• Niedziela, 15 grudnia 2019
  • Godz. 14:07
  • Imieniny: Celiny, Ireneusza, Niny, Waleriana
  • Czytających: 3502
  • Zalogowanych: 2
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Debata o przywróceniu praw grodzkich Wałbrzychowi

Wiadomości: Wałbrzych
Czwartek, 8 grudnia 2011, 10:41
Aktualizacja: 21:15
Autor: Sven
Fot. Sven
Trzy godziny dyskutowano wczoraj w Starostwie Powiatowym na temat grodzkości Wałbrzycha. Niestety było to typowo polskie piekiełko, które o mało nie przerodziło się w zwyczajną pyskówkę.

Na spotkanie, które zorganizował starosta wałbrzyski i Rada Powiatu przybyli licznie burmistrzowie, wójtowie, przedstawiciele rad gmin, Związku Powiatów Polskich, prezydent Wałbrzycha oraz radni powiatu wałbrzyskiego. Spotkanie było poświęcone sprawie przywrócenia Wałbrzychowi statusu miasta na prawach powiatu.

Monika Bisek-Grąz, doradca starosty ds. komunikacji społecznej przedstawiła prezentację zawierającą dotychczasowy przebieg wydarzeń związanych ze sprawą przywrócenia grodzkości Wałbrzychowi. Postawione w niej zostały trzy pytania:

1. Jakie warunki powinien spełnić Gmina Wałbrzych, by mogła zostać wyłączona ze struktur powiatu wałbrzyskiego?
2 .Na jakim etapie jest procedura wyłączenia Gminy Wałbrzych?
3. Jakie będą skutki społeczne dla Wałbrzycha i pozostałych ośmiu gmin po przywróceniu Wałbrzychowi praw grodzkich?

Konkluzja tej prezentacji była taka, że o przywróceniu praw grodzkich nie można mówić w kontekście faktów, ponieważ procedura przywracająca grodzkość nie została rozpoczęta z powodu błędów we wniosku złożonym przez Gminę Wałbrzych. W związku z tym wszystko pozostaje w sferze deklaracji i obietnic. Poza tym w zasadzie nie ma powodu do likwidacji tzw. dużego powiatu, ponieważ funkcjonuje on sprawnie, a jego działalność przynosi wymierne korzyści dla mieszkańców i regionu.

W odpowiedzi, prezydent stwierdził, że komentowanie przedstawionej prezentacji byłoby stratą czasu i dodał, że posiadanie statusu miasta grodzkiego przez Wałbrzych jest sytuacją normalną i należy dążyć do jej przywrócenia.
– Jest sytuacją nienormalną, że Wałbrzych jest jedynym z 32 dużych miast w Polsce, które prawa grodzkiego nie mają. Odzyskanie grodzkości będzie sprawiedliwością dziejową i warunkiem niezbędnym do harmonijnego rozwoju całego regionu. Z moich wielokrotnych rozmów w MSWiA wynika, że potrzeba przywrócenia Wałbrzychowi praw grodzkich nie budziła niczyich wątpliwości. Grodzkość jest warunkiem funkcjonowania aglomeracji wałbrzyskiej, o którą zabiegam od początku urzędowania – przekonywał Roman Szełemej i dodał – Skoro jest tak dobrze, to dlaczego jest tak źle? Dlaczego mamy tak wysoki poziom ubóstwa, tak wysokie bezrobocie, a różnica między północą województwa a naszym regionem się pogłębia?

Poseł Anna Zalewska stwierdziła, nie jest przeciwna przywróceniu grodzkości, ale na prezydenckie deklaracje nie ma dowodów na piśmie, a wszystkie inne dokumenty w tej sprawie przeczą słowom Romana Szełemeja.

Z kolei poseł Agnieszka Kołacz-Leszczyńska zastanawiała się, czy wymiana pism miedzy starostwem i ministerstwami oraz rzecznikiem praw obywatelskich nie jest tylko ostatnim histerycznym krzykiem po tym, gdy okazało się, że gmina ma zamiar przejąć dług powiatu, wytrącając ostatni argument przeciwko grodzkości.

