Sobota, 23 stycznia
Imieniny: Łukasza, Marii
Czytających: 2235
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Uczcili święto

Czwartek, 13 listopada 2014, 13:44
Autor: red
Wałbrzych: Uczcili święto
Fot. użyczone
W ZSzOI w Wałbrzychu uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum uczestniczyli w apelu z okazji 96. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, uroczystości poświęconej ojczyźnie i wolności.

Po dwóch pierwszych rozbiorach w roku 1772 i 1793 Polacy czynili ogromne wysiłki, aby przywrócić Ojczyźnie wolność. W 1794 roku wybucha Powstanie Kościuszkowskie. Powstanie upada. Waleczność kosynierów nie mogła przesądzić o jego zwycięstwie. W 1795 roku państwa zaborcze Rosja Austria, Prusy dokonują ostatniego rozbioru Polski. W 1830 roku wybucha powstanie listopadowe pod dowództwem Piotra Wysockiego. Po upadku powstania wielu jego uczestników wywieziono na Sybir. Inni masowo opuszczali kraj, udając się na emigrację. Największym skupiskiem emigrantów stała się Francja, gdzie znaleźli schronienie Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Fryderyk Chopin. W 1863 roku Polacy jeszcze raz zerwali się do boju. Powstanie styczniowe było kolejnym wielkim zrywem w walce o niepodległość. Krwawo stłumione po półtora roku przyniosło jego uczestnikom kary w postaci konfiskaty majątków i zsyłki na Sybir. W 1914 roku, kiedy po strzałach w Sarajewie, rozpoczęła się I wojna światowa, wielu Polaków stanęło znów do walki. Mocarstwa europejskie, wśród nich Rosja, Austria, i Prusy stanęły do walki. Ich klęski pilnie śledzone przez Polaków, dały znowu nadzieję na wolność. Tym razem miały się one spełnić. Wnukowie powstańców z 1863 roku wypełnili ich patriotyczny testament: wywalczyli wolną Polskę. 6 sierpnia Józef Piłsudski rusza ze swymi Legionami do boju. Dnia 11 listopada 1918 roku Polska odzyskała niepodległość po 123 latach niewoli. Jej kontury znowu pojawiły się na mapie Europy.

11 listopada ustanowiono świętem narodowym ustawą rządową z kwietnia 1937 roku.

Szkolne obchody Dnia Niepodległości uświetniła Wałbrzyska Drużyna Starszoharcerska „Usterka” (w składzie: pwd. Artur Marlinga, Anna Kępska, Aleksandra Strzępek, Martyna Bogatzka, Karolina Piwowarczyk, Krzysztof Brzyski, Bartosz Dzimira, Jakub Siedlecki) wykonując utwór „Kamienie” do akompaniamentu ks. pwd. Daniela Rydza.

Apel przygotowali uczniowie klas: 4a, 4c, 6f, II b, II d, IIIb gimnazjum. Uroczystość uświetnił występ chóru Pawła Golczaka. Opiekę nad WDS „Usterka” sprawował pwd. Artur Marlinga. Organizatorzy: Alicja Garwol, Violetta Bercz.

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group