Sobota, 15 sierpnia
Imieniny: Marii, Napoleona
Czytających: 2732
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Podsumowanie wydarzeń politycznych w Wałbrzychu – część trzecia (wrzesień–grudzień 2014)

Wiadomości: Wałbrzych/powiat wałbrzyski
Poniedziałek, 5 stycznia 2015, 7:30
Aktualizacja: 13:27
Autor: opr. PAW
Tomasz Siemoniak
Fot. red.
Dzisiaj kończymy podsumowanie wydarzeń politycznych, jakie miały miejsce w minionym roku w Wałbrzychu i powiecie wałbrzyskim.

WRZESIEŃ:

Kandydat na prezydenta Wałbrzycha z ramienia SLD – Szymon Heretyk, a także kandydat na radnego miejskiego – Mariusz Kotarba oraz kandydat do Sejmiku Województwa Dolnośląskiego – Mirosław Lubiński, ostro skrytykowali zamiar komercjalizacji Specjalistycznego Szpitala im. dra Alfreda Sokołowskiego.

SLD zaproponowało wprowadzenie darmowej komunikacji miejskiej.

Naczelny Sąd Administracyjny potwierdził słuszność argumentacji Prezydenta Wałbrzycha w sprawie odszkodowań pod obwodnicę miasta. 9 spraw, które rozpatrywał NSA, zostały przez Prezydenta wygrane. W wyroku NSA potwierdziło, że odszkodowania za wywłaszczone nieruchomości pod obwodnicę Wałbrzycha winna płacić Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Orzeczenie jest prawomocne.

W obecności Joanny Kluzik–Rostkowskiej – Minister Edukacji Narodowej - odbyło się uroczyste otwarcie Centrum Edukacyjno–Kulturalnego, z funkcją biblioteki i klubem seniora na Podzamczu. W kompleksie funkcjonuje również żłobek i przedszkole, przeniesione z ulicy Wieniawskiego.

Potwierdziły się wcześniejsze doniesienia o tym, że Tomasz Siemoniak, pochodzący z Wałbrzycha, został wicepremierem w rządzie Ewy Kopacz i nadal będzie pełnił funkcję Ministra Obrony Narodowej.

Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego – Jerzy Tutaj – poinformował, że Gmina Wałbrzych otrzyma 3 miliony złotych na termomodernizację placówek oświatowych oraz dostanie prawie 5 milionów złotych na zakończony już remont ulicy Wysockiego.

Puls Biznesu (www.samorzady.pb.pl) opublikował ranking najbardziej zadłużonych w Polsce gmin, miast, powiatów i województw. W gronie miast grodzkich przewodzą Siedlce (zadłużenie do rocznego dochodu w procentach) – 76,89, ale już na drugim, w tym przypadku niezbyt zaszczytnym miejscu, znajduje się Wałbrzych – 64,17, który wyprzedza Żory – 62,54.

PAŹDZIERNIK:

Radny Ryszard Nowak uważa, że Spółka Restrukturyzacji Kopalń z Bytomia powinna partycypować w kosztach remontów budynków, chodników i ulic w Wałbrzychu.

Henryk Gołębiewski, wieloletni działacz Sojuszu Lewicy Demokratycznej, były poseł w latach 2005–2011, były prezydent Wałbrzycha w latach 1985–1990, były wojewoda wałbrzyski w latach 1993–1997, zrezygnował w członkostwa w tym ugrupowaniu.

W najnowszym numerze „Polityki” z 8 października, jeden z dziennikarzy pochylił się nad rosnącą rolą posłanki z regionu wałbrzyskiego z ramienia Prawa i Sprawiedliwości – Anny Zalewskiej.

Michela Nykiela znało wielu wałbrzyszan. Był niezwykle aktywnym człowiekiem. W latach 80. piłkarz I–ligowego Górnika Wałbrzych, później nauczyciel matematyki i radny miejski. Zginął wraz ze swoją małżonką podczas pobytu w Egipcie. Miał 56 lat.

Podczas sesji Rady Powiatu Wałbrzyskiego doszło do utarczki słownej radnego Marka Tarnackiego z przewodniczącym rady Jerzym Detyną. Przewodniczący przysłał do naszej redakcji oświadczenie, w którym domagał się przeprosin ze strony radnego Tarnackiego.

W Hali Lekkoatletycznej im. „Wałbrzyskich Olimpijczyków" przy ulicy Chopina w Wałbrzychu odbyło się spotkanie Bogusława Ulijasza – Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki z przedstawicielami Wałbrzyskiej Rady Sportu. Głównym tematem spotkania były programy infrastrukturalne MSiT.

LISTOPAD:

W Hotelu Maria odbyła się debata przedwyborcza zorganizowana przez Młodzieżową Radę Miasta Wałbrzycha. W debacie udział wziął obecny prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej oraz kandydaci na to stanowisko startujący w wyborach samorządowych: Alicja Rosiak startująca z listy KWW Wałbrzyska Wspólnota Samorządowa, Piotr Sosiński reprezentujący Prawo i Sprawiedliwość, Szymon Heretyk z Sojuszu Lewicy Demokratycznej i Beata Żołnieruk, która startowała z KW Nowa Prawica - Janusza Korwin-Mikkego.

