Wtorek, 24 listopada
Imieniny: Flory, Jana, Emmy
Czytających: 3597
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Pasja uczy pokory

Wiadomości: Wałbrzych
Wtorek, 2 kwietnia 2013, 6:15
Autor: opr.red.
Fot. użyczone
Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy im. M. Grzegorzewskiej w Wałbrzychu dla swoich wychowanków organizuje serię zajęć pozwalających rozwijać ich pasje, a przez to wyrazić siebie i głębiej przeżyć skrywane pod płaszczem pozorów emocje i odczucia.

Koło naukowe „Pasja uczy pokory” prowadzone jest przy Wyższej Szkole Zarządzania i Przedsiębiorczości w Wałbrzychu pod nadzorem dr Beaty Świątek. Zajęcia mają na celu pobudzenie wśród młodych ludzi z MOW-u czynnika emocjonalnego, motywacyjnego, percepcji, usprawnienie pamięci, naukę pracy w grupie i właściwego podziału ról, a także znajdowania optymalnych rozwiązań omawianego problemu, pracę na wyobraźnią oraz opracowywanie strategii działania.

Pierwsze zajęcia dotyczyły muzyki rap. Poprowadzili je Wojciech Nagadowski oraz Robert Pawlik. Celem zajęć było pozyskanie zainteresowania, zmniejszenie niepokoju spowodowanego nową sytuacją, a także określenie czynnika motywującego. Spotkanie zatytułowane było „Bliskie spotkanie z kulturą” i prowokowało u uczestników refleksje dotyczące sztuki, z którą stykają się oni na co dzień i jej wpływu na ich rozwój i sposób patrzenia na świat. Kolejne zajęcia z prowadzącymi to: „Co? Dlaczego? Jak?”, „MPC oraz wersy” i Piszę więc jestem” też dotyczyły rapu. Jak mówili zadowoleni z efektów i zainteresowania wychowanków, prowadzący: -Chłopaki w tekstach mówią o swoich emocjach, przeżyciach czy pragnieniach. Uwalniają emocje które do tej pory były tłumione gdzieś w głębi siebie. Daje nam to możliwość uzyskanie pewnego obrazu „namalowanego” słowem przez każdego z nich. W wyniku czego możemy odpowiednio dobierać działania resocjalizacyjne, wyjaśniać wątpliwości i drażliwe kwestie.

Drugi cykl zajęć skupiony był wokół kolejnej, bliskiej wychowankom, formy sztuki, jaką stanowi graffiti. Spotkania prowadzili Martyna Wenzer oraz Marcin Sapieja. „Ważna jest grupa”, „Ewolucja narzędzi jak i rzemieślnika”, „Style Wars” to tytuły warsztatów, które miały za zadanie ukazanie jak duża wartość mentalna oraz duchowa ma graffiti oraz street Art, a przede wszystkim uświadomienie ze najważniejsze jest to co reprezentujemy naszą osobą oraz rzemieślnictwem.

- Wychowawcy przyglądają się z ogromnym zainteresowaniem prowadzonym przez nas zajęciom. Często zdziwieni mówią że to chyba niemożliwe, aby tu była taka cisza i zainteresowanie wśród wychowanków- opowiadają o inicjatywie organizatorzy.

Nie zabrakło również zajęć sportowych- Damian Sipiorski przeprowadził w Sali Gimnastycznej Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego serię zajęć pod nazwą „Rugby 7”, której wzięli udział wychowankowie ośrodka. Miało to na celu polepszenie sprawności fizycznej chłopców, naukę zasad rywalizacji w duchu Fair Play i współpracy grupowej, a także popularyzację mało znanej dyscypliny jaką jest rugby.
Zajęcia w wałbrzyskim ośrodku są wyjątkowo trafną ideą, ponieważ pozwalają na rozwój tak zwanej trudnej młodzieży, dają możliwość obcowania ze sztuką i formami spędzania wolnego czasu, które wcześniej były im obce, ale, co najistotniejsze, umożliwiają im wyrażanie siebie, pokazanie na co ich stać oraz jak mocno i owocnie umieją się oni w coś zaangażować.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group