Sobota, 9 grudnia
Imieniny: Joanny, Wiesława
Czytających: 6758
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Cztery projekty wybrane

Środa, 12 października 2022, 12:40
Aktualizacja: 13:29
Autor: red
Wałbrzych: Cztery projekty wybrane
Fot. Wałbrzych Moje Miasto
Wałbrzyski Budżet Obywatelski 2023 rozstrzygnięty!
- Decyzją mieszkańców Wałbrzycha dofinansowane zostaną cztery projekty. Najwięcej głosów zdobył projekt „Muzyczny Skwer” na Piaskowej Górze. Drugie miejsce „Rowerowy Plac Zabaw” na Podzamczu. Miejsce trzecie „Dzielnice z sercem”, a miejsce czwarte „Skatepark dla młodzieży” - informuje prezydent Roman Szełemej.

1. Muzyczny Skwer - 1196 głosów - koszt 1 milion 049 tys. 990 zł. (Autorami projektu są: Agnieszka Szuba, Patrycjusz Kochanowski, Michał Gnacy, Elwira Zawadzka, Katarzyna Wojnicka, Iwona Hnatiuk i Jurand Wójcik).

Projekt obejmuje teren usytuowany w dzielnicy Piaskowa Góra, równolegle do ul. Piętnastolecia. Skwer, a na nim niewielki plac zabaw, znajduje się w sąsiedztwie Zespołu Szkół Muzycznych, otoczony jest ulicami: Prymasa Stefana Wyszyńskiego i Piętnastolecia, w sąsiedztwie ul. Gen. Grota Roweckiego. Skwer łączy nową część Piaskowej Góry z częścią starą dzielnicy - Starą Piaskową Górą.

Bezpośrednie korzyści odniosą mieszkańcy miasta i okolic, w tym: podopieczni WTZ, osoby z niepełnosprawnościami, przedszkolaki, uczniowie szkół, studenci, grono pedagogiczne, uczestnicy WOK, środowiska sportowe, NGO, seniorzy oraz wszyscy, którzy do tej pory omijali to miejsce lub szybko koło niego przechodzili. Zmianę klimatu skweru na muzyczny skonsultowano pod kątem edukacyjno-artystycznym wśród mieszkańców i WOK; architektonicznym z ZS Nr 5 w Wałbrzychu, ZDIKUM oraz wałbrzyskimi NGO. Zalety i rezultaty zmian ww. skweru dot. wszystkich grup wiekowych, zawodowych i społ. mieszkających w Wałbrzychu i w najbliższych okolicach miasta, którzy aktywnie spędzają czas na wolnym powietrzu. Odnowienie skweru i nadanie mu muzycznego charakteru, podkreśli jego wielofunkcyjność i ogólnodostępność. Muzyczne urządzenia zachęcą do korzystania z nich i do odkrywania talentów. Projekt jest opracowany zgodnie z zasadą dostępność- bez limitów, a korzystanie z jego rezultatów jest nieodpłatne.