– Ja chcę wierzyć w to, ze ostatnim argumentem w walce z naszym miastem nie będzie ten sam argument, którym posłużono się likwidując grodzkość Wałbrzycha, który teraz działa z nową siłą i proszę, abyście państwo dołączyli się, zamiast przeszkadzać.

Przewodniczący Rady Powiatu, Szymon Heretyk poprosił, żeby nie sprowadzać poziomu dyskusji, jaki znany jest z ulicy Wiejskiej w Warszawie, bo spotkanie odbywa się w Wałbrzychu i oddał głos członkowi zarządu powiatu, Krzysztofowi Pacierpnikowi, który zapytał poseł Agnieszkę Kołacz-Leszczyńską o korzyści, które wynikną z przejęcia przez powiat grodzki części kompetencji dzisiejszego powiatu.

W tym momencie zaprotestował prezydent Roman Szełemej:

- Prowadzenie dyskusji w ten sposób, że przepytuje się posłów jest nie do przyjęcia i ja w takiej dyskusji dalej nie będę uczestniczyć. Jeżeli przewodniczący traci nad tym kontrolę, to znaczy, że to spotkanie nie powinno się odbyć.

Szymon Heretyk przypomniał, że to on prowadzi dyskusję: - Proszę mi pozwolić prowadzić obrady. Chodzi o to, żeby one nie były emocjonalne i o to, byśmy wreszcie doszli do zadawania konkretnych pytań i odpowiedzi, zamiast słuchać o zapewnieniach i wizjach.

Spokój na sali wprowadził dopiero przedstawiciel Związku Powiatów Polskich Cezary Gabryjączyk: - Emocje są złym doradcą i apeluję, żebyśmy o tak ważnej sprawie dyskutowali merytorycznie. Sprawę przywrócenia grodzkości może odwlec fakt, że znalazła się ona w gestii Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, które będzie musiało zająć się tym problemem od nowa. Ponadto jest projekt ustawy zakładający zmianę siatki powiatów. Mają one mieć co najmniej 200 tysięcy mieszkańców i ma ich być około 120 zamiast dzisiejszych prawie 400.

Z kolei Ludwik Węgrzyn, Prezes I i II kadencji Związków Powiatów Polskich, ekspert finansowy i ekspert ustrojowy tego Związku, reprezentuje Polskę w Komitecie Regionu UE, były prezes RIO w Krakowie:

- Czytając materiały, wsłuchując się w Państwa głosy tutaj, zdumiałem się dosyć mocno, że świat zatrzymał się w Wałbrzychu na przedmieściach tego powiatu, bo dokładnie idzie to w przeciwnym kierunku niż ta polityka. Odniosę się do spraw finansowych, powiem dlaczego, przez 10 lat byłem Prezesem Regionalnej Izby Obrachunkowej w Krakowie, także z finansami samorządowymi miałem dużo do czynienia, byłem współautorem Ustawy o Finansach Publicznych, czyli tego aktu prawnego, w oparciu, o który chcecie Państwo czy nie, zmiany będziecie musieli dokonywać, jeżeli taka będzie droga. Jeżeli jeden organizm Powiat Wałbrzyski podzielimy na dwa powiaty: powiat ziemski i powiat grodzki, to z tego nie przybędzie środków ani na bieżącą działalność ani na rozwój, tych środków może być tylko mniej i apeluję o to byście Państwo to wzięli pod uwagę.