W wyborach z 16 o 25 miejsc w Radzie Miasta Wałbrzycha powalczyło 337 kandydatów. O fotel prezydenta Wałbrzycha starało się 5 kandydatów, a do Sejmiku wybieraliśmy 8 radnych spośród 108 kandydatów.

Z udziałem Ministra Spraw Zagranicznych Grzegorza Schetyny odbyły się w Wałbrzychu uroczyste obchody 96. rocznicy Odzyskania Niepodległości. To święto państwowe ustanowione zostało dla upamiętnienia faktu odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku, po 123 latach zaborów.

Zgodnie z przewidywaniami Roman Szełemej nie dał żadnych szans swoim konkurentom w wyścigu o fotel prezydenta Wałbrzycha i miał 85 procent poparcia. Platforma Obywatelska ma w nowej Radzie 15 swoich przedstawicieli: Artur Torbus, Maria Romańska, Małgorzata Wiłkomirska, Piotr Kraczkowski, Alina Szełemej, Andrzej Mielczarek, Tadeusz Mazurkiewicz, Mariusz Kalinowski, Krystyna Olanin, Henryk Furman, Tomasz Senyk, Anatol Szpur, Jacek Szwajgier, Marek Rząsowski, Piotr Kwiatkowski, Prawo i Sprawiedliwość reprezentuje 4 radnych: Mirosław Bartolik, Cezary Kuriata, Beata Mucha i Renata Wierzbicka. Wałbrzyska Wspólnota Samorządowa wprowadziła do Rady 4 osoby: Są to: Alicja Rosiak, Mariusz Piejko, Ryszard Nowak i Justyna Półkoszek. Lepszy Wałbrzych ma dwoje radnych: Stefanię Pawełek i Wiesława Bielawskiego.

W towarzystwie wałbrzyskich posłanek – Izabeli Katarzyny Mrzygłockiej i Agnieszki Kołacz–Leszczyńskiej, a także Członka Zarządu Województwa Dolnośląskiego Jerzego Tutaja członkowie, działacze i sympatycy Platformy Obywatelskiej oczekiwali w siedzibie Dolnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego w Wałbrzychu na pierwsze wyniki wyborów samorządowych.

Burmistrzem Boguszowa–Gorc został Waldemar Kujawa, a w Mieroszowie burmistrzem wybrano Marcina Raczyńskiego. Niezwykle zacięta rywalizacja o fotel burmistrza miała miejsce w Głuszycy. Ostatecznie różnicą kilkudziesięciu głosów wygrał Roman Głód. W Szczawnie Zdroju zwyciężył Marek Fedoruk. W Czarnym Borze nadal rządzi Adam Górecki, w Starych Bogaczowicach wójtem został Mirosław Lech, w Walimiu Adam Hausman, a w Jedlinie Zdroju Leszek Orpel.

28 listopada Mirosław Brożek został odwołany ze stanowiska Dyrektora Parku Wielokulturowego Stara Kopalnia. Nowym dyrektorem tej instytucji została Anna Żabska – dotychczasowa asystentka prezydenta Szełemeja i rzecznik prasowy UM. Jej stanowisko zajął Arkadiusz Grudzień.

GRUDZIEŃ:

Podczas pierwszej w nowej kadencji sesji Rady Powiatu Wałbrzyskiego na przewodniczącego wybrano Grzegorza Walczaka z Głuszycy, a jego zastępcami zostali Krzysztof Krajewski oraz Stanisław Janor.

Trzy psy znajdujące się na jednej z posesji w dzielnicy Podgórze zostały zabrane przez Straż dla Zwierząt. Okazuje się, że właścicielem posesji jest szef wałbrzyskiego PSL–u Piotr Zimnicki.

Cezary Przybylski ponownie został wybrany na Marszałka Województwa Dolnośląskiego. Wicemarszałkiem został Andrzej Kosiór.

Na starostę wybrany został polityk PSL-u Jacek Cichura, który w tajnym głosowaniu pokonał 9-8 Andrzeja Lipińskiego z PO. Wicestarostą Rada wybrała Krzysztofa Kwiatkowskiego, a na nieetatowego Członka Zarządu Mirosława Potapowicza. Odwołano z funkcji przewodniczącego Grzegorza Walczaka, a powołano na to stanowisko Marka Tarnackiego.

Koalicja w powiecie przegłosowała wcześniej przygotowany projekt uchwały o zarobkach starosty w wysokości 10 920 zł brutto. Na sumę wynagrodzenia nowego starosty składa się wynagrodzenie zasadnicze – 5900 zł, dodatek funkcyjny – 1900 zł oraz dodatek specjalny – 3120 zł.

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group