Niedziela, 7 sierpnia
Imieniny: Doroty, Kajetana
Czytających: 3624
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/REGION: Ruszyła kampania "Wspólnie dla bezpieczeństwa na stoku"

Czwartek, 19 stycznia 2017, 14:31
Autor: red
Wałbrzych/REGION: Ruszyła kampania "Wspólnie dla bezpieczeństwa na stoku"
Fot. KMP Wałbrzych
Zima rozpoczęła się na dobre i na stokach zagościli narciarze, snowboardziści, a także inni amatorzy różnego rodzaju form aktywnego wypoczynku na śniegu.

Ruszyła kampania pn. „Wspólnie dla bezpieczeństwa na stoku”. Głównym celem tego przedsięwzięcia jest promowanie odpowiedzialnych postaw narciarzy i snowboardzistów oraz poszerzenie ich wiedzy na temat odpowiedzialności prawnej związanej z naruszaniem przepisów obowiązujących na stokach. Działania te mają także na celu upowszechnianie Dekalogu Reguł Międzynarodowej Federacji Narciarskiej. Kampania została objęta honorowym patronatem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusza Błaszczaka.

Biorąc pod uwagę systematyczny wzrost liczby zwolenników uprawiania sportów zimowych, które oprócz dostarczania wrażeń estetycznych i relaksu niosą za sobą również zagrożenia w postaci popełniania przestępstw i wykroczeń, Policja od wielu lat podejmuje działania na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa osobom korzystającym z zorganizowanych terenów narciarskich. Funkcjonariusze dbając o bezpieczeństwo i porządek publiczny współdziałają przy tym z odpowiednimi podmiotami na rzecz ratownictwa górskiego i narciarskiego.

Służbę patrolową na zorganizowanych terenach narciarskich w ubiegłym sezonie zimowym pełniło 250 funkcjonariuszy, na terenie pięciu województw m.in. małopolskiego, śląskiego, łódzkiego, podkarpackiego i dolnośląskiego. Policjanci pełniąc służbę na zorganizowanych terenach narciarskich ujawniali różnego rodzaju wykroczenia, w tym z ustawy o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich. Dotyczyły głownie nieprzestrzegania obowiązku jazdy na nartach zjazdowych lub snowboardingu, przez osoby poniżej 16 roku życia, w kasku konstrukcyjnie do tego przystosowanym, jak też uprawiania tej formy rekreacji w stanie nietrzeźwości. Wobec sprawców wykroczeń stosowano postępowanie mandatowe, kierowano wnioski o ukaranie do sądu, natomiast najczęściej stosowano środki oddziaływania wychowawczego w postaci pouczenia bądź zwrócenia uwagi.

Mając to na uwadze również podczas obecnego sezonu narciarskiego policjanci będą przypominać o obowiązku jazdy w kasku do 16 roku życia oraz o bezwzględnym zakazie uprawiania narciarstwa lub snowboardingu w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających. Funkcjonariusze będą również reagować na przypadki łamania obowiązujących przepisów prawa i zasad bezpieczeństwa na stoku.

Na terenie Dolnego Śląska policjantów pełniących służbę na stokach i w rejonie najbardziej obleganych miejscach zimowego wypoczynku, będziemy mogli spotkać m.in. w powiecie: kłodzkim, dzierżoniowskim, lubańskim i jeleniogórskim. Wszyscy funkcjonariusze będą umundurowani oraz wyposażeni w kamizelki odblaskowe tak, aby można było ich zauważyć z większej odległości i poprosić o pomoc lub poradę.

Kampania pn. „Wspólnie dla bezpieczeństwa na stoku” prowadzona będzie pod dwoma hasłami, adresowanymi do różnych odbiorców: do dorosłych – „Odpowiedzialni na stoku” oraz do dzieci – „Stok nie jest dla bałwanów”. Partnerami w tym projekcie są: Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN, Polski Związek Narciarski, Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych oraz Polska Organizacja Turystyczna. Kampanię wspiera także Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów w Komendy Głównej Policji.

W ramach tego przedsięwzięcia na terenie kraju, do uczestników aktywnego wypoczynku w górach trafi sto tysięcy kieszonkowych informatorów, w których znajduje się m.in. Dekalog Reguł Międzynarodowej Federacji Narciarskiej oraz numery telefonów ratunkowych. Podczas organizowania konkursów i zabaw, polegających na wykazywaniu się znajomością reguł i zasad oraz szczególną sprawnością, będzie można wygrać różne nagrody rzeczowe, w tym m.in. kaski narciarskie zakupione ze środków Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań „Razem bezpieczniej” na lata 2016 i 2017, które przekazało MSWiA na potrzeby kampanii.

Jednym z elementów kampanii jest również konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży na zilustrowanie Dekalogu Reguł FIS organizowany przez Komendę Główną Policji oraz Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN pod hasłem „Stok nie jest dla bałwanów”. Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest nadesłanie do 20 lutego 2017 roku pracy plastycznej wykonanej dowolną techniką rysunkową, malarską lub przy użyciu programów komputerowych na adres Komendy Głównej Policji. Regulamin oraz kartę zgłoszenia do konkursu można znaleźć na stronie internetowej www.policja.pl.

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group