- Od strony formalnej, jako finansista zajmujący się finansami publicznymi dosłuchałem się tutaj kilku rzeczy, które nie wynikają z żadnego przepisu prawa. Regionalna Izba Obrachunkowa nie ma prawa mówić na temat zobowiązań. Ustawa o finansach publicznych nie stwarza możliwości cesji wierzytelności. Art. 80, art. 92 Ustawy o finansach publicznych mówi, jakie mogą być zobowiązania powiatu, natomiast art. 89 specyfikuje kategorie tych zobowiązań, na co mogą być zaciągane: na bieżące zrównoważenie budżetu, na inwestycje i na współpartycypację w środkach unijnych z ostatniej nowelizacji. Nie wiem, co zrobi obecny Prezes RIO. Wiem co zrobiłbym ja, gdybym to przedłożył Kolegium Obrachunkowym w Krakowie – uznałbym się do niekompetentnego do wydania opinii w tym zakresie, bo to jest zagadnienie cywilno-prawne…nie wiem, tu będzie clue problemów – przejęcie zobowiązań. Ale do tanga trzeba dwojga, żeby była cesja to musi ten, który zaciągnął zobowiązania jeszcze ich się zrzec…

- Procedura musi polegać, proszę Państwa, na tym, żeby powstała, ja tak rozumiem Panie Prezydencie, że chcecie aby powstała nowa jednostka organizacyjna administracji publicznej o nazwie „Powiat grodzki Wałbrzych”, gdzie Pan personalnie skupiałby, zgodnie zresztą z prawem, funkcję Prezydenta Miasta i organu wykonawczego Rady Miejskiej i funkcję Przewodniczącego i jednoosobowego organu wykonawczego Powiatu. W roku 2003 miałem zaszczyt być Prezesem Związków Powiatów Polskich i pamiętam dążenie też Wałbrzycha, jako jednego ośrodka w Polsce do połączenia tych dwóch struktur. Przecież tego nie wymyślił w 2003 roku ówczesny Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji ani Rząd, to było oddolne działanie…

