Czwartek, 5 sierpnia
Imieniny: Mariana, Marii, Stanisława
Czytających: 4760
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Podsumowanie wałbrzyskiej polityki w 2013 roku (styczeń–kwiecień)

Poniedziałek, 30 grudnia 2013, 13:25
Aktualizacja: 18:35
Autor: PAW
Wałbrzych: Podsumowanie wałbrzyskiej polityki w 2013 roku (styczeń–kwiecień)
Fot. red.
Zbliżamy się szybkimi krokami do końca 2013 roku. Najwyższa pora podsumować ważne wydarzenia polityczne, jakie miały miejsce w ostatnich 12 miesiącach w Wałbrzychu i powiecie wałbrzyskim.

STYCZEŃ:

Od 1 stycznia Wałbrzych znów jest miastem grodzkim.

Premier Donald Tusk powołał na stanowisko Komisarza Powiatu Wałbrzyskiego Józefa Piksę.

Wojewoda Dolnośląski wydał zarządzenie, na mocy którego liczba radnych w nowym Powiecie Ziemskim będzie wynosiła 17 osób. Dotychczas Powiat Ziemski liczył 29 radnych.

Mimo zastrzeżeń, radni przyjęli Strategię Rozwoju Aglomeracji Wałbrzyskiej.

Przedstawiciele Ruchu Palikota przekonywali dziennikarzy, że funkcjonowanie straży miejskiej w Wałbrzychu w obecnym kształcie przynosi miastu więcej strat niż korzyści.
– Straż miejska nie spełnia funkcji, jakie miała wypełniać. Będziemy dążyć do tego, by ta formacja w Wałbrzychu została zlikwidowana – mówi Tomasz Zborowski, koordynator akcji zbierania podpisów pod wnioskiem o likwidację straży miejskiej, członek Ruchu Palikota.

Zarząd Wojewódzki PSL podjął uchwałę o dostosowaniu swoich struktur partyjnych do zaistniałej sytuacji. Powołano dwie organizacje powiatowe Polskiego Stronnictwa Ludowego w regionie wałbrzyskim. Wydzielono PSL powiatu ziemskiego na czele z Prezes Grażyną Owczarek i PSL powiatu grodzkiego w Wałbrzychu na czele z Prezesem Andrzejem Zibrow.

Słowo „oszustwo” było chyba najczęściej powtarzanym podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miasta Wałbrzycha, która dotyczyła konfliktu Aqua Zdroju z firmą Budopol i problemów podwykonawców, którzy za swoją pracę nie otrzymali zapłaty.

LUTY:

Powstało nowe Koło Platformy Obywatelskiej w Wałbrzychu. Jego przewodniczącym został Artur Torbus. Nowymi członkami PO chcą zostać byli politycy WWS–u – Paweł Szpur, Sylwester Bernatowicz, Andrzej Mielczarek.

Komitet Wyborczy Wyborców Nasz Powiat jako pierwszy zaprezentował swój program odnośnie wyborów do Rady Powiatu Ziemskiego, które odbędą się 24 marca. Założycielami KWW Nasz Powiat byli: Tadeusz Wlaźlak - burmistrz Szczawna-Zdroju, Adam Hausman – wójt gminy Walim, Adam Górecki – wójt gminy Czarny Bór, Waldemar Kujawa – burmistrz Boguszowa-Gorc, Leszek Orpel – burmistrz Jedliny-Zdroju, Andrzej Laszkiewicz – burmistrz Mieroszowa, Roman Głód – pełnomocnik wyborczy KWW Nasz Powiat, reprezentant gminy Głuszyca oraz Piotr Bryk – pełnomocnik finansowy KWW Nasz Powiat, reprezentant gminy Stare Bogaczowice.

Do Wałbrzycha przyjechał czołowy polityk Platformy Obywatelskiej – Grzegorz Schetyna. Przekonywał, że tylko kandydaci startujący z listy Komitetu Wyborczego Wyborców Nasz Powiat w zbliżających się wyborach do Rady Powiatu Ziemskiego, są w stanie dobrze pokierować pracami tego Powiatu.

Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna ma nowego prezesa. Urszulę Solińską-Marek, która została odwołana ze stanowiska, zastąpiła Barbara Kaśnikowska.

