Poniedziałek, 26 lipca
Imieniny: Anny, Grażyny, Mirosławy
Czytających: 3396
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Seniorzy w akcji

Piątek, 19 września 2014, 12:34
Autor: opr. PAW
Wałbrzych: Seniorzy w akcji
Fot. użyczone
Aglomeracja Wałbrzyska będzie miała kolejnych 100 wolontariuszy.

- Pomagamy od dawna. Teraz będziemy robić to jeszcze sprawniej – mówią seniorzy, którzy szkolą się dzięki projektowi "Rozwój wolontariatu seniorów w Aglomeracji Wałbrzyskiej" realizowanemu przez Sudecki UTW działający w Wałbrzyskim Towarzystwie Oświatowym i dofinansowanym przez Samorząd Województwa Dolnośląskiego.

Udział w projekcie, który rozpoczął się w lutym, bierze pięć uniwersytetów trzeciego wieku. Po jednym ze Świdnicy, Nowej Rudy, Starych Bogaczowic i dwa z Wałbrzycha. Celem jest powstanie klubów wolontariusza w tych placówkach.
- Zaczęliśmy od spotkań z psychologiem, który wyjaśniał nam, w jaki sposób można pomagać innym. Później przyszedł czas na wykłady z prawnikiem. Tam poznaliśmy podstawowe przepisy dotyczące wolontariatu. Następnie było szkolenie dotyczące postaw obywatelskich – mówi Teresa Ziegler, szefowa Sudeckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

W ramach projektu seniorzy uczestniczyli również w zajęciach z muzykoterapii, biblioterapii, w warsztatach rękodzieła artystycznego oraz florystycznych. Kilka dni temu spotkali się razem, aby przygotować plan działania na najbliższy czas oraz podzielić przemyśleniami.

Część uniwersytetów już udziela się społecznie. Placówka z Wałbrzycha chociażby w promocji budżetu partycypacyjnego.
– Ponadto opiekujemy się ogródkiem na Poniatowie, gdzie znajduje się Dom Dziennego Pobytu dla osób z chorobą Alzheimera - podkreśla Teresa Ziegler.

Pomysł ten spodobał się m.in. seniorom ze Starych Bogaczowic.
- Właśnie poinformowali nas, że znaleźli u siebie plac, który chcą zagospodarować. Jak widać jeden projekt pociąga za sobą następne – śmieje się szefowa Sudeckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Seniorzy z Nowej Rudy chodzą do szpitala. Tam czytają dzieciom bajki.
- My współpracujemy ze szkołami podstawowymi. Dzielimy się z młodzieżą zdobytym doświadczeniem. Pomagamy na przykład w nauce. Nasza Wiesia uczyła ostatnio podstaw krawiectwa. Tłumaczyła i pokazywała. jakie są ściegi i jak przyszyć guzik. Młode dziewczyny wiedzą. jak poruszać się w internecie, ale nie mają pojęcia jak trzymać igłę – żartują seniorki ze Świdnicy.

Zgodnie podkreślają, że wolontariat daje im dużo satysfakcji.
- Dlaczego mam siedzieć w domu oparta na łokciach i wyglądać przez okno skoro mogą komuś pomóc? - pyta Krystyna Bartoszyńska, szefowa sekcji wolontariatu wałbrzyskiego uniwersytetu.

Podobnie wypowiadają się pozostałe seniorki.
- Dzięki temu czuję się dobrze i jestem spełniona. W ten sposób mogę się realizować. To jest we mnie zaszczepione od dziecka. Robiłam to będąc w szkole podstawowej, średniej czy w harcerstwie. Robię również teraz – zaznacza Barbara Bogacka, przewodnicząca samorządu słuchaczy w Sudeckim UTW.

Projekt zakończy się w grudniu tego roku.

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group