2. PUMPTRACK - Rowerowy plac zabaw dla małych i dużych, młodzieży i dorosłych - 1154 głosy - koszt 865 tys. 500 zł

Wałbrzych - Podzamcze, ul. Hetmańska / Basztowa

Pumptrack to innowacyjny, zdobywający niezwykłą popularność na świecie, rowerowy plac zabaw przeznaczony do zbiorowej rekreacji, zarówno dla dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów. Jest to specjalnie przygotowany niewielki tor łączący jazdę rowerem i wszechstronny trening. Zbudowany jest z zakrętów i muld tzw. chopek. Wyrabia pośród użytkowników refleks, zmysł równowagi oraz kondycję. Tor zbudowany jest z asfaltu, co pozwala na jego długotrwałe użytkowanie bez konieczności częstej konserwacji i napraw. Nawierzchnia asfaltowa jest trwała, odporna na działanie czynników atmosferycznych i praktycznie nie generuje żadnych kosztów utrzymania. Samo użytkowanie toru jest ciche i przyjazne dla otoczenia, co nie będzie generowało tzw. osiedlowych konfliktów sąsiedzkich. Tor ma kształt zamkniętej pętli z delikatnymi muldami, które powodują, że jazda na rowerze nie wymaga pedałowania. Nazwa pumptrack wiąże się z odbywającym się ruchem ramion, tak jak podczas wykonywania tzw. pompek (pumping motion), kiedy poruszając się na torze sylwetka cyklisty wykonuje ruch intuicyjnych i skoordynowanych ruchów „góra-dół”, dzięki którym poruszanie się po torze może odbywać się bez pedałowania. Jest to obiekt stanowiący idealne połączenie bezpiecznej zabawy na każdym poziomie zaawansowania, jazdy na rowerze i przebywania na świeżym powietrzu. Pumptracki przeznaczone są zarówno dla profesjonalistów, pasjonatów, jak i całych rodzin. Można śmiało powiedzieć, że z obiektu będą mogli bezpiecznie korzystać absolutnie WSZYSCY mieszkańcy Wałbrzycha, którzy charakteryzują się szeroko rozumianą sprawnością ruchową. Dzięki odpowiedniemu profilowaniu trasy, pump tracki są przejezdne na zróżnicowanych prędkościach, zarówno dla małych rowerków dziecięcych tzw. rowerków biegowych, pozbawionych napędu, jak i dużych rowerów górskich z pedałami.

3. Wałbrzych "dzielnice z sercem" - 541 głosów - koszt 944 tysiące 800 złotych

Jako autorzy wytypowaliśmy 30 miejsc do umieszczenia defibrylatorów w każdej dzielnicy miasta Wałbrzycha:
SZCZAWIENKO:
- Zamek Książ
- Rondo Palmiarnia
- Skrzyżowanie Uczniowska- Wrocławska okolice salon Skoda
- Skrzyżowanie Ogrodowa- Wrocławska okolice salon Citroen
PIASKOWA GÓRA:
- Zegar
- Rondo "Tesco"
- Park Sybiraków
- Stadion przy ul. Kusocińskiego
ŚRÓDMIEŚCIE:
-Muzeum Porcelany
- Rynek Straż Miejska
- Energetyk
- Hala Wałbrzyskich Mistrzów/ Internat
- Okolice Sądu Rejonowego i Poczty przy ul Słowackiego
STARY ZDRÓJ:
- Dworzec Miasto
NOWE MIASTO:
-Plac Górnik
- Okolice I Liceum i Szpitala Położniczego
- Hala Lekkoatletyczna
RUSINOWA:
-Park Rusinowa przy bramie
BIAŁY KAMIEŃ:
- Hala Aqua-Zdrój
- "mijanka:
PODZAMCZE:
- okolice Spółdzielni Mieszkaniowej Górnik
- okolice "bazaru"
- okolice Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego
- okolice kościoła Apostołów Piotra i Pawła
SOBIĘCIN:
- Zakład Aktywizacji Zawodowej
PONIATÓW:
- okolice kościoła pw. Najświętszego Serca Jezusowego
GAJ:
- okolice kościoła pw. Św. Maksymiliana Marii Kolbego
PODGÓRZE:
- Skrzyżowanie Niepodległości/Świdnicka
GLINIK:
- okolice kościoła
KONRADÓW:
- okolice kościoła

* każdy defibrylator AED będzie montowany na budynku należący do własności gminy Wałbrzych lub na terenie należący do własności gminy Wałbrzych. Wyżej wymienione punkty są punktami orientacyjnymi, a niektóre nazwy są potocznymi w żargonie miejskim. Bezpośrednie umiejscowienie defibrylatora zostanie wskazane po dokładnej analizie miejsca do montażu.

4. Skatepark dla młodzieży - 533 głosy - 751 tysięcy złotych

Podzamcze

Brak otwartego skateparku w okolicy. Rosnąca popularność tego typu sportów (jazda na deskorolce, hulajnodze BMX czy wyczynowa jazda na rolkach). SKATEPARK, z którego bezpiecznie będą mogli korzystać wszyscy. Spełniałby on również ważne społeczne funkcje: od integracji środowiska po kształtowanie postaw prozdrowotnych i wzmacnianie więzi międzyludzkich. Reasumując przeznaczony jest dla bardziej zaawansowanych skejterów.

Twoja reakcja na artykuł?

20
36%
Cieszy
7
13%
Hahaha
0
0%
Nudzi
1
2%
Smuci
10
18%
Złości
17
31%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (31)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group