Poniedziałek, 21 czerwca
Imieniny: Alicji, Alojzego
Czytających: 2392
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Czy będą pieniądze na remont GDK?

Sobota, 28 stycznia 2012, 8:20
Aktualizacja: 8:23
Autor: Sven
Wałbrzych: Czy będą pieniądze na remont GDK?
Fot. Sven
Na początku roku prezydent Roman Szełemej złożył obietnicę przywrócenia dawnego GDK w postaci wielofunkcyjnej sali i siedziby Filharmonii Sudeckiej. Pojawia się jednak pytanie o fundusze na tę ogromną inwestycję.

Do połowy 2013 roku ma być gotowy projekt, którego realizacja, z założenia, nie może przekroczyć 200 milionów złotych:

- Na realizację tego zadania daliśmy sobie z ministrem Zdrojewskim półtora roku. Trzeba było podjąć decyzję dotyczącą tego obiektu, bo ta sprawa ciąży wielu wałbrzyszanom. GDK to taka czarna dziura w środku miasta. Złożyłem wniosek o przekazanie tego terenu przez samorząd wojewódzki gminie oraz powołałem zespół złożony z przedstawicieli wałbrzyskiej kultury oraz architektów, specjalistów od zagospodarowania terenu, którego zadaniem jest wypracowanie w ciągu miesiąca koncepcji funkcjonowania tego miejsca. Chciałbym żeby odbył się konkurs na koncepcję architektoniczną. Zwycięzca konkursu, jako nagrodę, otrzyma zlecenie na przygotowanie projektu budowlanego – informował prezydent.
Zainteresowany sprawą radny wojewódzki Piotr Sosiński złożył interpelację do Marszałka Województwa, w której pytał między innymi o udział finansowy w tym przedsięwzięciu samorządu wojewódzkiego, jako organizatora Filharmonii Sudeckiej.

- Warto zwrócić uwagę na fakt, że w Wieloletniej Prognozie Finansowej Województwa nie są przewidziane na inwestycję w Wałbrzychu żadne środki. A rolą województwa jest jedynie darowanie miastu nieruchomości, której sprzedaż okazała się nieskuteczna po przeprowadzeniu kilku przetargów – mówi Piotr Sosiński.
Oto treść odpowiedzi na interpelację radnego Sosińskiego:
W odpowiedzi na pańską interpelację nr 311/12 z dnia 9 stycznia 2012 roku w sprawie przekazania Gminie Wałbrzych budynku byłego Górniczego Domu Kultury informuję jak niżej.

Teatr Dramatyczny jest użytkownikiem wieczystym gruntów w Wałbrzychu przy ulicy Barlickiego i al. Wyzwolenia 21-23,25 oraz właścicielem posadowionych na nich budynków. Zgodnie z art. 58 ust. 1 pkt. 1 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 roku o samorządzie województwa uchwałą nr 1571/IV/11 z dnia 13 grudnia 2011 roku Zarząd Województwa Dolnośląskiego wyraził zgodę na dokonanie darowizny prawa użytkowania wieczystego wyżej opisanych gruntów i własności budynków na nich posadowionych na rzecz Gminy Wałbrzych. Wykonanie uchwały powierzono dyrektor Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu Pani Danucie Marosz i to ona razem z prezydentem Wałbrzycha będą prowadzić wszelkie formalności w przedmiotowej sprawie. Aby realizować procedurę przekazania darowizny Rada Miasta Wałbrzycha musi wyrazić zgodę na jej przyjęcie. Termin przekazania nieruchomości zależy zatem od Gminy Wałbrzych i dyrektor Teatru.

W tej chwili ani w budżecie na 2012 rok ani w Wieloletniej Prognozie Finansowej Województwa nie są przewidziane środki na inwestycję w Wałbrzychu.

Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego
Jerzy Łużniak

Czytaj również

Komentarze (27) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group