Środa, 24 kwietnia
Imieniny: Aleksego, Grzegorza
Czytających: 3724
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Ciągnik bez tachografu

Wtorek, 9 marca 2021, 13:18
Autor: red
Wałbrzych: Ciągnik bez tachografu
Fot. KMP Wałbrzych
Kilka dni temu patrol złożony z funkcjonariuszy Policji i Inspekcji Transportu Drogowego przeprowadził niecodzienną kontrolę drogową. Podczas niej mundurowi ujawnili, że tachograf w ciągniku siodłowym nie rejestrował czasu pracy kierowcy. Nieaktywny był również sam drogomierz, chociaż od pewnego czasu 35–latek kierujący zestawem pojazdów poruszał się ulicami Wałbrzycha.

W poprzednią środę przed południem policjant ruchu drogowego wałbrzyskiej komendy wspólnie z jednym z inspektorów Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego we Wrocławiu zatrzymali na ul. Uczniowskiej w Wałbrzychu do kontroli drogowej ciągnik siodłowy. W trakcie prowadzonych czynności mundurowi ustalili, że tachograf, który powinien w tym czasie rejestrować pracę kierowcy, w trakcie kontroli był wyłączony. Analiza z karty wykazała, iż mężczyzna nie rejestrował na niej oraz w pamięci tachografu wskazań z zakresu prędkości, dystansu przebytej drogi oraz swoje aktywności jako kierowcy, za co został ukarany mandatem karnym w wysokości 2 tysięcy złotych.

To nie był koniec kłopotów 35-latka, gdyż przebyta przez niego droga nie była również rejestrowana na drogomierzu samochodowym, dlatego też zespół pojazdów został skierowany na parking strzeżony, gdzie funkcjonariusze następnego dnia wykonali jego dokładne oględziny. Do sprawy zabezpieczyli samo urządzenie rejestrujące. Zatrzymany mężczyzna – mieszkaniec powiatu pilskiego - odpowie teraz przed sądem za ingerencję i zakłócenie pracy drogomierza. Za popełnione przestępstwo może trafić za kraty więzienia na 5 lat.

Oprócz tego konsekwencje prawne może ponieść także jego pracodawca, gdyż zgodnie z obowiązującymi przepisami o transporcie drogowym, dokumenty z kontroli drogowej zostały przekazane do Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego we Wrocławiu. Inspektorzy przeprowadzą postępowanie administracyjne w stosunku do przewoźnika, którego obowiązkiem jest takie zorganizowanie pracy kierowców, aby transport drogowy wykonywany był zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Kara finansowa może wynieść w tym przypadku 10 tysięcy złotych. Firma musi się również liczyć z utratą licencji na wykonywanie transportu drogowego.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
17%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
5
83%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (12)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group