Czwartek, 1 grudnia
Imieniny: Edmunda, Natalii
Czytających: 3902
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Dni Dziedzictwa

Piątek, 11 września 2020, 12:33
Aktualizacja: Sobota, 12 września 2020, 8:05
Autor: red
Wałbrzych: Dni Dziedzictwa
Fot. organizatorzy
"Moja droga Julio" to tegoroczne hasło Starej Kopalni w Wałbrzychu w ramach obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa 2020.

Tematem EDD 2020 jest „Moja droga” – jak podkreślają organizatorzy „to hasło bardzo wieloznaczne, odnosi się nie tylko do trasy jaką przebywamy w czasie lub przestrzeni, ale często jest także określeniem ukochanej przez nas osoby, wybranki, wyrażającym nasz szacunek, miłość i oddanie. Przyjmując taką interpretację hasła będziemy chcieli promować postawy patriotyczne, przypominając losy tych bohaterów naszej historii, którzy swoim życiem udowodnili swoje ogromne oddanie Ojczyźnie.” Hasło Starej Kopalni wpisało się idealnie
w tegoroczny temat EDD ponieważ zwraca uwagę i jednocześnie podkreśla, jak ważne dla dziedzictwa Wałbrzycha były kopalnie, w tym kopalnia „Julia”, w której dziś tętni życie kulturalne miasta.

Po raz piąty Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu uczestniczy w Europejskich Dniach Dziedzictwa. Jest to wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej, której celem jest promowanie zabytków. Każdego roku we wrześniu kraje, które biorą udział w projekcie udostępniają zabytki i miejsca kultury do zwiedzania oraz organizują wydarzenia w postaci warsztatów, wykładów i tym podobnych inicjatyw. Stara Kopalnia – jako zrewitalizowany zabytek wałbrzyskiej historii górnictwa - po raz kolejny znalazła się wśród instytucji, które organizują Europejskie Dni Dziedzictwa na swoim terenie.

Warto podkreślić, że Instytucja w zeszłym roku otrzymała wyróżnienie za zaangażowanie w organizację 27. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa, które odbywały się w dniach 9-15 września 2019 r. Obiekt co roku może pochwalić się bogatym programem wydarzenia, co zostało docenione - spośród 600 obiektów, które zgłosiły swój udział w inicjatywie, organizatorzy wybrali 10 z nich do promocji wydarzenia. Wśród wybranych miejsc znalazła się Stara Kopalnia, która została wyróżniona m.in. ze względu na świetnie przygotowany program wrześniowych wydarzeń. Promocyjny film z udziałem pracowników Starej Kopalni pojawił się w mediach społecznościowych.

Program Europejskich Dni Dziedzictwa 2020 w Starej Kopalni w Wałbrzychu:

12 września, godzina 11.30
Porcelana od użytku do unikatu - Zderzenie dwóch światów porcelany użytkowej z unikatową. Miejsce zbiórki: Sztygarówka.

Wyjątkowe oprowadzanie po Centrum Ceramiki Unikatowej, podczas którego przedstawimy Państwu oryginalne formy do produkcji porcelany użytkowej z nieistniejącej fabryki Porcelany Wałbrzych i opis procesu tworzenia porcelany.

Oprowadzanie obejmie również wystawę czasową w Galerii gdzie zaprezentujemy dzieła artystów tworzących porcelanę i ceramikę unikatową.

13 września, godzina 10.00

Bajtel „Idą liski przez kopalnię” - oferta dla najmłodszych miłośników dziedzictwa w wieku 0-2 lata wraz z opiekunem.

Tytułowe liski nawiązują do historycznej nazwy kopalni, która do 1945 r. brzmiała „Fuchs”, czyli „Lis”. Specjalnie dla najmłodszych uczestników przygotowaliśmy atrakcje łączące wyjątkowy spacer po ekspozycjach Muzeum Przemysłu i Techniki i zabawy na terenie zielonym. Zaprezentujemy m. in. wielkie zabytkowe maszyny i urządzenia kopalniane, ale również będziemy się bawić. Można wziąć ze sobą ulubiony kocyk, zabawkę lub przytulankę. W przypadku niesprzyjającej pogody zajęcia odbędą się wyłącznie w budynku. Trasa przystosowana do poruszania się wózkiem, dostępny przewijak i kącik dla dzieci w kawiarni Sztygarówka. Zajęcia przeznaczone dla dzieci od 0 do 2 lat wraz z opiekunem, na jedno dziecko maksymalnie 1 opiekun.

13 września, godzina 10.00/13.00

Droga przez zaułki, pomosty i podziemia – specjalne zwiedzanie przestrzeni Starej Kopalni wraz z przewodnikiem, miejsce zbiórki: Welcome Center.
godz. 10:00 dla rodzin z dziećmi od 6 roku życia,
godz. 13:00 dla dorosłych.

Dawna Kopalnia Julia mieści w swych wnętrzach pokopalniane przestrzenie i wystawy muzealne. Zapraszamy do poznania wyjątkowych zabytków techniki i dotychczas nie udostępnianych kopalnianych zakamarków, w tym drogi węgla i górników na powierzchnię, tajemnic pracy maszyn wyciągowych i przeznaczenia pomostów technicznych.

Uwaga, trasa nie jest dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych – brak możliwości przejazdu wózkiem (wąskie schody, przejścia).

W przypadku powyższych wydarzeń udział jest bezpłatny, obowiązuje zapisy pod adresem mailowym: edukacja@starakopalnia.pl. Decyduje kolejność zgłoszeń.

13 września, godzin 15.20

„Moja droga Julio, Victorio i Wałbrzychu…- wspomnienia z wałbrzyskich kopalń”, miejsce: kawiarnia Sztygarówka, wstęp wolny.

Serdecznie zapraszamy na spotkanie z górnikami, dawnymi pracownikami wałbrzyskich kopalń, którzy swoją młodość i życie zawodowe poświęcili górnictwu.

Spotkanie jest doskonałą okazją do zadawania pytań o różnie pojmowaną „drogę” górników: przygotowanie młodych adeptów górnictwa do zawodu, drogę do pracy, do zajazdu, czy wreszcie samej pracy czy przełomowych wydarzeń z historii kopalń.

Wydarzenie zostało podzielone na cały weekend - rozpocznie się od oprowadzania po Centrum Ceramiki Unikatowej w sobotę. Z kolei w niedzielę od rana dla najmłodszych uczestników w wieku 0-2 lata oraz ich opiekunów czeka specjalna oferta bajtel „Idą liski przez kopalnię” czyli zajęcia w formie zabawy oraz specjalne zwiedzanie obiektu z podziałem na grupę dla dzieci oraz dla dorosłych. Bardzo istotnym punktem programu jest spotkanie zaplanowane na niedzielę na godzinę 15.00, podczas którego obecni będą górnicy oraz byli pracownicy wałbrzyskich kopalń, którzy swoje życie związali z pracą w kopalni i jak nikt inny potrafią przedstawić historię wałbrzyskiego górnictwa. Udział w spotkaniu, które odbędzie się w industrialnych przestrzeniach Kawiarni Sztygarówka, jest bezpłatny.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
2
100%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group