Poniedziałek, 4 lipca
Imieniny: Malwiny, Odona
Czytających: 3681
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Żywa Biblioteka w Rynku

Sobota, 24 września 2016, 10:17
Autor: Robert Bajek
Wałbrzych: Żywa Biblioteka w Rynku
Fot. Robert Bajek
W ramach trwających od 21 września III Wałbrzyskich Senioraliów wczoraj w wałbrzyskim Rynku i w Bibliotece pod Atlantami zorganizowano Żywą Bibliotekę. Projekt ten zagościł w naszym mieście już po raz trzeci.

Żywa Biblioteka to ogólnoświatowy projekt edukacyjny, który umożliwia osobom zainteresowanym bezpośredni kontakt z przedstawicielami grup społecznych dotkniętych stereotypami, narażonych na wykluczenia, uprzedzenia i dyskryminację. Projekt prowadzony jest w przeszło 70 krajach świata a jego główną ideą jest propagowanie takich wartości jak otwartość, różnorodność i poszanowanie praw człowieka, oraz walka z wszelkimi przejawami dyskryminacji i wykluczeniami.

W Żywej Bibliotece można "wypożyczyć" Żywą Książkę - osobę dyskryminowaną między innymi ze względu na kolor skóry, pochodzenie etniczne czy narodowe, orientację seksualną, tożsamość płciową, wyznanie, trudną przeszłość, niepełnosprawność, światopogląd czy wygląd zewnętrzny i odbyć z nią bezpośrednią rozmowę, która może się przyczynić do obalenia stereotypów. Oprócz rozmów osobistych w ramach akcji w atrium Biblioteki pod Atlantami odbyła się też otwarta debata dotycząca tolerancji.

W tej edycji Żywej Biblioteki znalazło się 17 Żywych Książek. Można było porozmawiać z ateistą, byłym więźniem, cyganką, gejem, imigrantką, muzułmanką, osobą chorującą psychicznie, osobą chorującą na depresję, osobą transseksualną, parą lesbijską, patriotką, psychologiem, Syryjczykiem, wolontariuszem i Zaolzianką. Organizatorem wałbrzyskiej Żywej Biblioteki jest Regionalne Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych we współpracy z Centrum Aktywności Lokalnej Biblioteką pod Atlantami w Wałbrzychu oraz Stowarzyszeniem Animatorów Rozwoju Zmiana w ramach projektu „Rozwój Żywych Bibliotek na Dolnym Śląsku”.

Czytaj również

Komentarze (8) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group