Czytaj również

Komentarze (34) Dodaj komentarz

~~~~~~~ 8-12-2011 11:23
Gdzie te nieroby w garniturkach pójda do pracy w Wałbrzychu może na strefe ???
~ 8-12-2011 11:40
pytam sie to ta grodzkosc juz jest czy nie bo miała byc najpóźniej trzy tygodnie po wyborach czyli do konca 2011 sierpnia!!
~mario 8-12-2011 11:46
Widoczny jest bardzo brak jakichkolwiek argumentów merytorycznych zarówno po jednej jak i po drugiej stronie. Wiadomo Starostwo się broni bo na takim podziale straci a Pan Prezydent (w mojej opinii, nie każdy może się z tym zgodzić) troszkę stracił animuszu a opowiadanie "pobożnych życzeń" o tym jak będzie pięknie bez argumentów mi nie wystarcza. "Skoro jest tak dobrze, to dlaczego jest tak źle?" Ano Panie Prezydencie dlatego, że ktoś kiedyś z Warszawy jedną decyzją wywalił 1/3 Wałbrzycha w kosmos (zamknięcie kopalń). Bo Polska miała stopniowo rezygnować z węgla. 20 lat później Kopalnie Węgla mają się dobrze są na GPW a miasta kopalniane na górnym śląsku również się rozwijają. Nie wiem czy gdybyśmy byli na prawach powiatu grodzkiego to byłoby lepiej i czy dotknęło by Wałbrzych mniejsze
~mario 8-12-2011 11:49
cz. II (..) ubóstwo. Ale wiem, że debata klasy politycznej powinna odbywać się na argumenty a skoro pojawił się Pan na tym spotkaniu to powinien Pan takimi argumentami przemawiać do świadomości ludzi. Podnoszenie krzyku, że tak nie będziemy rozmawiać bo doszło do niewygodnych pytań jest dziecinne i nie przybliża nas do rozwiązania problemu nawet o krok. Oczekuję od Pana więcej, nie obietnic tylko rzeczowych argumentów i planu działania.
~Jerzy 8-12-2011 12:33
Dobrze że Szełemej wybronił Leszczyńską od odpowiedzi na pytanie Pacierpnika bo wyszło by że Barbie zna się tylko na pudrowaniu swojej twarzy.
~walbrzych 8-12-2011 12:45
Wrocław , Jelenia Góra, Legnica, Gorzów , Zielona Góra ,Toruń, Elbląg i wiele innych miast ma grodzkość i sobie dobrze radzą a nawet lepiej , więc dlaczego Wałbrzych ma nie mieć grodzkości , jako byłe miasto wojewódzkie i drugie co do wielkości miasto Dolnego Śląska .
~ 8-12-2011 13:35
nie ma SLD,nie bedzie starostwa,kwestia czasu
~wyborca 8-12-2011 14:18
Mario, dobrze myślisz i osądzasz realia. Ja też uważam, że prezydent miasta nie ma argumentów merytorycznych i istotnie zachował się z butą w miejsce wiedzy. Nie on na tym spotkaniu był panem i władcą, dobrze, że go usadzili faceci z kulturą. Zachował się jak kmiot.
~ 8-12-2011 15:31
dodam, ze spolka kampania weglowa w tym roku uzyskala rekordowe zyski ponad 500mln czystego zysku.
~kkk 8-12-2011 15:39
SLD jest i bedzie,powiat rowniez,a Walbrzych jak byl dziura tak bedzie i tego nie zmieni Szelemej niestety.
~// 8-12-2011 15:47
Pali im sie pod du.... to robia co moga,zeby utrzymac stołki.To jest jedyna sprawa gdzie kibicuje Szełemejowi,jak chyba cały Wałbrzych-Grodzkosc musi być!!!
~ja 8-12-2011 15:55
szelemej pokazal ze jest cieniutki, merytorycznie usadzil go heretyk tylko gdzie on teraz znajdzie robote
~grenn 8-12-2011 15:56
Koryta sie urwą i tyle.W wyborach przegrali,ludzie im uciekaja do Ruchu Palikota.Zostało mieszanie w lokalnym kotle,ale was juz nie ma-SLD liga okregowa.
~~~~~~~ 8-12-2011 17:11
Jak to mówią chłop ze wsi wyjdzie ,ale wieś z chłopa nigdy,słoma z butów i ubóstwo intelektualne.
~hhh 8-12-2011 17:13
W końcu okazało się, że nie ma uruchomionej procedury... a prezydent zapewniał, że ma już wszystko dogadane. Była jazda na spotkaniu, ale ze strony prezydenta, to jemu puściły nerwy, bop argumentów nie miał
~roman 8-12-2011 17:21
Ci co tutaj opluwają SLD to Ci sami którzy w grudniu 2010 błagali ich żeby się z nimi w koalicję ułożyli. Macie chłopaczki z SLd-owa waszą zasraną koalicję. Pewnie teraz plujecie sobie w brodę że odrzuciliście wyciągniętą rękę Lubińskiego. Dzisiaj ludzie mieli by pracę pewnie powiat by istniał i wszyscy dążyli by do rozwoju miasta. A tak macie osrane gacie, niepewność jutra i ......na stołku prezydenta który kocha władzę ponad wszystko i po trupach ludzi będzie dążył do władzy absolutnej.
