Wtorek, 22 czerwca
Imieniny: Pauliny, Jana, Tomasza
Czytających: 3042
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/powiat wałbrzyski: Znów na "blika"

Niedziela, 16 lutego 2020, 8:32
Aktualizacja: Poniedziałek, 17 lutego 2020, 8:48
Autor: red
Wałbrzych/powiat wałbrzyski: Znów na
Fot. KMP Wałbrzych
Wałbrzyscy policjanci ostrzegają przed oszustami, którzy kolejną metodą próbują wyłudzić pieniądze od mieszkańców Wałbrzycha oraz powiatu wałbrzyskiego. Do takiego zdarzenia doszło w miniony wtorek. Przestępcy za pośrednictwem jednego z portali społecznościowych, podając się za krewnego pokrzywdzonej, poprosili aby ta podała numer BLIK w celu sfinalizowania transakcji zakupu laptopa. Kobieta podała żądny numer, w ten sposób sprawcy uzyskali dostęp do jej konta bankowego i wzbogacili się o kilkaset złotych.

Kolejna metodą jaką posłużyli się oszuści, polegała na obietnicy zwrotu pieniędzy za prowadzone konto bankowe za pośrednictwem portalu społecznościowego. Przestępcy uzyskali od mieszkanki powiatu wałbrzyskiego pełne dane służące do logowania się na bankowym koncie internetowym, a następnie dokonali dwóch przelewów na kwotę kilkuset złotych.

Nie dajmy się okraść! Wałbrzyscy funkcjonariusze przestrzegają przed formą oszustwa internetowego na tzw. kod BLIK. Jest już kilka sposobów jakim posługa się oszuści aby uzyskać żądany kod. Złodzieje kradną tożsamość osoby, podszywają się pod nią i wykorzystując zaufanie proszą jej znajomych o podanie hasła „Blik”. Zwykle uzasadniają to nagłą sytuacją. Często proszą o wypłacenie pieniędzy za pomocą polskiego systemu płatności mobilnych BLIK. Ofiara musi podać specjalny kod, a następnie potwierdzić transakcję w swojej aplikacji bankowości mobilnej. W ten sposób sama daje przestępcy pieniądze. Płatność „Blikiem” wykorzystywana jest nie tylko przez osoby, które kradną konta w mediach społecznościowych i podszywają się pod znajomych. Oszuści podszywają się również pod różnego rodzaju instytucje, oferujące np. pomoc w odzyskaniu pieniędzy.

Przypominamy, że ofiarą może zostać każdy. Na szczęście przed oszustwem możemy się obronić. Wystarczy każdą nietypową prośbę potwierdzić bezpośrednio. Jeżeli pisze do nas znajomy, po prostu do niego zadzwońmy. Natomiast w przypadku zakupów w internecie lepiej unikać handlarzy z drugiej ręki, którzy wystawiają się na Facebooku lub innych portalach niegwarantujących bezpieczeństwa transakcji.

Twoja reakcja na artykuł?

1
11%
Cieszy
2
22%
Hahaha
3
33%
Nudzi
1
11%
Smuci
1
11%
Złości
1
11%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group