Czwartek, 17 czerwca
Imieniny: Alberta, Laury
Czytających: 1912
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: W ZSOI mówiono o rehabilitacji

Wtorek, 2 grudnia 2014, 6:30
Aktualizacja: 12:24
Autor: red.
Wałbrzych: W ZSOI mówiono o rehabilitacji
Fot. Robert Bajek
Wczoraj w Zespole Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Wałbrzychu odbyła się konferencja pod nazwą "Wpływ rehabilitacji na jakość życia osób niepełnosprawnych od Juniora do Seniora". Okazją do zorganizowania konferencji jest przypadający 3 grudnia Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych.

Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych to obchodzone corocznie 3 grudnia święto, które jest okazją do zwrócenia uwagi na codzienne, życiowe problemy osób dotkniętych różnego rodzaju niepełnosprawnością, a także promowanie działań na rzecz ich pełnej integracji w społeczeństwie, co jest niezwykle istotne. Święto zostało ustanowione w 1992 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ.

W konferencji udział wzięły osoby, które w różny sposób pracują z osobami niepełnosprawnymi, przedstawiciele władz miasta z Wiceprezydentem Zygmuntem Nowaczykiem na czele, przedstawiciele organizacji pozarządowych, placówek szkolnych, oświatowych i medycznych a także podopieczni działających na terenie Wałbrzycha placówek terapeutycznych i młodzież ZSOI.

Oficjalnego otwarcia konferencji dokonał Wiceprezydent Wałbrzycha Zygmunt Nowaczyk, który powiedział:

-Konferencja odbywa się w tej właśnie szkole, bo samo to miejsce jest szczególne i ważne, ponieważ szkoła w swoich założeniach statutowych zajmuje się też grupą dzieci z pewnymi niedomogami fizycznymi czy psychofizycznymi, które są kierowane do tej placówki. Na terenie naszego miasta odbywa się szereg działań a ta konferencja jest jedną z wielu czynności, zaplanowanych w ciągu całego roku a jednocześnie wpisuje się w obchody Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych . Jeszcze kilka lat temu osoby niepełnosprawne były niejako w cieniu ogólnych działań społecznych. Społeczeństwo w pełni świadome musi w swoich działaniach brać pod uwagę osoby niepełnosprawne. Nikt nie planuje niepełnosprawności, ale to się może każdemu zdarzyć, że stanie się osobą niepełnosprawną. Jestem przekonany, że podczas konferencji pojawi się wiele wniosków i propozycji, które będą mogły być wykorzystane w naszych działaniach na terenie Wałbrzycha.

Szczególny nacisk podczas całej konferencji położony został na rolę i znaczenie rehabilitacji i na jej duży wpływ na osiąganie większej sprawności. Ważnym punktem konferencji była prezentacja Sławomira Radwańskiego - specjalisty rehabilitacji Specjalistycznego Szpitala im. A Sokołowskiego w Wałbrzychu. Prezentacja nosiła tytuł "Rehabilitacja dzieci z niepełnosprawnością". Przed przystąpieniem do merytorycznej dyskusji na temat sytuacji osób niepełnosprawnych i różnych form pomocy tym osobom, uczestnikom konferencji zaprezentowali się uczniowie ZSOI, recytując wiersze polskich poetów.

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group