Wtorek, 24 listopada
Imieniny: Flory, Jana, Emmy
Czytających: 4169
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

„Ziemia Wałbrzyska – nieodkryte piękno”

Wiadomości: Region
Wtorek, 18 czerwca 2013, 19:30
Aktualizacja: Środa, 19 czerwca 2013, 9:42
Autor: Robert Bajek
Fot. Robert Bajek
Wczoraj w siedzibie Nadleśnictwa Wałbrzych w Boguszowie–Gorcach odbyło się spotkanie promujące album „Ziemia Wałbrzyska – nieodkryte piękno” wydany przez Powiat Wałbrzyski. Publikacja została dofinansowana ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

Album przedstawia wyjątkowe walory przyrodnicze Powiatu Wałbrzyskiego, jego unikatową faunę i florę oraz malownicze krajobrazy i niezwykłe miejsca. Autorem znakomitych zdjęć, których w albumie znajduje się około 120 jest znany miłośnik przyrody i doskonały fotograf – Krzysztof Żarkowski. Publikacja ma na celu przełamanie stereotypu, według którego Wałbrzych kojarzy się jedynie z kopalniami i przemysłem. Unikatowe zdjęcia ptaków, zwierząt, owadów, roślin i krajobrazów pokazują, że Wałbrzych i jego okolice to nie kopalnie, nie przemysł i zanieczyszczenia, ale wyjątkowo interesująca pod względem przyrodniczym kraina, którą warto poznać od nowa.

Jak zapewnił Jerzy Ignaszak - Zastępca Prezesa Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu album trafi do wszystkich bibliotek szkolnych i będzie udostępniany na terenie całego Powiatu Wałbrzyskiego.

- Uważam, że jest to jeden z najpiękniejszych regionów w Polsce. Z radością przyjąłem do wiadomości, że jest inicjatywa powstania albumu – powiedział Jerzy Ignaszak

O pozytywnych zmianach w przyrodzie, lesie i krajobrazie opowiadał podczas spotkania Roman Zięba – Inżynier Nadzoru Nadleśnictwa Wałbrzych. Mówił o istniejącej kiedyś kiepskiej kondycji lasów, fatalnym stanie drzew, zanieczyszczonej glebie i szkodach dla środowiska powstałych w wyniku nieodpowiedzialnych działań zakładów przemysłowych. Na szczęście w chwili obecnej przyroda się odnawia.

-Stan przyrody to jest jakość naszego życia – powiedział Roman Zięba

Natomiast Krzysztof Żarkowski opowiadał o szczegółach wyjątkowych zdjęć, okolicznościach w jakich zostały zrobione i o swojej pasji przyrodniczej.

-Te zdjęcia to owoc wielu miesięcy a czasem i lat mojej pracy. Nie ukrywam, że jestem pasjonatem przyrody a ten album jest materializacją mojej pasji – powiedział Krzysztof Żarkowski

Album został przetłumaczony na trzy języki. Tekst w języku polskim przygotował Krzysztof Okrasiński, angielski – Dariusz Soroko, niemiecki – Piotr Gulij, czeski - Katerina Mervartova.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (13) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group