Czwartek, 2 grudnia
Imieniny: Piotra, Pauliny
Czytających: 3169
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Postępowanie w sprawie Romana Gilety umorzone

Piątek, 17 marca 2017, 16:44
Aktualizacja: Poniedziałek, 20 marca 2017, 20:47
Autor: Robert Bajek
Wałbrzych: Postępowanie w sprawie Romana Gilety umorzone
Fot. Robert Bajek
W dniu dzisiejszym w Sądzie Rejonowym w Wałbrzychu odbyło się ogłoszenie wyroku w sprawie znanego wałbrzyskiego literata – Romana Gilety, który oskarżony był o kierowanie gróźb karalnych wobec miejskich radnych PiS. Postępowanie zostało warunkowo umorzone na okres dwóch lat.

Cała sprawa zaczęła się w czerwcu ubiegłego roku, gdy podczas sesji wałbrzyskiej Rady Miasta radni z klubu Prawa i Sprawiedliwości wnioskowali o wycofanie z porządku obrad Rady projektu uchwały dotyczącej nadania Oldze Tokarczuk tytułu „Zasłużony dla Miasta Wałbrzycha”. Wnioskodawcy zostali za to ostro skrytykowani w mediach społecznościowych.

Radni klubu PiS internetowe wpisy uznali za obelżywe, złożyli zawiadomienie do Prokuratury Rejonowej w Wałbrzychu o popełnionym przestępstwie i wniosek o ściganie przeciwko Romanowi Gilecie, który w ostrym tonie skrytykował wniosek radnych PiS o wycofanie z porządku obrad projektu uchwały nadające Oldze Tokarczuk zaszczytny tytuł. Po tym internetowym incydencie Roman Gileta przeprosił radnych za swoje słowa, co jednak nie zakończyło sprawy a Roman Gileta został przez Prokuraturę oskarżony o kierowanie gróźb karalnych pod adresem Beaty Muchy, Cezarego Kuriaty i Mirosława Bartolika. Za to przestępstwo grozi kara grzywny a nawet kara ograniczenia wolności do 2 lat.

Dzisiaj w Sądzie Rejonowym w Wałbrzychu Roman Gileta usłyszał wyrok: postępowanie karne zostało warunkowo umorzone na okres dwóch lat. Roman Gileta musi jedynie zapłacić 170 złotych kosztów. Sędzia Maciej Socha z Sądu Rejonowego w Wałbrzychu argumentował wyrok między innymi faktem, że Roman Gileta bezpośrednio po incydencie przeprosił radnych za swoje słowa. Z kolei Roman Gileta po ogłoszeniu wyroku przyznał, że jest z niego zadowolony i usatysfakcjonowany, choć podkreślił, że będzie go jeszcze konsultował ze swoim mecenasem. Podczas ogłaszania wyroku na sali sądowej nie było przedstawicieli strony skarżącej. Wyrok nie jest prawomocny.

Czytaj również

Komentarze (61) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group