~mis 8-12-2011 18:14
nikt nie chce zauważyć że doktor, wypadek, szełemej blefuje z wnioskiem o grodzkości i narzuca wszystkim swoją wole niszcząc miasto i region skłócając mieszkańców - nieźle doktorku tylko to nie ta gra, nie ta choroba tu nie kardiolog jest potrzebny tylko....
~ 8-12-2011 18:37
SLD nie ma.
~froncek 8-12-2011 18:37
He, he. Pora zacząć łączyć małe powiaciątka czyli te które liczą do 30/40 tys. miesskańców. Np. kamiennogórski, wołowski i 70/80 jeszcze.Pora odchudzać do rozsądnych wymiarów rozrośniętą jak w bananowych republikach, administrację powiatową i wojewódzką. A czy Czesi mają u siebie powiaty jako jednostki samorzadowe? Ile kreisów zniknęło na terenie b. enerdówy czy w samym Berlinie, po zjednoczeniu obu państw niemieckich? Czy Wałbrzych stać w imię utopijnych idei na pokrycie długu? no chyba że odrobimy to przy odśnieżaniu dróg krajowych i wojewódzkich.
~Adam 8-12-2011 18:39
Jak likwidowali to szło o stołki dla lewicy. Tak po prostu. I nic się nie zmieniło. Samorządowcom powiatowym nadal chodzi o .....stołki dla lewicy. Żenada, żenada, żenada.
~człowiek miasta 8-12-2011 19:04
GRODZKOŚĆ MUSI BYĆ!!!!
~~~ 8-12-2011 20:08
Lewica odebrała Wałbrzychowi grodzkość.Prawda panie Dyszkie.... i Dobrowol...Komu wtedy załatwialiscie stolki, bo zapomniałem?
~Roman 8-12-2011 21:35
W końcu znaleźli się tacy, co się prezydenta nie boją. Brawo!
~ekonomista 1 8-12-2011 21:47
Warto w internecie poczytać o tzw przywiezionych ekspertach. Zwykli politycy z PSL z małych wiejskich środowisk z dużymi problemami. Skrętkowicz i Ławski przegrali wybory(nie zostali wybrani nawet radnymi) po raz kolejny się kompromitują. Już nawet nie chodzi o ich stołki ale oto,że szkodzą temu regionowi. l
~Hohwald 9-12-2011 3:58
Po minie Zalewskiej widac ,ze caly ten bajzel ma gleboko gdzies. Teskni pewnie za Swieczkowskim.....
~~~~~~~ 9-12-2011 14:12
O czym ta Kołaczowa gadała składaliśmy setki, tysiące pism.Większej bzdury dawno nie słyszałem.Chyba za dużo przebywa z Romkiem i coś jej na beret się rzuciło.
~Mieszkaniec 9-12-2011 15:07
Ona tą wiedzę wyssała z palca.
~wyborca2 9-12-2011 17:44
A czy Kołaczowa ma jakąś konkretną wiedzę na temat grodzkości? Powtarza banały za swoim guru, bo to przecież z barwy PO. A to co chce PO, to chociaż nie wie o co chodzi, to z dyscypliny partyjnej potarza jak papuga.
~Mecco 9-12-2011 23:55
Pan Ławski i Pan Heretyk niech nam herezji nie wciskają. jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze - a te daje im władza. Nasza demokracja różni się od demokracji zachodniej tym, że tam do władzy dochodzi się przez pieniądze, w naszej do pieniędzy dochodzi się przez władzę, a ci panowie chcą ją utrzymać za wszelką cenę "WŁADZA TO KASA" i o to chodzi. Grodzkość dla Wałbrzycha ot co.
57jurand 10-12-2011 18:50
Tak to prawda ,Heretyk żyje z diety radnego oraz z pensji w MZUKu. Więc żeby było z czego żyć zrobi wszystko,Jeżeli firma upadnie to będzie wina Szełemeja dlatego taki z niego twardziel , poprostu ma wszystko do stacenia.
57jurand 10-12-2011 19:07
Ławski ma biznes i jakoś sobie poradzi , gorzej z tym drugim żyje całkowicie z polityki i utrata tych możliwości zarobkowania byłaby ciosem nielada, to jego być albo nie być.
~r 11-12-2011 17:54
to prawda nie poważnej parti jak SLD
~jaś 11-12-2011 18:14
Ty jurand nie pi... głupot. Heretyk to zdolny facet i da sob ie radę bez względu na wszystko. Ewentualne przywrócenie grodzkości miastu nie oznacza, że powiatu nie będzie.
~Patriota 1-01-2012 17:35
Myślę że możemy pomóc dla Prezydenta Wałbrzycha Romana Szałameja w odzyskaniu Grodzkości - przecież głównym hamulcowym i przeciwnikiem jest Ławski i jego klika . - Możemy protestować pod Starostwem , by zapewnić przyszłość Wałbrzychowi i jego mieszkańcom !!!!!!!!!!!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group