Adrian Zandberg zwracał uwagę na kwestie systemowe - niedofinansowanie ochrony zdrowia i brak pieniędzy w NFZ, który odbija się także na stanie opieki psychologicznej i zdrowiu psychicznym Polaków, szczególnie na prowincji gdzie dostęp do usług publicznych jest z reguły gorszy niż w wielkich miastach.
Brak psychologów szkolnych, ich zarobki dużo poniżej tych w sferze prywatnej - na to zwracał uwagę lider Razem w Wałbrzychu - Maciej Szlinder. Trzy samobójstwa w wałbrzyskich szkołach średnich w ostatnim semestrze pokazują, że problem jest realny. Potrzeba działań, zwiększenia dostępności opieki psychologicznej, ale także infrastruktury w szkołach tzw. pokojów wyciszenia, gdzie młodzi ludzie mogą odpocząć od zgiełku panującego w szkole.
Długie dni nauki, czasem dłuższe niż dniówki pełnoetatowej pracy, długie dojazdy do szkoły z okolicznych miejscowości, brak czasu dla siebie i kontaktu z przepracowanymi rodzicami, brak higieny cyfrowej - te kwestie poruszyła Zuzanna Królak - nauczycielka w technikum i liderka Razem Jelenia Góra
Jest to problem, który wymaga działań zarówno na szczeblu krajowym jak i samorządowym. Apelujemy zarówno do koalicji rządzącej jaki i władz lokalnych, w tym do prezydenta Wałbrzycha, o pilne zajęcie się kwestią zdrowia psychicznego ludzi młodych.