Sobota, 28 stycznia
Imieniny: Radomira, Tomasza
Czytających: 3364
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Zbadaj się i bądź spokojna

Czwartek, 16 maja 2019, 7:38
Aktualizacja: 9:10
Autor: Robert Bajek
Wałbrzych: Zbadaj się i bądź spokojna
Fot. Robert Bajek
W Sali Multimedialnej na terenie Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu odbyło się wczoraj spotkanie informacyjno–edukacyjne, dotyczące profilaktyki i badań mammograficznych: "Twoja przyszłość zależy do Ciebie. Zbadaj się i bądź spokojna".

Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy wśród polskich kobiet. Najbardziej narażone są panie powyżej 50 roku życia, kobiety w rodzinach których występował już wcześniej rak piersi, panie które odbyły późny pierwszy poród lub zostały poddane długotrwałej zastępczej terapii hormonalnej. Do występowania raka piersi przyczynia się też menopauza w późnym wieku i pierwsza miesiączka we wczesnym wieku. Kluczowa jest profilaktyka i wczesne wykrywanie choroby.

Profilaktyka to przede wszystkim kontrola i badania. Wymienić można tu trzy formy badań: samobadanie, które przyczynia się do najszybszego wykrycia niepokojących zmian, USG, czyli nieinwazyjne, bezbolesne i bezpieczne badanie, dzięki któremu można wykryć łagodne zmiany i mammografia - obrazowa metoda badania przy użyciu minimalnej dawki promieniowania RTG. Dzięki badaniu mammograficznemu możliwe jest wykrycie szeregu zmian i dzięki temu wczesne wykrycie raka piersi. Wczesne wykrycie zmian nowotworowych oznacza jak najszybsze wdrożenie leczenia, co znacznie zwiększa jego skuteczność.

W Specjalistycznym Szpitalu im. dr Alfreda Sokołowskiego w Wałbrzychu przeprowadzane są bezpłatne badania mammograficzne dla aktywnych zawodowo kobiet w wieku od 50 do 69 lat. Aby umówić się na badanie wystarczy zadzwonić pod numer 74 64 89 670. Wałbrzyski szpital na ten projekt otrzymał dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach RPO WD 2014-2020. Pełna nazwa projektu brzmi: "Realizacja działań edukacyjnych oraz informacyjno-promocyjnych w celu zwiększenia zgłaszalności na badania profilaktyczne raka piersi w Subregionie Wałbrzyskim".

Całkowita wartość projektu to kwota blisko 1 620 000 złotych. Kwota dofinansowania wyniosła prawie 1 380 000 złotych, a wkład własny nieco ponad 240 000 złotych. W ramach projektu zaplanowano 3 rodzaje działań: działania promocyjne i edukacyjne, realizację spotkań i szkoleń oraz wykonanie mammograficznych badań profilaktycznych dla 2 000 kobiet zamieszkujących Subregion Wałbrzyski, obejmujący powiaty: dzierżoniowski, kłodzki, świdnicki, wałbrzyski, ząbkowicki i Miasto Wałbrzych.

Twoja reakcja na artykuł?

4
57%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
14%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
2
29%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group