Były prezydent Wałbrzycha Piotr Kruczkowski usłyszał zarzuty dotyczące nieprawidłowości przy obsadzaniu rad nadzorczych spółek miejskich. Sprawa dotyczy roku 2008. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, osoba zasiadająca w radzie nadzorczej jednej ze spółek miejskich nie może zasiadać w innej radzie nadzorczej miejskiej spółki.

Radni Alicja Rosiak, Mirosław Lubiński i Ryszard Nowak zaapelowali do prezydenta Romana Szełemeja, by odwołał Piotra Kruczkowskiego ze składów rad nadzorczych spółek miejskich.

Po długim oczekiwaniu została wreszcie oddana do użytku nowa obwodnica Szczawna Zdroju. Uroczystość otwarcia odbyła się na skrzyżowaniu dróg wojewódzkich 375 i 376.

Prezydent Roman Szełemej uważa, że projekty Aglomeracji Wałbrzyskiej mają spore szanse na dofinansowanie z UE. Twierdzi też, że środowisko wrocławskie w sposób negatywny odbiera działania Aglomeracji Wałbrzyskiej.
- Wrocław chce, by mieszkańcy Aglomeracji Wałbrzyskiej jeździli na koncerty do Wrocławia, tam robili zakupy i tam się leczyli – mówi Szełemej. - Takie nastawienie Wrocławia do Aglomeracji Wałbrzyskiej jeszcze bardziej mnie mobilizuje do działania i walki o środki finansowe dla naszego regionu. Nie zgadzam się z opiniami prezydenta Dutkiewicza i jego pretorian.

W naszym mieście gościł Janusz Palikot, założyciel i szef Ruchu Palikota, jeden z najbardziej kontrowersyjnych polskich polityków. Palikot przyjechał do naszego miasta po to, by poprzeć kandydatów Ruchu Palikota, którzy startowali w wyborach do Rady Powiatu Ziemskiego 24 marca.

MARZEC:

Za nami konferencja prasowa Komitetu Wyborczego Wyborców Obywatelskiego Porozumienia Samorządowego. Zaprezentowany został program oraz kandydaci, którzy wystartują w wyborach do Rady Powiatu Ziemskiego. OPS szedł do wyborów z hasłem „Nowy Powiat – Nowe Wyzwania”.

Przedstawiciele Forum Młodych Ludowców są autorami projektu zatytułowanego „Akademia Rozwoju Personalnego”. Program ten jest skierowany przede wszystkim do absolwentów szkół wyższych. Chodzi o zwiększenie ich szansy na lokalnym rynku pracy.

Zygmunt Nowaczyk, zastępca prezydenta Wałbrzycha, odebrał z rąk Marszałka Rafała Jurkowlańca dotację dla Gminy Wałbrzych w kwocie 340 000 zł na budowę obiektu lekkoatletycznego przy PSP 26 w Wałbrzychu.

Posłanka Prawa i Sprawiedliwości, Anna Zalewska, zwróciła się do Okręgowego Inspektoratu Pracy z wnioskiem o przeprowadzenie pilnej kontroli w Śląskim Konsorcjum Autobusowym– spółce, która wypełnia, po upadłym MPK, obowiązki głównego przewoźnika w Wałbrzychu. To reakcja na przejawiające się w prasie oraz lokalnej opinii publicznej informacje dotyczące zastrzeżeń, co do nieprzestrzegania prawa pracy wobec kierowców autobusów komunikacji miejskiej.

Za nami spotkanie z Barbarą Kaśnikowską – nową prezes Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Invest–Park”. Podczas spotkania Barbara Kaśnikowska podkreśliła dotychczasowe osiągnięcia i działalność WSSE oraz przedstawiła plany na przyszłość.

Wałbrzych odwiedził Askar Abdrakhmanov – Radca Ambasady Republiki Kazachstanu. Spotkanie odbyło się w Sali Kolumnowej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Wałbrzychu. Inicjatorem spotkania było Stowarzyszenie Współpracy Polska–Wschód.

Do Wałbrzycha przyjechał czołowy polityk Sojuszu Lewicy Demokratycznej - Jerzy Wenderlich. Wenderlich przyjechał do Wałbrzycha, by z bliska zobaczyć, jak idą przygotowania do wyborów do Rady Powiatu Ziemskiego i poprzeć kandydatów startujących z Komitetu Wyborczego Wyborców Razem dla Powiatu.

W Wałbrzychu odbyło się posiedzenie Zarządu Regionu Dolny Śląsk Platformy Obywatelskiej. W spotkaniu uczestniczył m.in. Grzegorz Schetyna.

