Poniedziałek, 25 września
Imieniny: Aurelii, Władysława
Czytających: 4955
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Złożyli kwiaty

Poniedziałek, 1 marca 2021, 13:48
Aktualizacja: 13:48
Autor: red
Wałbrzych: Złożyli kwiaty
Fot. użyczone
Z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych" Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej w towarzystwie Zastępcy Prezydenta Sylwii Bielawskiej oraz radnych Rady Miejskiej Krystyny Olanin i Rafała Glapińskiego złożyli kwiaty pod wałbrzyskim Pomnikiem Niepodległości.

Obchodzony 1 marca Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” został ustanowiony przez Sejm RP w 2011 roku, więc w tym roku obchodzimy go już po raz dziesiąty.

Żołnierze Wyklęci byli żołnierzami polskiego powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, którzy stawiali opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR. Walcząc z siłami nowego agresora, musieli zmierzyć się z ogromną, wymierzoną w nich propagandą Polski Ludowej, która nazywała ich „bandami reakcyjnego podziemia, wrogami ludu, żołnierzami drugiej konspiracji lub żołnierzami niezłomnymi.

Mobilizacja i walka Żołnierzy Wyklętych była pierwszym odruchem samoobrony społeczeństwa polskiego przeciwko sowieckiej agresji i narzuconym siłą władzom komunistycznym, ale też przykładem najliczniejszej antykomunistycznej konspiracji zbrojnej w skali europejskiej, obejmującej teren całej Polski, w tym także utracone na rzecz Związku Sowieckiego Kresy Wschodnie II RP.

Twoja reakcja na artykuł?

8
35%
Cieszy
5
22%
Hahaha
2
9%
Nudzi
2
9%
Smuci
3
13%
Złości
3
13%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (22)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group