Wtorek, 9 sierpnia
Imieniny: Edyty, Romana
Czytających: 4361
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION, Jaczków: Biesiadowali wspólnie z Niemcami

Poniedziałek, 8 sierpnia 2016, 15:33
Aktualizacja: 15:35
Autor: red
REGION, Jaczków: Biesiadowali wspólnie z Niemcami
Fot. UG Czarny Bór
W niedzielę w Jaczkowie (gmina Czarny Bór) odbył się Festyn Integracyjny, którego organizatorem był Urząd Gminy oraz Rada Sołecka Jaczkowa.

Na imprezę przybyło około 60 gości z niemieckiej miejscowości Steimbke, byłych mieszkańców Hartmannsdorfu, czyli obecnego Jaczkowa oraz mieszkańcy wsi.

W imieniu delegacji niemieckiej wystąpił burmistrz Stembke Knut Hallmann. Wręczył on wójtowi Adamowi Góreckiemu ręcznie namalowany herb gminy Stembke i wyraził swoją wdzięczność za zaproszenie oraz przyjęcie ich delegacji. Następnie wszyscy zostali zaproszeni do sali świetlicy na prelekcję przygotowaną przez stronę niemiecką pt. „Hartmannsdorf przed wojną” prowadzoną przez Hansa-Jürgen Schöna, inicjatora spotkania integracyjnego. Mieszkańcy mogli się dowiedzieć dużo nie tylko o historii miejscowości Jaczków, jego infrastrukturze przedwojennej, ale zobaczyli również na zdjęciach jak wyglądali byli mieszkańcy, ich stroje, zawody, nieistniejące budynki, obyczaje.

Następnie wójt Adam Górecki opowiedział o historii Jaczkowa po II wojnie światowej. Uczestnicy dowiedzieli się, jak zmieniała się na przestrzeni lat wieś, czym zajmowali się mieszkańcy, jakie są obecnie stowarzyszenia, ośrodki kultury, zainteresowania, co zmieniło się w infrastrukturze.

Po wspomnieniach, wszyscy udali się na piknik, gdzie czas umilały występy dzieci z Gminnego Zespołu Szkolno Przedszkolnego z Czarnego Boru pod przewodnictwem Anny Kaczanowskiej. Nie zabrakło też lokalnej grupy ludowej, czyli Zespołu Radość z Witkowa, który wyśpiewywał polskie szlagiery muzyki biesiadnej. Część gości niemieckich odwiedziła swoje byłe rodzinne domostwa. Dużą wiedzę miał o byłych mieszkańcach najstarszy uczestnik niemieckiej delegacji, 89-letni Gotthard Simon.

Rada Sołecka przygotowała dla uczestników przeróżne konkursy, smaczne jedzenie, oraz zabawę przy muzyce DJ-a.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (27) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group