~benjkmen 5-12-2015 12:13
Hmmm..Im mniej górnictwa , tym większa feta..
57jurand 5-12-2015 19:58
Widziałem jakiegoś dziwnego weterana wśród braci gorniczej. Też w czarnym uniformie ,na głowie dziwna czapa w kształcie torby po mące z takim czerwonym pomponem .Chyba jakiś sztygar bawarski ,albo coś zbliżonego do południowych klimatów.
~mm 5-12-2015 21:35
Górnictwo tu było kiedyś a teraz jest bieda i dziadostwo. Dzięki Pani Suchockiej i największego gamonia III RP Lecha Wałęsy- na pohybel im.
~Tutejszy z daleka 5-12-2015 22:32
To bardzo edukacyjne i społecznie refleksyjne święto Górniczego Stanu, z udziałem delegacji niemieckich i czeskich górników-hutników. Zapewne nie rozumieją sensu takiego publicznego świętowania wielowiekowego trudu górniczego w Wałbrzychu autorzy wcześniejszych złośliwych wpisów... Odebranie Parady Górniczej przez Prezydenta Miasta przed Ratuszem mnie się podoba ...(może bez tej asysty..!) W przyszłym roku proponuje, aby Pan Prezydent uczynił podobnie wraz z Dyrektorem J.Kosmatym , delegatem górników niemieckich i czeskich z trójką uczniów z podstawówki w górniczych strojach - bez żadnych innych klakierów.!!
~emigrant 6-12-2015 16:03
Szela nie moze odebrac parady bo realizuje zlecenia z UE dotyczace zakazu palenia weglem ......................................
~benkmen 11-12-2015 16:19
~Tutejszy z daleka-" bez żadnych innych klakierów " czyli bez pokropka??

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group