Poniedziałek, 26 października
Imieniny: Damiana, Lucjana
Czytających: 1622
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Psychiatria wychodzi z cienia

Wiadomości: Wałbrzych
Sobota, 7 listopada 2009, 8:23
Aktualizacja: 10:27
Autor: Szela
Fot. Szela
Oddział stacjonarny na 65 łóżek, oddział dzienny z 30 miejscami, poradnia zdrowia psychicznego. W Wałbrzychu otwarto nowoczesny oddział psychiatrii. Placówka mieści się w adaptowanym budynku, na terenie szpitala przy ul. Batorego. – Proponujemy nową jakość w leczeniu schorzeń psychicznych – zapowiada wicedyrektor wałbrzyskich szpitali, Roman Szełemej.

Współczesne trendy w psychiatrii dają się zauważyć w innych rejonach Dolnego Śląska. Nowoczesne oddziały psychiatryczne powstały w Legnicy i Miliczu, teraz przyszedł czas na Wałbrzych. - Zmieniamy obraz dolnośląskiej psychiatrii. Już nic nie będzie takie jak kiedyś, a to "kiedyś" wcale nie było dobre - podkreśla dr Szełemej.

Lekarze dążą do tego, by psychiatria stała się taką samą dziedziną medycyny, jak kardiologia, interna czy neurologia. - Nie powinno się grupować pacjentów w odizolowanych ośrodkach, za miastem czy pod lasem. Ci pacjenci wymagają takiej samej wysoko specjalistycznej opieki, jak zawałowcy, osoby dializowane, czy chore na cukrzycę. Pora zaprzestać piętnowania osób ze schorzeniami psychicznymi - tłumaczy dyrektor.

Statystyki pokazują, że liczba pacjentów oddziałów psychiatrycznych stale wzrasta. - To wynika ze zmian cywilizacyjnych. Dlatego otwieramy też oddział dzienny, gdzie chorzy będą poddawani terapii w ciągu dnia, a na noc będą mogli wrócić do domu. To jest istota psychiatrii społecznej, polegającej na normalnym funkcjonowaniu pacjentów w ich środowisku - dodaje Roman Szełemej.

Przy oddziale szpitalnym będzie funkcjonować poradnia zdrowia psychicznego. Aby otrzymać tam pomoc, nie trzeba mieć skierowania. - Można przyjść do poradni bezpośrednio, albo za radą lekarza pierwszego kontaktu. Nie będzie żadnych barier - wyjaśnia dr Szełemej. Dyrektor zapewnia też, że nie przewiduje problemów z obsadą lekarską oddziału. - Kiedy rozeszła się wiadomość, że otwieramy oddział, otrzymałem sporo podań o pracę - mówi. Z oddziału będą mogli korzystać mieszkańcy całego Dolnego Śląska.

Czytaj również

Komentarze (6) Dodaj komentarz

~Rebel Yell 7-11-2009 9:10
No no jaka kolejka zywiolowo sie tam ustawila. Nareszcie wlasciwi ludzie na ...
~K. 7-11-2009 9:16
... właściwym miejscu :))))))))))))))))
~Ryś 7-11-2009 9:36
cała ekipa PO razem ze swoich dobrodziejem Biskupem....szkoda, ze ksiądz Dec nie widzi, ze jest elementem platformeskiej ukladanki
~Limciu 7-11-2009 9:46
He, he dobre !!! Największy w Polsce miłośnik RM elementem układanki PO. Chyba jednak nie - po prostu lubi poimprezować przy takich okazjach. A kto by nie lubił ?
~benek 7-11-2009 12:49
a czytnik lini papilarnych bedzie?
~ 7-11-2009 19:56
pan Roman Szełemej postawił złuzbe zdrowia w wałbrzychu na wysoki poziom.gratulacje!!!!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group