Poniedziałek, 6 lutego
Imieniny: Doroty, Pawła
Czytających: 3435
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Podsumowali Barbórkę

Wtorek, 10 grudnia 2019, 9:29
Aktualizacja: Środa, 11 grudnia 2019, 9:21
Autor: red
Wałbrzych: Podsumowali Barbórkę
Fot. organizatorzy
W ubiegłym tygodniu w Starej Kopalni miał miejsce Festiwal Tradycji Górniczych Barbórka. Była to już piąta edycja festiwalu, którego głównym celem jest celebrowanie górniczych tradycji Wałbrzycha i regionu oraz przybliżenie uczestnikom historii górnictwa. W tegorocznym programie znalazły się wydarzenia dla szerokiego grona odbiorców.

Barbórka rozpoczęła się 1 grudnia od Szychty Rodzinnej. W kopalnianej kuźni przygotowane były stanowiska m.in. tworzenia własnego czako, questing rodzinny dotyczący górnictwa, archeologia, geologia oraz ceramika. Po zaliczeniu wszystkich zadań uczestnicy otrzymywali nagrody za ukończenie szychty. Ponadto można było także skorzystać z warsztatów prowadzonych przez KidsTech, gry w warcaby oraz fotobudki.

Tego samego dnia, o godzinie 19.00 w sali koncertowej odbył się spektakl komediowy „Szalone Nożyczki”, który przyciągnął sporą publiczność. Na scenie pojawili się m.in. Urszula Dębska, Alan Andersz, Krzysztof Ibisz czy Dominika Gwit. Aktorzy angażowali zgromadzonych widzów w rozwój scenariusza.

2 grudnia o godzinie 10.00 rozpoczęła się Biesiada Szkolna skierowana do uczniów wałbrzyskich szkół podstawowych. Podczas spotkania uczestnicy mieli okazję poznać górnicze tradycje, a pomagały im w tym Wałbrzyskie Stowarzyszenia Górnicze. Świetną zabawę zapewniali również animatorzy.

Kolejnego dnia odbyła się druga Biesiada Szkolna – tym razem uczestniczyły w niej dzieci z regionu (Szczawno-Zdrój, Świebodzice i Głuszyca). Uczniowie po raz pierwszy brali udział w tego rodzaju wydarzeniu i wywarło to na nich ogromne i pozytywne wrażenie. Po raz pierwszy w trakcie festiwalu zorganizowano dwie biesiady szkolne.

4 grudnia rozpoczęły się uroczyste obchody dnia Świętej Barbary, patronki górników. O godzinie 12.00 odbyła się msza święta w Kościele pw. Aniołów Stróżów w Wałbrzychu. Następnie ulicami miasta przeszła Wielka Parada Górnicza z udziałem stowarzyszeń górniczych, orkiestry, władz miasta, uczniów szkół wałbrzyskich, mieszkańców i zaproszonych gości z miast partnerskich. Parada zakończyła się złożeniem kwiatów pod Pomnikiem Pamięci Górnictwa Wałbrzyskiego.

Również 4 grudnia miały miejsce dwa wydarzenia, najmocniej związane z górniczą tradycją. Karczma Piwna wyłącznie dla panów, na którą Wałbrzyskie stowarzyszenia górnicze specjalnie przygotowały tradycyjną górniczą biesiadę z unikatowym programem artystycznym. W tym samym czasie odbywała się również impreza dla pań – Babski Comber w klimacie lat 20. i 30. Panie świetnie bawiły się przy przebojach z dawnych lat, nie zawiodły także swoimi stylizacjami – nie brakowało piór, opasek i pereł.

5 grudnia z okazji piątej edycji Barbórki zwiedzanie Starej Kopalni było w promocyjnej cenie 5 zł, a ostatnie wejście z przewodnikiem o godzinie 17.00. O godzinie 18.00 odbył się wernisaż wystawy fotografii Bogdana Konopki „Rezonanse”, który otworzył dyrektor Starej Kopalni Jan Jędrasik, kierownik Galerii Sztuki Współczesnej Paweł Ludwiczak oraz żona zmarłego w tym roku twórcy – Jacqueline Konopka. Pani Jacqueline podkreśliła, że mąż bardzo doceniał Starą Kopalnię i został tu ciepło przyjęty podczas swojej wystawy w 2017 r. „Szary Paryż w Wałbrzychu”. Podczas wernisażu można było zakupić również album z pracami artysty.

Na zakończenie dnia odbył się wieczór górniczy w Sztygarówce, którego gościem specjalnym był były górnik i przyjaciel Starej Kopalni – Zbigniew Jóźwiakowski. Zgromadzeni uczestnicy mogli posłuchać o początkach Festiwalu Tradycji Górniczych Barbórka w Starej Kopalni. Pan Zbigniew podkreślił, że bardzo ważny dla górników jest fakt, iż dzięki licznym działaniom wzrasta świadomość i znajomość pracy górnika zwłaszcza wśród młodszego pokolenia.

W piątek Starą Kopalnię odwiedził Górniczy Mikołaj – z tej okazji w Łaźni Łańcuszkowej od godziny 10.00 na dzieci z wałbrzyskich szkół czekały liczne atrakcje. Animacje, warsztaty ceramiczne, warsztaty tworzenia czako, questing z udziałem górnika Jana Rochowiaka ze Stowarzyszenia Gwarkowie Thoreza, dmuchańce, fotobudka oraz poczęstunek.

O godzinie 18.00 miała miejsce Mikołajkowa Nocna Szychta Dziecięca, podczas której uczestnicy wykonywali lekkie prace górnicze pod czujnym okiem przewodnika – górnika. Za ukończenie szychty czekały słodkie nagrody.

Piąta edycja Festiwalu Tradycji Górniczych Barbórka zakończyła się dwoma koncertami Another Pink Floyd – 6 oraz 7 grudnia. Ze względu na duże zainteresowanie zorganizowano aż dwa terminy. Podczas występu publiczność mogła usłyszeć największe hity legendarnej grupy Pink Floyd.

Nie udałoby się stworzyć tak bogatego programu bez pomocy wielu osób. Ogromny wkład w całe wydarzenie miały Wałbrzyskie Stowarzyszenia Górnicze, które wniosły w festiwal swoją wiedzę i zaangażowanie. Wspaniałą pracę wykonali również wolontariusze z wałbrzyskich szkół, którzy pomagali podczas każdego punktu festiwalu.

Partnerami festiwalu byli: Wałbrzyskie Zakłady Koksownicze VICTORIA, Ronal Group, Merida, Cersanit III, Zamek Książ, Fundusz Regionu Wałbrzyskiego, Śnieżka, Darr S.A., Wałbrzyski Ośrodek Kultury, Browar Książęcy Nysa, Andrzej Zibrow, Feruslexx, KidsTech.
Za piękne elementy wystroju w stylu retro podczas Babskiego Combra dziękujemy Teatrowi Dramatycznemu im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu.

Patronat honorowy nad piątą edycją Festiwalu Tradycji Górniczych Barbórka objęli: Prezydent Miasta Wałbrzych dr Roman Szełemej, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski, Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak, Polska Organizacja Turystyczna.

7 dni, 15 wydarzeń, ponad 4000 uczestników – tak można podsumować tegoroczną edycję Barbórki. Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie, za udział i mamy nadzieję, że w przyszłym roku ponownie spotkamy się podczas Festiwalu Tradycji Górniczych Barbórka 2020.

Twoja reakcja na artykuł?

3
33%
Cieszy
1
11%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
5
56%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group