Środa, 29 maja
Imieniny: Magdaleny, Urszuli
Czytających: 4143
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION: Sprawiedliwa transformacja

Poniedziałek, 16 maja 2022, 6:34
Aktualizacja: 9:24
Autor: red
REGION: Sprawiedliwa transformacja
Fot. UMWD
W Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej z wiceminister Małgorzatą Jarosińską–Jedynak spotkali się Grzegorz Macko – Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego i Tymoteusz Myrda – Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego. Wizyta ta była okazją do rozmowy na temat funduszy europejskich dla Dolnego Śląska oraz jednego z kluczowych narzędzi unijnej polityki spójności, czyli Funduszu Sprawiedliwej Transformacji.

556 milionów euro to kwota, jaką już niedługo otrzyma Dolny Śląsk w ramach Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Podczas wizyty w Ministerstwie Funduszu i Polityki Regionalnej Grzegorz Macko – Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego i Tymoteusz Myrda – Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego przedstawili szczegóły realizacji programów i wdrożenia FST na obszarze naszego województwa.

– Fundusze Europejskie są bardzo ważnym narzędziem w realizacji naszej strategii rozwoju regionu. Dzięki tym środkom powstają między innymi nowe miejsca pracy. Możliwe są inwestycje w kolej, infrastrukturę, służbę zdrowia czy ochronę środowiska – mówi Tymoteusz Myrda, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego. – Sam Fundusz Sprawiedliwej Transformacji to potężne narzędzie finansowe, które w najbliższych latach ma wesprzeć rozwój Dolnego Śląska i ułatwić regionom górniczym przeprowadzenie transformacji energetycznej. Na Dolnym Śląsku wsparciem z pewnością zostanie objęty subregion wałbrzyski. Dzięki temu Funduszowi możliwe będzie wdrażanie technologii zapewniających tanią i czystą energię, redukcja emisji gazów cieplarnianych, regeneracja terenów zdegradowanych, ale także pomoc dla przedsiębiorców na tworzenie nowych miejsc pracy – dodaje.

Europejski Zielony Ład jest kluczowym dokumentem strategicznym Komisji Europejskiej, dzięki któremu Europa ma szansę stać się pierwszym neutralnym klimatycznie kontynentem do roku 2050. W tym celu należy, w sposób zrównoważony i sprawiedliwy, przeprowadzić szereg przemian przygotowujących nasze regiony do przejścia na gospodarkę niskoemisyjną. Temu właśnie służy Fundusz Sprawiedliwej Transformacji.

Dolny Śląsk jako jeden z najsilniej uprzemysłowionych regionów w Polsce będzie musiał przeprowadzić wiele kosztownych zmian w produkcji energii. Dzięki staraniom zarządu województwa Dolny Śląsk może liczyć na ogromne wsparcie finansowe na ich przeprowadzenie.

Twoja reakcja na artykuł?

7
47%
Cieszy
2
13%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
3
20%
Złości
3
20%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (6)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group