Sobota, 23 września
Imieniny: Bogusława, Linusa
Czytających: 3394
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Dyrektor szpitala odwołana

Piątek, 6 sierpnia 2021, 13:44
Aktualizacja: 13:46
Autor: red
Wałbrzych: Dyrektor szpitala odwołana
Fot. red
Prezentujemy oświadczenie Zarządu Województwa Dolnośląskiego w sprawie odwołania dyrektora Specjalistycznego Szpitala im. Dra Alfreda Sokołowskiego w Wałbrzychu.

Zarząd Województwa Dolnośląskiego podjął decyzję o odwołaniu Pani Marioli Dudziak ze stanowiska dyrektora Specjalistycznego Szpitala im. Dra Alfreda Sokołowskiego w Wałbrzychu. Podstawą tej decyzji jest niewywiązywanie się przez Panią Mariolę Dudziak z obowiązków dyrektora szpitala, niewykonanie poleceń służbowych wydanych ze strony Urzędu Marszałkowskiego nadzorującego Szpital Wojewódzki oraz wprowadzenie w błąd dyrekcji Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.

W wyniku braku podjęcia niezbędnych działań przez Panią Dyrektor Mariolę Dudziak Specjalistyczny Szpital im. Dra Alfreda Sokołowskiego utracił możliwość udziału w programie pilotażu Centrum Zdrowia Psychicznego. Przystąpienie szpitala wojewódzkiego do programu pilotażu miało stanowić istotny element rozwoju ochrony zdrowia psychicznego w województwie oraz zapewnienia dolnośląskim pacjentom wielostronnego i skoordynowanego wsparcia lecznictwa psychiatrycznego i opieki społecznej. Obecnie nie tylko w Polsce, ale również w całej Europie dąży się do usprawnienia systemu opieki psychiatrycznej, aby stała się dostępna blisko domu i jak najbardziej dostosowana do potrzeb pacjenta. Jednym z rozwiązań przyjętych w Polsce było stworzenie Pilotażu Centrów Zdrowia Psychicznego, który stanowi realizację Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego. Polega on na zwiększeniu opieki środowiskowej ograniczając konieczność hospitalizowania pacjentów. Centra Zdrowia Psychicznego udzielają kompleksowej i skoordynowanej pomocy osobom chorym psychicznie w warunkach stacjonarnych, dziennych, ambulatoryjnych oraz leczenia środowiskowego (domowego).

Pomimo licznych upomnień ze strony Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, Pani Dyrektor nie złożyła deklaracji uczestnictwa Szpitala Specjalistycznego w Wałbrzychu w Pilotażu Centrum Zdrowia Psychicznego do Biura ds. Pilotażu.

Ponadto w trakcie spotkania w dniu 16 lipca 2021 roku Pani Dyrektor wprowadziła w błąd dyrekcję Departamentu Zdrowia UMWD, informując o rzekomym zrealizowaniu polecenia służbowego polegającego na złożeniu wcześniej wspomnianej deklaracji. O braku realizacji tego polecenia Departament Zdrowia UMWD został poinformowany w piśmie z dnia 26 lipca br., czyli w momencie, gdy termin składania deklaracji już minął.

Brak podjętych przez Panią Dyrektor działań skutkuje ograniczeniem działalności Szpitala Wojewódzkiego w ramach dostępu pacjentów do udzielania świadczeń zdrowotnych w zakresie psychiatrii.

Niewywiązanie się z poleceń służbowych, brak podjęcia wskazanych działań oraz wprowadzenie w błąd dyrekcji Departamentu Zdrowia doprowadziły do całkowitej utraty zaufania Zarządu Województwa Dolnośląskiego względem Pani Marioli Dudziak. Mając na uwadze poważny charakter niedopełnienia obowiązków przez Panią Mariolę Dudziak Zarząd Województwa Dolnośląskiego podjął decyzję o odwołaniu jej ze stanowiska dyrektora Specjalistycznego Szpitala im. Dra Alfreda Sokołowskiego w Wałbrzychu.

Do czasu rozstrzygnięcia postępowania konkursowego stanowisko dyrektora Specjalistycznego Szpitala im. dra Alfreda Sokołowskiego w Wałbrzychu obejmie Pani Adriana Tomusiak, która do tej pory pełniła funkcję dyrektora w Zakładzie Lecznictwa Odwykowego dla Osób Uzależnionych od Alkoholu w Czarnym Borze. Natomiast w Zakładzie Lecznictwa Odwykowego dla Osób Uzależnionych od Alkoholu w Czarnym Borze obowiązki dyrektora będzie pełnił dotychczasowy zastępca dyrektora Pan Marek Zawada.

Michał Nowakowski, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego

Twoja reakcja na artykuł?

59
39%
Cieszy
17
11%
Hahaha
3
2%
Nudzi
13
9%
Smuci
41
27%
Złości
19
13%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (40)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group