Czwartek, 24 września
Imieniny: Gerarda, Teodora
Czytających: 2437
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

„Błękitne paliwo” – pilotażowy program w Jedlinie–Zdroju

Wiadomości: REGION, Jedlina Zdrój
Czwartek, 15 października 2015, 9:00
Autor: red
Fot. UM Jedlina Zdrój
We wtorek 13 października burmistrz Jedlina–Zdroju podpisał porozumienie z Instytutem Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu o przystąpieniu gminy do pilotażowego programu ograniczenia niskiej emisji poprzez spalanie bezdymnego paliwa „Błękitny węgiel”.

Celem programu jest sprawdzenie w warunkach rzeczywistych wpływu spalania „Błękitnego paliwa” na ograniczenie niskiej emisji. Jedlina-Zdrój otrzyma nieodpłatnie do testowania 400 ton bezdymnego węgla.

Program skierowany jest przede wszystkim do mieszkańców strefy uzdrowiskowej A i B miasta (od ulicy Wałbrzyskiej aż do Placu Zwycięstwa w stronę wiaduktów).

Warunkiem udziału w programie jest użytkowanie pieca, piecokuchni, pieca kaflowego, kotłów c.o. itp. z ręcznym zasypem paliwa stałego oraz podpisanie deklaracji udziału w programie będącej równoczesną akceptacją regulaminu programu.

Każdy kto zgłosi się do programu i wypełni deklarację otrzyma nieodpłatnie węgiel ponosząc jedynie koszt transportu ze składowiska opału P.H.U. Tomalik przy ulicy Kłodzkiej do swojej posesji. Ilość otrzymanego opału będzie wynikało z liczby mieszkańców, którzy przystąpią do programu.

Spotkanie informacyjne dla zainteresowanych mieszkańców odbędzie się 27 października br. o godzinie 16:00 w Białej Sali na Pl. Zdrojowym oraz o godzinie 17:30 w Centrum Kultury przy ul. Piastowskiej 13.

Do programu można się zgłosić wypełniając deklarację udziału w programie dostępną w trakcie spotkania oraz w Urzędzie Miasta.

Czytaj również

Komentarze (9) Dodaj komentarz

~Jedlinianin 15-10-2015 14:45
A czy "szeryf "miasta zastanowił się czy mieszkańcy (czyt.większość emeryci) po skończeniu testów, będą mieli fundusze na zakup węgla w cenie 1300PLN za tonę? Już chyba przesadzają, że aż tak zanieczyszczone jest to powietrze.
~Mieszkanka uzrowiska 15-10-2015 14:57
A ten "Jedlinianin" , już niejednokrotnie pokazywał ,że pozjadał wszystkie rozumy. Zawiść jest najgłupszym grzechem. Tekst trzeba czytać ze zrozumieniem. Znakomity pomysł aby praktycznie z naukowcami (badania ,pomiary) rozpocząć rozmowy o tym czy dymy z komina nam szkodzą i jak temu można zaradzić.
~Mieszkanka prowincji 15-10-2015 16:53
Pomysł jest bardzo dobry ale Panowie zarządzający tym miastem. Dlaczego nikt z was nie sprawdza nowo wybudowanych domów jednorodzinnych.To czym pali ta budowlanka to jest dopiero tablica mendelejewa.
~Kuracjusz 15-10-2015 17:29
Inaczej mówiąc burmistrz mieszkańcom sprawił prezent za pół miliona by zacząć troszczyć się ozdrowie swoich i gości. Rewelacja. Dolej pory tylko gadają, a tutaj konkretne działanie .
~Mieszkaniec Jedlinki 15-10-2015 23:54
A mam pytanie czy Jedlina rozpoczyna się od wiaduktu? A co z mieszkańcami Jedlinki, Suliszowa, Glinicy czy Kamieńska. Panie Burmistrzu my też jesteśmy mieszkańcami tego miasta!!!
~Janko 16-10-2015 7:28
"Mieszkanka uzdrowiska" coś mi się wydaje że ty natomiast jesteś pracownikiem urzędu,że tak ochoczo "łykasz" każdą propagandę "szefa". Zresztą zapewne tak jest , bo pewnie dobrze tam zarabiasz nie mając na względzie tego,iż większość mieszkańców tej miejscowości to emeryci z POlska emeryturką.
~m.u. 16-10-2015 8:41
Z tego co się dowiedziałam-jest to konkretny program badawczy ,w specyficznym obszarze zabudowy ,dla sprawdzenia jak spisuje się podczas spalania nowy węgiel. Będą przeprowadzone badania,pomiary ankiety, (chodzi też o zwartą zabudowę) będzie zamontowana stacja pomiarowa)Baza uzdrowiskowa mieści się na pl.Zdrojowym. Kuracjusze za jeden dzień pobytu płacą miastu 2zł.także jesienią i zimą. tzw, opłatę uzdrowiskową- a wystarczy wieczorem wyjść na pl. zdrojowy i zobaczyć co wydobywa się z kominów. Instytut nie realizuje programu dla OPS bo nie ma co zrobić z węglem. . Jak zwykle populizm sięga dna.
~mieszkanka 28-11-2015 21:11
zamiast rozdac to ludzia biednym , to wiekszosc na liscie jest znanych i tych co stac na wegiel.czy to sprawiedliwe? Tak wlasnie zarzadzaja.brak slow
~Sunny Horizon 1-12-2015 12:49
" bezdymny węgiel " - istnieje tak jak rozumny urzędnik ...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group