Poniedziałek, 3 sierpnia
Imieniny: Lidii, Nikodema
Czytających: 1787
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Prokuratura umorzyła śledztwo

Wiadomości: Wałbrzych
Środa, 15 stycznia 2014, 16:55
Autor: red
Fot. red
Prokurator Rejonowy w Wałbrzychu umorzył śledztwo w sprawie sprowadzenia 1 sierpnia 2013 roku w Wałbrzychu wybuchu budynku mieszkalnego przy ulicy Starachowickiej 9.

W następstwie wybuchu śmierć poniósł młody mężczyzna – mieszkaniec budynku. Prokurator przyjął, że powodem umorzenia śledztwa jest śmierć osoby, która zdarzenie to spowodowała.

W toku śledztwa na podstawie zgromadzonych dowodów (w szczególności oględzin miejsca zdarzenia oraz opinii biegłych z Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu) ustalono, że feralnej nocy doszło do wybuchu ładunku silnego materiału wybuchowego w postaci nadtlenku urotropiny o masie ok. 2,8 kg. Eksplozja nastąpiła w przejściu pomiędzy dwoma mieszkaniami, w mieszkaniu na I piętrze.

Na miejscu zdarzenia zabezpieczono substancje chemiczne takie jak: urotropina, nadtlenek wodoru, kwas cytrynowy, z których w warunkach domowych można otrzymać materiał wybuchowy w postaci nadtlenku urotropiny. Materiał ten jest bardzo wrażliwy na proste bodźce mechaniczne i termiczne. Na posiadanie, gromadzenie lub przetwarzanie wskazanych substancji nie jest wymagane zezwolenie. Natomiast takie zezwolenie jest wymagane na wyrabianie substancji wybuchowej takiej jak nadtlenek urotropiny.

W chwili wybuchu w budynku przebywało łącznie 6 osób.

Ustalenia śledztwa pozwoliły na przyjęcie jako najbardziej prawdopodobnej wersji, że do wybuchu doszło na skutek nieostrożnego obchodzenia się z silnym materiałem wybuchowym o wysokiej wrażliwości (nadtlenkiem urotropiny) przez mężczyznę, który w wyniku eksplozji poniósł śmierć na miejscu.

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group