Najwięcej kandydatów do nowej rady udało się wprowadzić KWW Nasz Powiat – 7. WWS zdobył 5 mandatów, Prawo i Samorządność, Obywatelskie Porozumienie Samorządowe po 2 i KWW Razem dla Powiatu ma jednego radnego. KWW Ruch Palikota oraz KWW Przyjazny Powiat nie wprowadzili do rady swoich przedstawicieli.

KWIECIEŃ:

Głosowanie na przewodniczącego rady powiatu i wybór dwóch wiceprzewodniczących wyjaśniło, kto z kim zamierza iść razem, a kto będzie w opozycji. Nasz Powiat (7 mandatów), Obywatelskie Porozumienie Samorządowe (2 mandaty) oraz Razem dla Powiatu (1 mandat) zawiązały koalicję, która ma kierować pracami Powiatu przez najbliższych kilkanaście miesięcy. Przewodniczącym rady został przedstawiciel Naszego Powiatu Jerzy Detyna, a wiceprzewodniczącymi Beata Żołnieruk (OPS) oraz Jarosław Janiszewski (Razem dla Powiatu).

Gościliśmy w naszym mieście Andrzeja Celińskiego, przewodniczącego Partii Demokratycznej. Przyjechał on spotkać się ze studentami wałbrzyskiej PWSZ i zaprezentował wykład zatytułowany "Epizod czy zmiana - Polska na przełomie wieków".

Radni miejscy Prawa i Sprawiedliwości złożyli w Prokuraturze doniesienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. A chodzi o nieprawidłowości stanu technicznego urządzeń wodociągowo-kanalizacyjnych na terenie osiedla mieszkaniowego przy ulicy Orłowicza w Wałbrzychu.

Poznaliśmy skład Powiatowej Rady Zatrudnienia. Obecna kadencja PRZ potrwa do 2017 roku. Przewodniczącą została Izabela Mrzygłocka.

Najpierw Wrocław, potem Wałbrzych. Minister Joanna Mucha odwiedziła nie tylko stolicę regionu. Przebywała m.in. w Zamku Książ, gdzie odbywa się II Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w Sportach Umysłowych. W wizycie towarzyszyli jej m.in. dr Jerzy Tutaj, członek zarządu województwa dolnośląskiego oraz wojewoda Marek Skorupa.

Józef Piksa został wybrany starostą powiatu wałbrzyskiego. Jego zastępcą będzie Andrzej Lipiński.

Uzdrowiska Szczawno–Jedlina oraz Lądek–Długopole trafiły w ręce samorządu województwa. Zostały nieodpłatnie przejęte od Skarbu Państwa.

W Jedlinie Zdroju gościł Minister Cyfryzacji i Administracji – Michał Boni. Jego wizyta w naszym regionie nie była dziełem przypadku. Właśnie na terenie części województwa dolnośląskiego uruchomiony został telewizyjny sygnał cyfrowy.

W Ratuszu w Boguszowie–Gorcach burmistrz Waldemar Kujawa podpisał porozumienie z Gminą Wałbrzych, reprezentowaną przez prezydenta Romana Szełemeja, na przedłużenie trasy autobusów komunikacji miejskiej nr 2 z Wałbrzycha do Boguszowa–Gorc.

W WWSZiP gościł były wicepremier Leszek Balcerowicz. Promował on swoją książkę „Odkrywając wolność”. Leszek Balcerowicz jest wielkim ekonomicznym autorytetem, który często prezentuje kontrowersyjne poglądy, ale cieszy się uznaniem wśród większości polityków.

Projekt Specjalnej Strefy Turystyki został przychylnie przyjęty przez wiceminister minister Katarzynę Sobierajską.

Zwycięzcami IV edycji Plebiscytu Kryształy i Kamienie zostali:
- Kulturalne Kryształy - Grażyna Wołkowska
- Sportowe Kryształy - Puchar Polski w Motocrossowym Cross Country i pokaz FMX
- Pozarządowe Kryształy - Teresa Ziegler
- Akademickie Kryształy - Piotr Malik
- Polityczne Kryształy – Roman Szełemej
- Samorządowe Kryształy - Wójt Gminy Walim i Rada Gminy Walim
- Kryształ wśród pracodawców - Porcelana Krzysztof
- Super Kryształ – Łukasz Kazek.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group